Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

30 Oct 2012, 10:36

Am gasit un set complet (curea, 2 role ghidaj + rola intinzatoare) INA la 350 RON la acelasi magazin online cunoascut.
Separat, rolele INA sunt 500 RON! la care se adauga ce curea vrei (contitech e la 140 RON)

Mi se pare putin ciudat... oare in kit rolele nu sunt INA? - cei de la magazin spun ca kit-ul vine sigilat..........
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

BOGY26
Bogdan

30 Oct 2012, 13:30

Salut,
am comandat acum kitul de distributie Contitech: curea distributie Contitech, rolele INA - 360 lei/kitul si curea accesorii Contitech 50 lei, pompa de apa nu o schimb acum(am gasit pompa apa Hepu la 280 lei)...

john.s
Subiect Autor

30 Oct 2012, 14:05

De unde ai gasit ? Deci, dupa seria de sasiu, trebuie sa fie asa:

Curea
Rola intinzatoare
Rola Ghidaj 1
Rola Ghidaj 2
-----------------
=> unde ai gasit cu doar 360 RON?? Da-mi si mie un PM plssssssss

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

BOGY26
Bogdan

30 Oct 2012, 14:56

Exact, 3 role Ina si o curea Contitech - kitul/360 lei si 50 lei cureaua de accesorii
La un magazin de piese din Craiova, iti las numarul de telefon pe PM si suni sa vezi daca fac livrari si in tara...

john.s
Subiect Autor

30 Oct 2012, 15:05

Frate ma mut! da-o in colo de treaba, diferenta mare de pret.
Am sunat la multe magazine din Bucuresti (si nu gen reprezentante) si cel mai bun pret pt. un kit ca al tau este de 580 RON :(

BOGY26
Bogdan

30 Oct 2012, 16:17

Ai rezolvat :?:
Pretul asta este, sa zic asa, ptr. mine...

john.s
Subiect Autor

30 Oct 2012, 17:32

Salut, mersi mult de ajutor,sper ca nu am incurcat cumva...
Am sunat si am vb cu baiatul (foarte foarte de treaba, recomand!) si intradevar,pretul pe acolo era.

Intre timp m-au sunat si de la un magazin din zona mea (daca vreti date,cei din Bucuresti pe PM) si cum kitul este pe stok merg acum la 18 sa il ridic.
Kitul este ContiTech, care contine role INA (99%:), curea Contitech si pompa apa HEPU.

Pt. ca am luat tot kitul, am avut si discount 10% iar pretul final (curea,3role,pompa) a fost de 540 RON!

De stiut este faptul ca, daca iei piesele separat, adica Curea ContiTech,Role INA te costa in plus peste 250RON la mai toate magazinele!
(intradevar, ai o garantie ca o sa ai role 100%INA, dar sincer nu mi se pare ca merita!) - mai toate piesele sunt facute,refacute si recomercializate deci faptul ca-ti vine in chit o rola INA si una SKF,SNR,AUTEX sau FEBI nu ar trebui sa fie o problema.... Pe unde am intrebat nu am auzit pe cineva sa spuna ca a venit in kit Contitech o rola ChinaSh1t :)

BOGY26, eu schimb pompa de apa doar pt. ca schimb si antigelul + curatat vasul asa ca ca 180RON in plus nu a fost o tragedie. O sa o vand pe cea veche daca o sa fie in stare foarte buna, mai ales ca atat Catalin cat si mecanicul meu au spus ca pompele din fabrica sunt foarte bune si tin pana pe la 120000 km fara nici o problema.

Multumesc mult de ajutor, maine montez distributia,schimb antigelul,curat vasul si va anunt cum a mers treaba!
(si tot ma gandesc sa ma mut la tine in oras :)))

SUCC!!!

BOGY26
Bogdan

30 Oct 2012, 19:06

Ma bucur ca am putut sa te ajut...daca mai ai nevoie de ceva suna-l pe Catalin si iti va recomanda cele mai bune produse la cele mai bune preturi :mrgreen:
Maine merg si eu sa ridic kitul de distributie, sa imi spui si mie cat te ajunge schimbul...sa vad pe unde o sa il schimb si eu pe aici..cred ca tot la baietii la care am schimbat si kitul de ambreiaj cu volanta...

LIFEPHORM

05 Noi 2012, 01:57

john.s scrie:
Multumim LIFEPHORM ca ne mai luminezi, dar de unde se cumpara cureaua asta de kevlar? adica curelele gates/ina/conti ...sunt din cauciuc? Edit - am cautat si pe net, codul produsului care vine de la dealer este 06D109119B si producatorul este Continental Contitech! Deci aceeasi curea de 150 ron care se gaseste peste tot .... (probabil ca la dealer este 300 :)

Toate curelele au insertii de kevlar, e vorba de procentele in care este folosit! Confirm faptul ca, codul dat de tine mai sus (in quote) este aferent motorizarilor BLY , BLR , BWA , BVY, BVZ , iar daca vrei sa stii informativ, kit-ul de distributie pe original (adica OE, a nu se confunda cu OEM ca e diferenta mare!) cu role si curea si suruburi este : 06F 198 119 A. In postul meu anterior am omis faptul ca mai este o rola mica in kit, tot INA.
Eu iti recomand kit-ul Gates, care este printre cele mai bune dpdv calitate/pret. Eu asta am cumparat si asta o sa pun pe masina, fara cea mai mica urma de indoiala!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

john.s
Subiect Autor

05 Noi 2012, 11:32

Ola din nou,
Deci am schimbat urmatoarele:

distributia (kit ContiTech made in DE) cu role Litens (made in Canada si curea Conti made in germany).
- de precizat ca, masina a venit din fabrica cu o curea Dayco si role identice, Litens,Canada.
- toate aratau foarte bine, mai putin rola intinzatoare care desi arata ok, scartaia.

curea alternator - contitech, made in romania.(atat gates cat si conti la aceste curele erau made in ro)

pompa de apa hepu cu paletele de metal
antigel HEPU G12+ (a intrat cam 2.8L antigel / 2.8L apa)

ulei Castrol EDGE 5w30 (cu norma 504 - spuse mecanicul ca ar trebui sa reduca depunerile(?) dar trebuie schimbat mai des)

uleiul este pt. Germania, scrie in nemteste pe el, dar este fabricat in EU - vanzatorul mi-a recomandat Motul, dar mecanicu' o tine sus si tare ca sunt depuneri la tfsi-uri (atat noi cat si vechi) si sa raman pe castrol-ul nou (504) care ar fi fost conceput pt. asta pe cand motul ar proteja mai bine motorul pe o durata mai mare dar ar cauza depuneri si mai mari datorita unor aditivi - voi ce parere aveti??

filtru Mahle

Lichid de parbriz Porsche (-60) combinat momentan pt. un -10grade. - miroase foarteee frumos!

Leul toarce frumos, dar de cand a scazut temperatura a crescut si consumul pe drumul unde calculez eu, de la 12 la 13.5! - oricum ok zic eu.
Urmeaza daca o sa am timp sa montez si eleronul, cu mastic de parbriz daca gasesc pe undeva...
succ!

BOGY26
Bogdan

05 Noi 2012, 13:49

Asa mi-a venit si mie kitul de ambreiaj, dar cureaua de accesorii este tot Contitech, dar este made in Germany, cel putin asa mi-a zis vanzatorul, o sa ma uit diseara si o sa iti spun sigur.
Ma programai ptr. vinerea asta sa schimb si eu distributia si cureaua de accesorii, 200 lei manopera, cat despre consum si mie mi-a crescut, de la vreme, momentan merg tot pe cauciucurile de vara :mrgreen:

john.s
Subiect Autor

06 Noi 2012, 10:40

Mai, care sunteti admini pe aici? Am deschis un topic si a fost sters! Care-i treaba? Cine stie??

BOGY26
Bogdan

06 Noi 2012, 10:58

S-a inchis fiindca mai este un topic deschis EXACT pe aceeasi tema..use "search" :tongue

john.s
Subiect Autor

06 Noi 2012, 12:17

daca poti sa-mi arati... nu gasesc decat fie oameni care intreaba despre cip pt. motoarele lor sau posturi ale unor firme de cip - ??

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 26