Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

17 Oct 2012, 16:17

Hmmm... interesante si utile informatiile tale!
Deci pentru motorul asta fara tuning 5w30 este optim, iar daca ii fac un CiP, 0w40 ar fi mai bun.

Poti sa imi spui si mie , din semnatrua ta, ce este Forge QSS ?

Gracia!

Astept sa vina si eleronul comandat, cel din kitul aero, pe care am decis sa-l montez numai cu suruburi pt. a mai putea fi dat jos daca decid sa-l schimb vreodata. Gaurile probabil se pot acoperii dupa cu ceva (sper:)
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

gamer555
ClubSEAT Admin

17 Oct 2012, 17:37

daca il prinzi doar in suruburi, oare nu o sa ai probleme : vibratii, rugina la tabla gaurita, etc ? daca nu vrei sa folosesti si mastic de parbriz (solutia "universala" pt prindere eleroane) sau silicon, tot trebuie sa pui o folie/cauciuc/etc pt amortizarea socurilor si pt o imbinare perfecta. altfel risti sa se adune intre haion si eleron gunoaie, apa, pt ca perfect nu se pot imbina doar din suruburi...

john.s
Subiect Autor

17 Oct 2012, 19:16

Salut! pai pun suruburi cu o solutie care izoleaza (nu stiu exact, e un fel de pasta care se intareste si fixeaza surubul) iar intre surub si eleron, garnitura de cauciuc (sunt de diverse dimensiuni la brico); singura chestie la care ma gandesc acum, este sa nu mi-l fure :D ca vine omu dragut cu o sufa si il desface in 30sec ... eu vroiam sa prind surubul prin interior cu o piulita, dar se pare ca nu se poate

Legat de solutia cu lipitul, masticul ala de parbriz am inteles ca si daca rupi eleronul ramane acolo, nu il mai poti da jos decat daca razui haionul pana la tabla! (asta ma cam sperie sincer, poate vreau altul peste 6luni sau vre-au sa-l vopsesc/colantez (ma plictisesc fff repede:D) sa trebuiasca demontat haionul si revopsit tot...nu prea imi convine!

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

Andrei_Nick

17 Oct 2012, 21:27

Odata ce nu mai exista protectie asupra suprafetei cum era de regula vopseaua si lacul, probabilitatea de a face rugina in locul respectiv este destul de mare....nu cred ca iti doresti rugina:)
Eu zic ca cel mai bine ar fi cu un mastic puternic...daca ti-l fura il poti numi ghinion dar macar iti poti reface haionul mai usor decat cu suruburi...

LIFEPHORM

17 Oct 2012, 23:41

Forge Quick Short Shfiter. Este o piesa mecanica care inlocuieste piesa stock care vine pe masina din fabrica si micsoreaza cursa fata-spate a schimbatorului de viteze.
Acest Quick Short Shifter (schimbator de viteze rapid), odata instalat, confera posibilitatea de a scurta cursa schimbatorului de viteze pentru a asigura timpi mai optimi si mai scurti de schimbare a treptelor de viteza pentru condusul de performanta in general, atunci cand ai nevoie de reactii rapide...
Cursa schimbatorului poate fi reglata dupa preferinte, dat fiind mecanismului ajustabil pe baza unui pivot.
Plaja de reglaje poate reduce miscarea intiala a schimbatorului cu pana la 40%. Adica sa zicem ca in treaptele 1 si 2 standard schimbatorul se misca pe o distanta de 10 cm, aceasta se poate micsora pana la 6 cm dupa instalarea acestei piese.

Aici detalii: http://www.forgemotorsport.com/media/Sh ... 0Install(1).pdf
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

Ciosmi

18 Oct 2012, 10:10

Zice asta al lui Lifephorm ca din carti :)).

Iti garantez ca imediat ce ai lipit eleronul,nu ti-l mai da nimeni jos de acolo,decat cu niste ustensile speciale.De furat nici atat,decat sa vina cu drujba dupa el.
Da,corect,se da ceva mai greu jos,dar nu imposibil.
Iti recomand adevizul!

john.s
Subiect Autor

18 Oct 2012, 11:08

moa, toata lumea e pt. adezivul asta minune? :) , apropo, cum se numeste si de unde se poate achizitiona?

Dante
ClubSEAT Team

18 Oct 2012, 14:14

Eu acelasi eleron l-am prins in 2 suruburi in picioruse plus silicon in picioruse si partea centrala a lui
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

john.s
Subiect Autor

18 Oct 2012, 20:44

Pai si Dante, nu se poate desface doar prin exterior? adica sa il fure usor? sau ai reusit altfel prinderea??

john.s
Subiect Autor

21 Oct 2012, 23:56

Salutare, a venit si "aripioara", e un negru lucios, dar nevopsit! Adica,vedeti in poza...

Acum..nu stiu ce sa fac, sa il vopsesc (la dealer, sa aiba codul de culoare) sau sa il colantez cu problemele de rigoare (de dat jos nu il mai dau usor pt. vopsire daca nu iese bine colantat)

Una peste alta, spuneti-mi si mie, cu ce fel de mastic l-ati lipit voi?? Adica ce fel, de unde, etc.
Adezivul cred ca trebuie sa lipeasca foarte puternic,sa ramana flexibil (sa nu se crape) si sa mai poata intr-un fel sau altul sa fie dat jos,fara sa folosesc flexul :D

Ma gandeam sa merg la un centru unde se monteaza parbrize sa ii rog daca ma ajuta,dar parca as prefera sa fac eu treaba.

Imagine

BOGY26
Bogdan

22 Oct 2012, 09:20

Salut,
mai bine il vopsesti, dar nu neaparat la dealer..iti iei codul de vopsea din portbagaj si il vopsesti la cineva care stii tu ca se pricepe...

john.s
Subiect Autor

22 Oct 2012, 12:17

Sal, asta ok, dar ce fel de mastic si de unde ? sunt 1000 de tipuri de lipici .... :?: :?: :?:

Dante
ClubSEAT Team

22 Oct 2012, 14:53

Pai nu se poate fura prin exterior , eleronul este facut cu cap, piciorusele lui vin exact deasupra gaurilor din haion pe unde sunt trase cablurile. Asa ca suruburile sunt bagate prin gaurile alea si infiletate in piciorusele eleronului (bineinteles ca am gaurit si haionul altfel nu ai cum). Eu am cumparat 150 g de vopsea standox dupa cod care mi-a ajuns pentru eleron si pleoape. Am mers cu ele la cineva din zona pe unde stau si mi-a cerut 150 de ron pentru vopsire+montaj pleoape si eleron. Au iesit super, colegii care stiu masina mea iti pot confirma. La tine s-ar putea sa tina doar cu mastic, imi pare a fi original deci mai usor. Al meu e replica si e mai greu si am vrut sa fiu sigur ca tine. A pus un mastic/silicon de culoare alba, nu mai stiu exact dar parca era bison
Imagine

john.s
Subiect Autor

22 Oct 2012, 18:48

Despre ce diferente vorbesti intre cel original si cel replica? Adica ce are al tau in +/- ?
Per total esti multumit ? adica a iesit culoare cum vroiai, sta fix calumea, zgomote in mers , ceva ?

Dupa ce l-ai montat ai lasat masina acolo sau ai putut sa pleci? trebuie sa treaca ceva timp sa se lipeasca.... Habar nu am,asa ca va intreb si eu pe voi.

Mastic ce parbriz am gasit doar la role de 5 KG! :shock:

Dante
ClubSEAT Team

22 Oct 2012, 19:03

Al tau nu e original, din kitul aero?Daca da,al meu e semnificativ mai greu ca al tau ,fiind replica dupa al tau dar sunt multumit de el, nu troncane nu nimic. Dupa montaj mi l-a fixat cu banda de hartie adeziva si l-am tinut pana a doua zi dimineata, cam 12 ore in total. Culoarea a iesit identica ca restul masinii. Daca esti din bucuresti te pot duce la cel care mi le-a vopsit si montat mie
Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 26