Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionut20000
Subiect Autor

Scaun sofer tocit(rupta tapiteria)

25 Sep 2012, 14:14

Stie cineva unde se pot face reparatii pt scaunele de la seat leon?scaunul meu de la sofer s-a tocit foarte urat pe spatar unde sunt aripioarele si ma intreb daca cineva a mai patit asa ceva si cum a rezolvat problema

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Scaun sofer tocit(rupta tapiteria)

25 Sep 2012, 14:27

si eu mi-am agatat partea laterala cu capsele de la blugi, si arata inestetic. sunt interesat de o solutie, pt ca husa de scaun pe original costa de parca ar fi cusuta manual de catre directorul SEAT...

ionut20000
Subiect Autor

25 Sep 2012, 16:12

Stiu ...la Alto mi-au cerut 780 de lei ...poate ne ajuta un coleg si pe noi cu o solutie

FlorentinPavel

26 Sep 2012, 10:51

Desfaci bornele bateriei (sa nu ramai cu erori la airbag-uri) si iei scaunul in casa fara sa-i rupi mufele de sub el, desfaci spatarul de pe sezut fara sa rupi cablajele airbag-urilor si incalzirilor.
Dai tapiseria spatarului jos, daca nu cumva e lipita integral peste burete, cum e pe la alte masini, pas cu pas stanga - dreapta, fara sa rupi bucati din burete.
Are pe acolo tot felul de tije agatate unele de altele, trebuie sa ai grija sa nu le scoti din burete si sa nu rupi clemele pe care stau tijele.
La final, clemele de la tetiere se scot cu mare grija fara sa rupi picioruse, te uiti cu o lanterna dupa clipsuri.
Descosi bucata afectata si o pastrezi fiindca o vei folosi ca sablon pentru bucata noua.

Pe Google cauti stofe auto originale import Germania, te deplasezi pe la firme si cauti stofa respectiva identica sau foarte asemanatoare, care s-ar putea sa mai difere daca a ta e mai decolorata.
La un tapiter experimentat sau croitor apelezi sa-ti coase bucata noua la loc. Bucata veche are pe ea repere (sunt niste mici ciupituri pe margine de ex. care se folosesc pt. coaserea fara deplasare.
Retapisezi spatarul, montezi spatarul pe sezut, instalezi in masina si pui bornele bateriei la loc.

La mine a durat 4 zile lucrarea, la 1M am facut, nu stiu concret ce e la 1P.

Poze nu mai am.

ionut20000
Subiect Autor

26 Sep 2012, 11:18

surprinzator e lipita asta e si partea proasta ...dar ma mir cum de nimeni nu a mai avut problema asta,am vb cu niste tapiteri dar nu prea vor sa se bage ca e greu si dureaza mult ramane de vazut .....mai astept ceva sugesti

FlorentinPavel

26 Sep 2012, 11:32

Daca vine ca piesa de schimb pe original, inseamna ca trebuie dezlipita de pe burete, ma gandesc ca daca e lipita nu mai are tijele acelea otelite si e mai simplu asa.

O dezlipesti cu grija, nu tragi de ea in sus ca se rup bucati din burete, trebuie sa tragi aproape paralel cu buretele (eu asa am dezlipit plasa de incalzire scaun la un sezut de Toledo 1M).

De lipit la loc nu e problema, trebuie sa cauti spray cu adeziv pentru materiale textile de prin supermarket sau de pe internet, pe care il aplici treptat, pe masura ce retapisezi, mai dai cu spray si mai tapisezi si tot asa.

Geo_DMG

26 Sep 2012, 12:21

suna la astia si vezi daca te pot ajuta...service-ul arata f bine si au aparate profesionale

http://www.autolifecenter.ro/ro/textil-vinil-piele.html
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603