Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

raulraymond
Subiect Autor

Problema Disc Ambreaj???

01 Oct 2012, 20:14

Salutare,

se pare ca ma ajung si pe mine probleme incetul cu incetul. De ceva timp am realizat ca la schimbare din treapta superioara in treapta inferioara (ex: din a 4-a in a 3-a) masina se accelereaza, turometrul ajunge pana la 3500 - 4300 sa zicem, dar ca si cuplu simt masina cam e la 2000 - 2500 de turatii, apoi scade turometrul si masina incepe sa traga din nou. Cel mai bine simt asta la dealuri. Schimb din 3-a in a 2-a vad turometrul ducandu-se la peste 4000, masina nu prea trage, turometrul scade la cat ar trebuii sa fie normal, si apoi simt masina cum incepe sa traga. Sper ca ati inteles ceva din exprimarea mea. Din intrebari in stanga si dreapta mi s-a spus cum ca ar fi dus kit-ul de ambreaj. Is it true? Ce ar insemna asta (in cost si piese). Nu sunt prea atotstiutor in ale masinilor :?: deci oricat de aiurea ar suna intrebarea, mai bine intreb inainte sa ajung la un mecanic.

Merci
Seat Leon 1M 1.6 16V 105 Hp FR Look
"Oricat de putine activitati as avea, mi-ar ocupa tot timpul"
"The greatest pleasure in life is doing what people say you CANNOT DO"

bertzi43
B-82-AJS

Re: Problema Disc Ambreaj???

01 Oct 2012, 20:48

hmm....s-ar putea sa fie pe duca desi ma indoiesc,la benzinare cedeaza greu ambreiajul,dai si tu cateva forje repetate schimbari rapide de viteze si vezi daca patineaza :P

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

raulraymond
Subiect Autor

01 Oct 2012, 21:11

am facut acel lucru acum 30 de minute, plecat de pe loc la I-a e ok, a doua si a 3-a patineaza :cry: . Am sesizat lucru acesta mai demult, anul asta au fost facut si 3 drumuri pe transalpina si transfagarasan....si cred ca s-a accentuat problema, nush... dar mi-e frica sa nu raman "cu ochii in soare: azi - maine.

razvan daniel

02 Oct 2012, 08:58

cam in ce parte a pedalei iti cupleaza ambreaju sus ,sau cum iei putin piciorul de pe peda

raulraymond
Subiect Autor

02 Oct 2012, 09:18

sus, si asta imi era un convenient, pt ca am un stil de condus lejer, cu scaunul dat in spate, si nu trebuia sa apas decat putin pe pedala. Astazi dimineata in drum spre birou, am incercat sa vin lejer, mai ales ca am un deal destul de abrupt la un moment dat de urcat, si am observat ca nu a mai facut figuri (schimbat vitezele frumos), sincer imi era frica sa schimb mai sport.

raulraymond
Subiect Autor

02 Oct 2012, 14:49

si-a mai schimbat cineva de-aici kit-ul de distributie? Ce marca ati pus? Din ce rezultate am primit, se pare ca sunt Valeo, Sachs, si Luk. Ca si preturi ele variaza intre 550 si 900. Am auzit pareri cum ca as putea sa schimb doar discul, sau doar placa de presiune....sau mai stiu eu ce. Ce ma sfatuiti? sa schimb cu totul sau pe bucati? Daca schimb pe bucati cat ma vor tine?

Are rost sa iau din dezmembrari?

Merci

razvan daniel

03 Oct 2012, 09:02

daca iti cupleaza sus este discul dus(eu asa cred) si in viitor risti sa nu iti mai cupleze deloc
daca este sa schimbi discul era bine si placa...dar acum depinde si de cat de uzata este si de buzunarul fiecaruia...
si ca sa cumperi ambreaj din dezmembrari este o solutie provizorie fiinca nu se stie cat te va duce si acela si apoi iar trebuie schimbat..iar dat bani la mecanic desfacut montat (intelegi:cheltuiala in plus )
Dar totusi intreaba si un mecanic sa vezi ce parere are...

HUNTER
HUNTER

04 Oct 2012, 06:22

si mie imi prinde ambreiajul sus,am mai vorbit si cu alti colegi,cu 1.6 si la ei e la fel,dar nu imi patineaza,nu se tureaza masina in gol.
ar trebui sa vezi,totusi,cum sta treaba,si sa mergi la un mecanic.
daca va trebui schimbat ceva,te-ai informat bine,kiturile mai bune se invart pe la 900 de lei,iar o manopera pt schimbat tot kitul e 250 de lei,la noi.nu cred ca se merita sa il schimbi pe bucati,sa schimbi doar discul,daca e mai uzat,si te trezesti peste 6 luni ca trebuie sa schimbi si placa.e un efort financiar,desigur,insa iti schimbi ambreiajul si stai linistit.mai ales ca vine iarna,te trezesti inzapezit pe undeva,si chinui masina si atunci te lasa ambreiajul.
bafta iti doresc. :hi

raulraymond
Subiect Autor

04 Oct 2012, 07:55

da, pana la urma asta si fac, saptamana viitoare sunt programat la mecanic, acesta mi-a spus in principiu ca ar trebuii schimbat tot kit-ul, dar ramane de vazut la fata locului de ce decizie va lua. Personal si eu as vrea sa sa schimb totul. Am facut si proba "vitezei 5-a" cu frana de mana trasa, si last ambreajul incet, si de murit a murit motorul. Din ce citisem pe net si pareri de la prieteni, mi-au spus ca daca era dus de tot, ar fi trebuit sa nu moara masina.

Hunter, intradevar, mi-e cam frica sa o las asa pe cand vine zapada, mai ales ca sunt adeptul sporturilor de iarna, si cand mi-e lumea mai draga sa ma lase undeva intr-un loc inzapezit.

Revin cu ce reparatii am efectuat, piese, manopera.

Merci tuturor pt sfaturi.
Drumuri bune. :hi

lokittofr

15 Oct 2012, 23:28

daca ajungi sa schimbi abreiajul schimba si semeringul daca vezi ca e patat sau prelinge ulei,sper sa rezolvi problema.
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine