Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 26

Miky&Bogdan

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

07 Feb 2013, 20:39

daca sunt cei din Baneasa pot sa-ti zic eu ca avem soft de la ei si e ok, mai ales ca a fost gratis. in vara se fac 3 ani de cand e pe masina softul si nu sunt probleme. softurile scrie pe site ca sunt facute de o firma austriaca : upsolute

LE: am confundat eu site-urile. tuningchip si chiptuning.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

volvol

07 Feb 2013, 20:52

john.s scrie:
Nu m-am prins de aluzia ta, probabil e ceva de rau nu? dar sti ca ma doare la bascheti :P

john, stiam ca tu nu "arunci" cu banii, mai ales atunci cand ai vreo alternativa mai lesne. Din aceasta cauza mi-am permis sa insinuez ca pe tine nu te afecteaza felul in care este proiectat softul de la Revo. :D Exista si unele beneficii pentru felul in care a fost facut asa, doar ca nu stiu daca neaparat se aplica la noi (in tara ma refer).

Eu din prima mi-am luat SPS si il foloseam de fiecare data cand aveam chef sa schimb intre modul stock/performance (fara sa mai trec pe la tuner), deci pentru mine este un feature binevenit care nu ma afecteaza. :) SPS-ul este si mai util pentru adevaratii impatimiti de tuning, cei care mai baga benzina de curse din cand in cand (pentru diferite evenimente de drag racing sau pentru track days), cei care au nevoie sa ajusteze anumiti parametri cu ajutorul SPS-ului.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

john.s
Subiect Autor

07 Feb 2013, 22:37

Miky&Bogdan scrie:
daca sunt cei din Baneasa pot sa-ti zic eu ca avem soft de la ei si e ok, mai ales ca a fost gratis. in vara se fac 3 ani de cand e pe masina softul si nu sunt probleme. softurile scrie pe site ca sunt facute de o firma austriaca : upsolute

LE: am confundat eu site-urile. tuningchip si chiptuning.

Stai ca m-ai pierdut... deci ai soft de la TuningCHIP sau nu? Am inteles ca lucreaza/colaboreaza cu exelixis si pot face softu la ei pe dyno, desigur cu un ban in plus. Totodata spun ca este softu lor, nu luat de la altii sau pe mail, deci custom. In afara de RBN nu stiam ca mai face si altcineva...

I-am adaugat in lista, in cele 3 firme ramase in "concurs" :D
PowerTech Buzau, Exelixis si acum TuningChip (discutia cu ei a fost super, foarte amabili, explicatii ,etc. de altfel ca si cei 2 mentionati anterior)

Volvol, asa e, ma sti deja, realizez si lucrul bun cu sps-ul ala, doar ca-mi depaseste necesitatile si automat si bugetul, fiind de 3x mai scumpi decat cel mai scump din cei 3 de mai sus... (deci mergi la curse, ah? :tongue )
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

LIFEPHORM

08 Feb 2013, 12:49

TuningChip NU are treaba cu Exelixis... Luati literele in ordinea in care sunt scrise in cuvant ;)
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

john.s
Subiect Autor

08 Feb 2013, 15:52

LIFEPHORM scrie:
TuningChip NU are treaba cu Exelixis... Luati literele in ordinea in care sunt scrise in cuvant ;)

Nu vreau sa te contrazic, dar cum se face ca esti asa hotarat? Poate treaba au incepand de 5zile sau ceva de genul... sau esti foarte in tema si atunci poate ne dai mai multe detalii??
Eu am vorbit la tel si citez: "putem face modificarile pe dyno la exelixis, cu care avem o foarte buna colaborare".

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

john.s
Subiect Autor

08 Feb 2013, 16:10

Gasit ceva interesant? legat de ce discutam, pe o pagina ramasa neactualiza de la softpedia!

rabanne
14 November 2006, 04:33
Firma TUNING CHIP SRL, primul PRODUCATOR de software auto optimizat din Romania va ofera servicii de Chiptuning clasic, Chiptuning via OBD si Chiptuning via BDM pentru masini echipate cu injectie electronica pe benzina sau diesel indiferent de anul de fabricatie. Solutii tehnice complete, siguranta totala.

Ciosmi

08 Feb 2013, 17:37

Johnica!una e sa le foloseasca dyno-ul,alta e cine face softul!Deci tuningchip si exelixis sunt 2 firme,diferite!

john.s
Subiect Autor

08 Feb 2013, 17:49

Ciosmi scrie:
Johnica!una e sa le foloseasca dyno-ul,alta e cine face softul!Deci tuningchip si exelixis sunt 2 firme,diferite!

si unde citesti tu ca am spus ca sunt una si aceeasi firma ??
"Am inteles ca lucreaza/colaboreaza cu exelixis si pot face softu la ei pe dyno, desigur cu un ban in plus"
Or fi prieteni si se duc acolo sa calibreze softu' pe masina, tu platind extra pt. dyno.

deci de unde pana unde.. am pretentii Ciosmi, ce naiba :tongue

Ciosmi

08 Feb 2013, 17:54

Eu am facut referire la raspunsul tau dat lui Marian.
Probabil am inteles putin gresit.Am avut o zi grea :yh
Dar ca parere personala,eu nu as crede cifrele date de dyno-ul ala.M-as baza mai mult pe ce spune prestatorul softului.

gamer555
ClubSEAT Admin

08 Feb 2013, 18:18

offtopic: dar ce are dyno de la exelixis ? prea optimist ?

Ciosmi

08 Feb 2013, 18:29

Yes :tongue
Nu e conform cu "strada"

john.s
Subiect Autor

08 Feb 2013, 18:31

gamer555 scrie:
offtopic: dar ce are dyno de la exelixis ? prea optimist ?

Este un dyno nou, foarte recent si din cum arata lucrurile pare o investitie serioasa. Probabil orice se poate falsifica, dar teoria conspiratiei e stufoasa :)
Eu il cred si pe tuner cat de cat, dar pe unde te uiti prin afara, fie ca sunt teste pt. diferite tipuri de benzina, filtre sport, etc. masuratorile se fac pe dyno. Poate in trecut, anumite tipuri de dyno (ca am mai studiat si eu putin) permiteau introducerea de valori diferite de catre operator pt. a "maslui" rezultatul, dar cele moderne nu mai necesita introducerea datelor manual.
Altfel spus, se testeaza, se accelereaza si dyno-ul afiseaza imediat un rezultat. (temperatura, forte de frecare si altele sunt altceva...)

Sa va mai spun ca am fost la un mare tuner in trecut, si in loc de 10CP in plus, am obtinut fix 1cp? Oricum nu am simtit nimic "pe strada" deci practic am dat banii smoke and dreams si poate un efect placebo accentuat de tuner care tot zicea "trage mai bine, se simte, nu?" ...
Imi pare rau ca sunt atatea pretenii si cumetrii intre tuneri si diversi, atatea mituri, povesti pe la colturi care sa te zapaceasca, asa ca, caut si sper sa gasesc pe cineva serios,cu dyno, sa fac si eu un soft in 2-3luni.

john.s
Subiect Autor

14 Feb 2013, 22:45

a fost promotie 1+1na la seat! bah si nu a zis nimeni nimic?! :tongue

https://www.youtube.com/watch?v=ias02kDF6yU

volvol

14 Feb 2013, 23:28

Mi se pare normal, doar masina din reclama este aproape identica cu "my ex-".:) Cam asa pateam si eu.:)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

john.s
Subiect Autor

19 Feb 2013, 22:18

boyz, careva DIN EXPERIENTA, stie daca se poate scoate (usor...) stopul de frana (cel lung)
sunt doua capacele ca sa ai acces dar ...

nu de alta dar a venit una bucata eleron (al 2lea pana acum) de care sunt relativ multumit si trebuie montat intr-un viitor apropiat...

tenx
Ultima oară modificat 19 Feb 2013, 22:20 de către john.s, modificat 1 dată în total.

• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 26