Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

18 Mar 2013, 09:58

Ai dreptate LIFEPHORM... din pacate nu stiu cati dintre cei care au facut,fac sau vor face cip merg la 2-3 teste pe dyno-uri diferite...
Pana acum anvelopele sunt excelente,mai mult decat ma asteptam. Primul lucru simtit a fost ca plecand de pe loc in forta, in treapta a doua nu am mai reusit sa dau "scartz", cu toate astea accelerarea nu este inbunatatita, cred din cauza greutatii adaugate (jante pe 17+anvelope pe 17) - astept cu nerabdare cip-ul :lol:
Totusi ,nu cred ca se compara cu R888-urile tale :glasses

Nu stiu daca ai vazut postul de la "probleme", dar avand aceeasi masinia (ma rog, initial :P) poate ai vre-o sugestie. Tenx
viewtopic.php?f=7&t=15153
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

LIFEPHORM

19 Mar 2013, 01:26

Cu R888 pe setup de +250 CP daca nu esti putin atent, poti rupe planetarele. Stiu 4-5 cazuri. Trebuie sa stii cand sa ii dai si cum sa ii dai...
Ciudata problema ta! Daca lasi pe liber si nu stai cu ea intr-o treapta, mai face? Vezi ca sunt doua tipuri de bucsi care cad des la masiniile noastre: Cele metalice trapezoidale cu cauciuc rotund cu 2 gauri sus si jos, si bucsele mici de la bascule, concave pe o parte si convexe pe cealalta. Cam ciudat oricum daca spui ca e vorba de un huruit, nu cred ca e vreo bucsa...
Ai verificat prezoanele de la punte?
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

john.s
Subiect Autor

19 Mar 2013, 10:00

"Daca lasi pe liber si nu stai cu ea intr-o treapta, mai face?" - DA!
Nu e huruit.. e ca un zgomot de articulatie (un genunhi obosit:). Apare pe momentul in care motorul/transmisi/pana mea cupleaza/decupleaza.
Adica daca sunt in curba cu a doua la 4000RPM sa zicem, scot din viteza si mentin curba, cand ajunge la 2000RPM parca ceva decupleaza si articulatia face... sper sa pot sa inregistrez sunetul. Parca in momentul in care se misca motorul si nu mai are cuplu iar daca accelerezi sii ii dai putin cuplu, iar face. Arghhhh... ce ma oftic ca nu cred ca sunt coerent in explicatie.

Azi inregistrez si revin!

Ma sperii cu planetarele alea, ca si eu o sa ajung pe la 240+cp si mi-e frica acum :o

Legat de anvelopele mele, e foarte mare diferenta cand temperatura scade sub 7-8grade! aderenda este muuuult diminuata. Eram seara, 2grade, si ESP-ul avea de lucru serios daca o calcam nervos! Deci atentie, sunt bune VARA (peste 8grade)

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

john.s
Subiect Autor

19 Mar 2013, 15:58

Am testat cu un nene mecanic mai priceput si concluziile ar fi ca este un oare si ce joc in transmisie/planetare.

Apare atat cu volanul rotit spre stanga cat si spre dreapta (trebuie sa fie rotit peste jumatate de semicerc)
In linie drepta sau la viteze mai mari nu am reusit sa-l prindem.
Cel mai usor se aude facand cerculete cu a doua, cand motorul intra in sarcina (accelerare scurta) si cand iese (scos din viteza).
Se aude si fara sa fie in viteza, NUMAI odata, cand ai scos din viteza si la scurt timp (1-1.5 sec) motorul iese din sarcina.
Mai am si mansonul de la un amortizor rupt in partea de jos, dar asta nu ar trebui sa influenteze (cica)
Este mai pronuntat cand e frig afara.( sub 5grade)

mai pot verifica ceva sa fiu sigur?

Zice omu ca toate masinile dupa un timp pot capata ceva joc in transmisie, ca nu am ce sa-i fac dar ca nici nu o sa se agraveze teoretic.

LIFEPHORM

19 Mar 2013, 17:19

Verifica burduful de protectie de la planetare, e facut dintr-un material plastic foarte prost, care se sparge si daca iei mizerie in planetare e nasoala treaba. Vezi sa nu cumva sa se auda de acolo, desi nu ar avea treaba cu faptul ca la tine face cand e in "sarcina" motorul...
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

john.s
Subiect Autor

19 Mar 2013, 22:47

Merci LIPHEFORM, am revenit si cu zgomotul, reprodus in giratoriu osciland ambreiajul (lasat,calcat) cu zvacuri scurte de acceleratie,in aceeasi treapta.

http://youtu.be/1FSQNGEZAl4

john.s
Subiect Autor

24 Mar 2013, 21:15

LIFEPHORM scrie:
TuningChip NU are treaba cu Exelixis... Luati literele in ordinea in care sunt scrise in cuvant ;)

Pt ca se apropie vara si tre sa fac softul, astia cu tuning-ul lor, baieti destepti de altfel, cred ca vor sa ma dispere!
Doamne deci daca-mi stica masina cu nepriceperea, ii astept pe la colturi unu cate unu,ca nu am chiar toate tiglele.

Deci stiti ca ma uitam si gasisem firma TuningChip DAR vi se pare ceva dubios mai jos?
Sa moara je daca mai inteleg ceva...

TuningChip
------------------
Parcaj Subteran Intercontinental, Nivel -2
Bd. Nicolae Balcescu nr. 4, Sector 1, Bucuresti
LUNI-SAMBATA 9.00–20.00

Programari si informatii
Tel: 0722.942.008 / 0765.44.64.22
Mail: office@tuningchip.ro

Parcaj Subteran Intercontinental, Nivel -2
Bd. Nicolae Balcescu nr. 4, Sector 1, Bucuresti
LUNI-SAMBATA 9.00–20.00

Programari si informatii
Chiptuning / DPF OFF: 0722.942.008
E-mail: contact@rbn-tuning.ro

Ciosmi

24 Mar 2013, 22:20

Ce nu ai inteles de acolo?
2 firme diferite,un singur om in spatele lor.Happy? :tongue

TIBI

24 Mar 2013, 22:21

Super amuzant ai fost la faza cu ''toate tziglele'' :lol: ... haioasa replica si nu o mai auzisem de ceva vreme :tongue
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

playmo

25 Mar 2013, 00:05

TuningChip sau RBN, cam acelasi lucru. Acolo este noul lor sediu, poti face o vizita si o sa intelegi. Acelasi om se va ocupa de tine, indiferent pentru care din cele 2 spui ca ai venit.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

john.s
Subiect Autor

11 Apr 2013, 16:27

Urmeaza inca o revizie, dupa 7ani si as vrea sa schimb si uleiul din transmisie (manuala, 6 trepte)
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele:

-- ce ulei (am vazut ca intra 2.3L dar de care nu gasesc nici unde - nci marea ELSA nu precizeaza...)
-- ce altceva ar mai trebui sa stiu (nu il schimb eu, dar cine il schimba vreau sa ma asigur ca nu face prostioare)

tenx :hi

LIFEPHORM

11 Apr 2013, 21:43

Stii cumva la ce numar de kilometri sau interval de timp e recomandata operatiunea? Nu am momentan acces la tabelul de "service-are".

Ia vezi aici: http://performanceoilstore.com/informat ... s/3178.pdf

BOGY26
Bogdan

11 Apr 2013, 22:45

john.s scrie:
Urmeaza inca o revizie, dupa 7ani si as vrea sa schimb si uleiul din transmisie (manuala, 6 trepte)
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarele:

-- ce ulei (am vazut ca intra 2.3L dar de care nu gasesc nici unde - nci marea ELSA nu precizeaza...)
-- ce altceva ar mai trebui sa stiu (nu il schimb eu, dar cine il schimba vreau sa ma asigur ca nu face prostioare)

tenx :hi

Am schimbat eu uleiul in cutie si intra 2.7L, am luat Motul Gear 75W90...din cate stiu se schimba undeva la 120 mii km la motorizarile noastre...

volvol

11 Apr 2013, 23:02

Producatorul ar spune ca uleiul din cutia de viteze manuala este pe viata si doar se completeaza la nevoie. Daca tin bine minte, in manualul de service se mentioneaza ca la anumite intervale (ex. 60.000) sa se verifice nivelul si daca nu trebuie completat (nimic de schimbat), dar sunt si eu curios daca al vostru este diferit.
Atata timp cat se schimba bine vitezele, nu agata, este silentioasa etc ... nu prea pare a fi necesar sa-l schimbi. Cred ca la 100.000+ km sau 5-6 ani l-as schimba totusi, insa in nici un caz mai repede (concluzia mea personala).

http://www.oilspecifications.org/volkswagen.php
Cred ca tu intri la norma G 052 171 A2. Pe original este scump (150-60 lei litrul). Ca si aftermarket exista doar variantele Febi 21829 si Swag 10921829 (40-50 lei litrul). Vezi brosura de mai jos:
http://www.swag.de/uploads/media/SWAG_F ... 2_2013.pdf

Lumea mai foloseste si uleiuri de la producatorii cunoscuti (norma 75W-90, cum este si exemplul dat de Marian, dar mai exista si Aral, Castrol etc). Merg, dar nu sunt certificati cu norma indicata mai sus (asa cum sunt certificate uleiurile de motor de la ei).

PS: Ma surprinde ca nu ti-ai comandat deja uleiul si ca nu vrei sa verifici doar daca ai facut alegerea buna. Joke frate. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

john.s
Subiect Autor

11 Apr 2013, 23:56

LPH, nu se specifica, asa cum spune si volvol, scrie ca se verifica si daca este nevoie se completeaza, iar daca este foarte scazut e un warning sa se remedieze intai cauza. Este in schimb descrisa operatiunea de schimbare...

Bogy, pareri,impresii dupa, ti sa parut dificila operatiunea? Ce te-a determinat?

Volvol,merci frate, as prefera pe original desi MOTUL suna bine, probabil o sa fie singura data cand fac operatiunea ca in 3ani cat mai tin masina si 15k/an nu o repet.
Nu l-as schimba, nu agata decat putin cand e foarte rece,treapta a doua si numai pt. 2-3minute. Pe de alta parte, ma gandesc cat de bun sa fie uleiul asta ca dupa 7ani sa aiba aceleasi proprietati?
Cu mecanicu nu am vb, ca probabil o sa zica sa-i dau pace si sa stiu daca sa insist sau nu :)

Sincer zgomotul prezentat la accelarari scurte cu volanul rotit ma facut sa ma gandesc dar probabil nu are legatura.

Merci de help si stai relax, daca ma supar imi trece, injur bine, bag,scot dar nu cu rautate...asa din reflex :D

• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 26