Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 62

Nicky
Subiect Autor

Re: Cupra - Lumina Orange 2009

09 Apr 2010, 18:31

BD la Munte si la Mare :bounce: :bounce: :bounce:

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine

Super week-end sa aveti!!! :drive :drive :drive
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

eddy_wtx
LowRider

09 Apr 2010, 18:33

in loc de "reisar" si "logan", mergea un "ricer" si "duster" :hi

Bynx
Meme

09 Apr 2010, 18:35

....frumoase poz(n)e Nicky! :tongue
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

patzaichin
LEONidas

09 Apr 2010, 21:03

"Sa traiti tovarasul capitan...de cand va asteptam...o cafeluta, o biscuite?" :))
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

mususk266

10 Apr 2010, 08:27

foarte frumoasa masina.
cum e la drum lung cu diferentialul? in depasiri, in curbe?
il simti, se simte, poti aborda cu viteza mai mare ceea ce nu puteai pana acum?dozezi acceleratia ca pana inainte de lsd sau ...''blana'' ...si masina tasneste glont?
pe carosabil umed ai incercat ceva?cum se comporta?
apropo, nu ar fi mai bine sa foliezi geamurile?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

catalin87

10 Apr 2010, 08:39

Foarte misto pozele mai ales aia la intrare in mamaia
Asfalt intins Nicky!!!!
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

Bubulutza

10 Apr 2010, 10:31

ce v-ati mai plimbat.... :drunken: Super! :bounce:

Nicky
Subiect Autor

10 Apr 2010, 12:07

Primele impresii dupa instalarea LSD nu au fost de genul wooooow, pentru ca nu mi s-a parut cine stie ce diferenta. Mi se pare ca ESP-ul totusi isi face simtita prezenta mai rar, dar nu este anulat complet. Pe drum, inspre Targu Jiu, se aprinsese bradul de craciun in bord (ESP + ABS + Presiune Roti) si in momentul acela ESP era deconectat complet. Am prins o portiune mai libera pe Dealul Negru*** (Pitesti-Valcea) si era si ploaie, am accelerat mai tare cu a 3-a intr-un viraj si plecase botul masinii rau de tot si nu parea sa isi revina daca nu ridicam acceleratia. Pe o alta portiune, intre Valcea si Horezu***, tot cu ESP Off si cu erorile din bord, dar pe asfalt uscat, intr-un ac de par, masina parea sa supravireze (a plecat spatele mai mult decat fatza). Se spune ca sofatul la limita trebuie reinvatat dupa instalarea LSD, asa ca poate mai am si eu de invatat, daca asa zice lumea (mai ales ca nici inainte de LSD eu nu sofam la limita, ci mai pension style, asa). Eu oricum intram blana si inainte in curbe, negociau dl. ECU si dl. ESP intre ei, apoi cadeau de acord asupra compromisului optim.

Bottom line, cel putin din punctul meu de vedere, LSD nu este cea mai cea inventie / modificare. Astept sa gasesc o Cupra fara LSD si KIP cu setari Revo stock (sau Cupra Stage 2+ fara LSD) si sa le testez pe acelasi traseu, sa inteleg mai bine diferentele de tractiune, in principal, cat si pe cele legate de manevrabilitate, pe plan secund (care pot fi mai tare influentate de coilovers / bare stabilizatoare / walk etc.).
Astept sa vina iarna sa fac proba cu rotile care patineaza si sa vad in ce masura cuplul se transmite catre roata cu aderenta mai buna.

Folia nu imi place, nu stiu de ce, dar las asa masina momentan. Ajung geamurile spate mai inchise. Pentru intimitate, vreau sa imi iau o casca integrala cu viziera mai inchisa la culoare :drive

Trebuie sa ma uit in curand de anvelope, daca nu anul asta, poate la anul. Pana acum, din ce m-am documentat, sunt impresionat de Michelin Pilot Sport 3 (663 RON/buc). O sa pastrez dimensiunile de fabrica (225/40R18). Si tot ca plan de viitor, un twintercooler Forge, sa fie :yah

*** masina era deja optimizata din punct de vedere al geometriei rotilor (unghiuri cadere / fuga), deci o eventuala ipoteza conform careia masina sub/supravira din motive de geometrie roti nu poate fi luata in calcul.

GtSport

10 Apr 2010, 12:17

Cred ca o sa reusesc eu sa am Stage 2+, WALK, dar nu stiu cat de curand PSS10 ca sa putem face testele. :wink:

Nicky
Subiect Autor

10 Apr 2010, 12:22

We are so young now (The Corrs). Mai asteptam, domnu Teo. No rush. Multumeeeeeeeesc.

mususk266

10 Apr 2010, 15:03

legat de lsd, eu nu conduc la limita, nici macar aproape de limita dar tu sa continui cu impresiile si aprecierile legate de lsd si comportamentul masinii.
probabil ca la cat conducem noi sau cel putin eu, cu sau fara lsd la cupra, diferenta nu este asa de mare dar una peste alta cred ajuta asa ca imi voi pune si eu, faptul ca imi spui ca esp-ul intra mult mai rar este deja convingator.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Trainelu

12 Apr 2010, 08:23

Nicky scrie:
Pentru intimitate, vreau sa imi iau o casca integrala cu viziera mai inchisa la culoare

We don't know his name but we call him "THE STIG"!!!
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

Nicky
Subiect Autor

13 Apr 2010, 21:27

Mi-a dat clasa brother, nu credeam ca stie KIP d-astea, dar a scos medie de 7.4 litri la suta pe o distanta de 299 km. E drept ca distanta a fost parcursa respectand regulile de circulatie (si radarele intalnite, mai nou, la tot pasul) si, dupa cum se poate observa, media de viteza este de 62 km/h. Eu mi-am calculat zilele trecute consumul mediu pentru vacanta din Romania si a rezultat un consum mixt de 12.9 litri la suta de kilometri (urban+extraurban), in conditiile in care o treime din distanta totala a pilotat un driver mult mai linistit decat mine.

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine

Cand am vazut cat am platit in total pe benzina pentru doua saptamani de vacanta, am facut un preinfarct, noroc ca sunt Gaylord Version 1.0 Cracked si am voie la numar nelimitat de pre-atacuri de cord. Si am si cheat-uri :P Va pun si cateva poze facute de brother ieri, pe langa Brasov.

Mi-a zis brother ca o sa parcheze KIP si iese numai in week-end, poate, ca are salariu de bugetar si nu ii ajunge, de-aia cred ca a si mers asa de incet azi :drive :drive :drive Traiasca Subaru Paduraru Forester 2.0 T Diesel Boxer :yah

Bubulutza

14 Apr 2010, 07:53

....deci se poate si la Cupra consum mic daca esti elegant cu acceleratia :wink:
la mine cel mai mic pana acum a fost 6.8 - media de viteza tot pe acolo in jur de 60 :)
bravo! :bounce:
  • 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 62