Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

maryus66
Subiect Autor

Buton TCS OFF - functionalitate

01 Oct 2012, 23:07

tcs si celalalt buton de langa el? :-? tcs.. traction control system daca nu ma insel, dar ce face mai exact?
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: What does this button do? :D

02 Oct 2012, 00:21

cauta in manual toate detaliile despre cum functioneaza.
TCS - este pentru dezactivat traction controlul
celalalt buton este pentru presiunea in roti. dupa ce te asiguri ca ai toate rotile umflate corespunzator, il tii apasat pana face un bip, semn ca s-a "memorat". in momentul in care o sa ai pana o sa iti apara in bord un martor galben...

maryus66
Subiect Autor

02 Oct 2012, 21:39

Nu am manual si d-aia am intrebat. Multumesc mult de ajutor!

justliv

03 Oct 2012, 20:30

si eu stiam ca e vorba de presiunea in roti. intrebarea mea este de ce se aprinde si eu sa n-am nicio problema? pentru ca in ultima saptamana am impresia , mi s-a aprins de 2 ori. m-am uitat la roti si nu am pana, nu nimic. i s-a mai intamplat cuiva asa ceva?

Andrei_Nick

03 Oct 2012, 20:31

Ai facut de curand presiunea la roti?

justliv

03 Oct 2012, 21:00

nu am o luna de cand am facut presiunea in roti. plus ca nu pare niciuna dezumflata. habar nu am. o sa ma mai duc o data sa fac presiunea ca nu e mare lucru...

Andrei_Nick

03 Oct 2012, 21:04

mai o faci odata si dupa ce iti apare semnul acela, ti apasat 3-5 secunde pe buton pana dispare, ar trebuii sa nu mai apara

justliv

03 Oct 2012, 21:06

pai asa fac de fiecare data. si azi de exemplu, in mers mi s-a aprins. am tinut apasat pana s-a stins si s-a auzit acel sunet. in sfarsit. voi merge la o vulcanizare si voi vedea ce si cum

adi_repulse

03 Oct 2012, 21:11

daca ai presiunea de 2.5 in cauciucuri si unul din ele ajunge sub 2 se aprinde acel bec... cel putin asta am testat eu deoarece am un cauciuc care imi rasufla usor si de o saptamana n`am ajuns la o vulcanizare si ii tot bag aer si am apucat sa testez sistemu :yh :yh

LIFEPHORM

03 Oct 2012, 23:14

Senzorul de presiune in pneuri mai face figuri la diferente de temperatura, cald - rece, asta daca gumele sunt umflate normal si nu cu azot si cand apar diferente de presiune din cauza dilatarii/contractarii aerului.
Deasemenea aceasta functie de masurat presiunea din pneuri nu este una activa, ci una pasiva. Ea masoara indirect aceasta presiune, cu ajutorul semnalelor primite de la senzorii ABS/ESP de turatie a rotilor si astfel detecteaza diferentele intre viteza de rotatie a rotilor calculata individual - ceea ce poate duce la eventuale pierderi de presiune intr-unul din pneuri.
Acelasi tip de semnale sunt utilizate si pentru a analiza vibratiile caracteristice ale rotilor in mers, deasemenea calculate individual - care din nou pot indica pierderi de presiune la una din anvelope!
Asadar mai apar mici interferente si de acest gen, nu e neaparata nevoie ca presiunea de aer din anvelope sa se modifice pentru ca senzorul sa detecteze o anomalie! Asta oricum se intampla destul de rar!
La BMW Seria 5 (F10) de exemplu senzorii care masoara presiunea in anvelope sunt activi si se afla in interiorul rotii!
Acestia masoara presiunea si temperatura din interiorul anvelopei si transmit in mod direct aceasta informatie unui receptor aflat in vehicul, care informeaza soferul.
La sistemele de tip activ, presiunile masurate in anvelope sunt intr-o continua comparatie cu valorile specificate si introduse de sofer, de exemplu dupa schimbarea pneurilor.
Deci se poate verifica presiunea pneurilor dar si a temperaturii in orice moment si se primeste un avertisment in cazul in care apar diferente intre presiunea setata si presiunea masurata in anumite momente. La sistemele active insa, este esential ca senzorii de pe toate cele patru roti sa fie activi pentru ca sistemul sa functioneze corect.
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

sandman

03 Oct 2012, 23:49

daca ai anvelopele umflate prea tare, iar se aprinde semnul ala. cel putin la mine asa face.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

justliv

07 Oct 2012, 22:11

va salut si in seara asta. va marturisesc ca astazi mi-am facut presiunea rotilor si intr-adevar roata spate stanga era putin desumflata, de la 2.5 la 2.3 din ce mi-a spus cel de la vulcanizare, asa incat tind sa cred ca becul s-a aprins din aceasta cauza. voi mai monitoriza asadar acest lucru si va tin la curent. o seara buna va doresc!

therealinkid

11 Oct 2012, 01:01

Buna seara,

Problema cu senzorul de pneuri o am si eu de ceva zile..am fost la vulcanizare si se pare ca roata spate stanga era mai dezumflata ( restul fiind okay )..toate bune si frumoase, au umflat-o baietii numai ca senzorul a ramas aprins si pana in ziua de azi...

O sa mai dau o fuga sa vad daca roata a continuat sa se dezumfle. Daca nu, aveti vreun sfat cum pot stinge senzorul din bord ?

Mentionez ca masina am achizitionat-o de curand si sunt oarecum strain de ce presupune acest senzor, neavand timpul necesar sa studiez cartea masinii...

LIFEPHORM

11 Oct 2012, 02:18

Daca senzorul se activeaza (aprinde) si dupa asta urmeaza verificarea presiunii din pneuri, trebuie memorate noile valori cu ajutorul butonului de pe consola dintre scaune.
Se pune contactul, se apasa (si tine apasat) butonul pana la aparitia sunetului de confirmare, dupa care senzorul din bord dispare! Poti face aceasta operatiune si acum, chiar daca a trecut o zi-doua de la verificarea presiunii. Succes!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

therealinkid

11 Oct 2012, 15:08

DONE !!!

Saru'mana mult, reusisem sa fac asta de cand plecasem de la service ( luasem la puricat cartea masinii :D )