Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

17 Ian 2013, 14:52

Multumesc pt. urari Cosmin. Toate cele bune si tie si sa ai bani cat sa poti face tot ce-ti doresti tu la masina.
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

john.s
Subiect Autor

17 Ian 2013, 14:54

umfrider scrie:
proprietaru are si cont la noi pe forum:D kidszone

@ ciosmi , nu merge bine...

,
,
,
,
,
merge FOARTE bine :)

Il cunosti? sunt curios cum e cu noul soft,cat a costat tota treaba si cum a ajuns sa aleaga firma respectiva.

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

Bynx
Meme

17 Ian 2013, 15:01

Daca vrei sa dai si pe soft cat dai pe cauciucuri, nu te duce la Exelixis! :hi
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

volvol

17 Ian 2013, 15:28

john, deci sper ca te-ai hotarat la Pirelli P7 Cinturato.

Pe tyrereviews.co.uk exista doar 2 modele de anvelope (cele care le-am zis si eu deja: Michelin PS3 si Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2) care au scoring mai bun decat "Toreador". Asta ar face Matador MP 46 Hectorra 2 sa fie pe podium la cele mai bune anvelope de strada care exista pe piata. Nu ti se pare putin ciudat? Au scoring inclusiv mai bun decat varful de gama de la Continental (care detine Matador).

In realitate anvelopele de la producatorii premium sunt mai bune aproape fara nici o exceptie fata de anvelopele din clasa medie (sau de buget). Cei care isi cumpara Pirelli (un exemplu) au asteptari mari de la anvelope si ofera un feedback real. Cei care isi cumpara Matador nu au mari asteptari de la anvelope si dau un feedabck overrated. In plus, pentru anvelopele premium au dat feeback mult mai multi utilizatori (de vreo 5-6 ori mai multi) si este normal ca un scoring sa scada putin atunci cand sunt multe reviewuri (ca si nota unui film pe IMDB). Si mai in plus, oamenii sunt subiectivi si au tendinta sa-si apere intotdeauna alegerile facute, sa se convinga singuri ca au facut cea mai buna alegere la un pret pe jumatate.

Iti spun aceste lucruri prieteneste, nu are sens sa te enervezi, sa te simti atacat/lezat in vreun fel sau sa suspectezi ca vreau sa te fac la colt de strada. Suntem relaxati si putem discuta oricat, chiar daca nu avem aceiasi parere (si chiar daca nu vem ajunge la o parere comuna). La o masina ca FR-ul anvelopele de buget sau second nu reprezinta cea mai buna alegere, atata tot. Nu-ti cumperi cele mai aderente anvelope care exista (le-am spus de 2 ori deja), dar iti iei totusi un lucru mai de calitate.

Daca vrei tu musai sa testezi Matadorul pentru ca este o mare dorinta de-a ta, atunci asta este cu totul alta treaba. Dar nu ne obliga sa iti intelegem si noi motivele pentru ca sunt personale si tu le cunosti cel mai bine. Cu totii cautam cel mai bun raport pret/calitate care exista, nu suntem chiar atata de diferiti pentru ca altfel am fi fost pe alt forum (lambo.it).
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Ciosmi

17 Ian 2013, 15:41

Scrie pe spate unde e facuta masina...nu o mai lalaiti cu exelixis. Acolo e doar dyno...cine vrea soft acolo chiar trebuie sa aiba buzunar adanc...si nu stiu cat se merita pt un tfsi.
In fine,costurile..nu le stiu,dar le poti aproxima in functie de ce exista pe piata.
Admisie,evacuare,pompa si probabil cateva giumbuslucuri.
Vezi si tu cat e o admisie,cat e o evac,o pompa..si un soft bun...plus cat costa o cupra :))

Balamuc si cu respectivele cauciucuri. Mai low ca pret si bun iti recomand vredestein sessanta.Cand le-am luat,pe 17" costau in jur de 400ron/buc. Nu am bagat de seama ce dimensiune ai la jante.
Nu stiu daca se mai fabrica modelul,dar poti arunca un ochi.
Pe masina am avut Michelin PS2 si au fost chiar excelente.

john.s
Subiect Autor

17 Ian 2013, 17:21

@Bynx, esti belea, cosmin macar are o opinie justificata cel putin din pct. lui de vedere, tu cred ca doar lipsa de timp.

@Ciosmi, masina aia scrie ca e resoftata la exelixis, nu vorbeam aiurea. uite citat, daca vrei pun si link de la ei.
Multam de recomandare, acum ma uit la ele.
-----------
Lista modificarilor este urmatoarea:
-admisie Evoms
-evacuare turboback custom
-frontmount intercooler
-pompa de inalta presiune Autotech
-pompa benzina Bosch044 in-tank

Softul pe care il foloseste aceasta masina este realizat si implementat de catre Exelixis Motorsport.
Nu credem ca ne inselam prea mult afirmand ca acesta este cel mai puternic Seat Leon Cupra 2,0TFSI masurat in Romania.
------------

@volvol, ok, inteleg varianta ta dar nu sunt de acord cu ea. faptul ca platesti mai mult pe ceva, nu inseamna mereu ca este mai bun sau nu inseamna ca nu exista variante care sa se apropie calitativ. Nu cred ca ai incercat tu toate anvelopele premium de la marii producatori; ai incercat maxim 2-3 (asta ca sunt eu dragut) si de restul vorbesti din auzite si esti usor influentabil de marketing ...

NU cred indiferent ce spui tu ca oameni care au masini precum cele de mai jos si altele asemanatoare, care spun ca au testat multe modele si spun ca sunt foarte multumiti de acestea, isi fac un cont si scriu aiurea! Nu ai testat,nu sti, nu cred ca ai condus masini ca cele de mai jos dar faci afirmatii bazate pe presupuneri. Cum de altfel presupui ca un soft revo e mai bun decat unul rbn/tcm/etc doar ca e mai scump si banuiesti tu ca aia sunt ingineri nasa si la noi e numai kkat. Poti sa crezi ce vrei, dar daca nu poti (pt. ca nu sti) sa recomanzi ceva legat de ce te intreaba cineva, nu cred ca faci altceva decat chat (care e ok, mie imi place :)

Renault Megane RenaultSport Cup
Audi S3
Vauxhall Corsa Sxi
Ford Focus ST
Peugeot 206 GTI 180
Volvo S40 D5 180BHP

Toti astia au dat un punctaj intre 88-100%.

Cand spun "cat a costat toata treaba" ma refeream strict la soft + testarile dyno!!!

Ciosmi

17 Ian 2013, 17:38

Nu am scris nicaieri ca vorbesti (TU) aiurea.

Dar despre exelixis...au un partener care face sofuri....nu sunt ale lor (gen am soft exelixis sau mai stiu eu ce abureala).Daca vrei un exemplu concret,de firma/om/inginer.....ai enunmerat chiar tu cativa,anume RBN (restul sunt importuri :) ),Powertech,probabil mai sunt,dar nu foarte cunoscuti pt "tfsi" .
Nici macar gtr-urile care ies de la exelixis,nu sunt softate de ei.Ci de un nene,pe nume Okan nush cum. Ai prins ideea?

Lista modificarilor o ai expusa.Deci te poti apuca de treaba :)))

volvol

17 Ian 2013, 18:20

john.s scrie:
Renault Megane RenaultSport Cup
Audi S3
Vauxhall Corsa Sxi
Ford Focus ST
Peugeot 206 GTI 180
Volvo S40 D5 180BHP

Toti astia au dat un punctaj intre 88-100%.

Citisem si eu review-urile scrise si ce masini aveau persoanele care au dat feedback. M-am distrat putin. :) Este doar bullshit ce au scris respectivii acolo. De exemplu acesti 2 idioti au dat punctaj de 100% si au contribuit substantial la cresterea scoringului (din 21 de review-uri in total), 100% ca si cum ar fi anvelopele perfecte. :)

1) "The wet grip is also really really good, can push the car hard and I dont get oversteer and very very minimal undesteer in the wet. I will use this tyre on every car I have for as long as they are avaliable." - asta pe langa ca e idiot si este convins ca sunt cele mai bune anvelope din lume, nici nu concepe ca ar fi posibil ca sa apara (daca acuma nu exista) si alte anvelope mai bune.

2) "These tyres are amazing! Had 2 of these baby's put on the front of my 1.4 sxi corsa having previously read the reviews on here and OMG!! The grip is amazing dry or wet... It literally feels like a go cart! Highly recommend these to anyone! Great price too! " - asta pe langa ca e idiot, el incearca sa convinga ca le-a cumparat pentru ca sunt cele mai bune, doar intamplator sunt si la un pret bun. Asta este unul dintre cei ca tine, care au citit review-urile si s-au lasat usor convinsi ca sunt cea mai buna alegere pentru masina lor cu veleitati sportive. Mai mult, apoi a lasat si el un review "detaliat" cu scoring de 100%, ca sa fie sigur ca nu este singurul care face "cea mai buna alegere".

Si exemplele pot continua pentru mai sunt si altii care au scris acolo, au dat punctaj exagerat de mare, dar ei trecusera de la anvelope bune (luate second cu dot 1900 toamna) la Toreador. Greseala acestor indivizi nu este cand si-au cumparat anvelopele, ci cand si-au cumparat masina. :) Nici macar marketing-ul nu minte cu nonsalanta cu care o fac acesti indivizi (sau poate sunt doar inconstienti). :)

Nu-mi pierd calmul cu tine, sper ca remarci asta. Astept sa-ti faci si soft ca sa mai putem avea un subiect de "chat". Pentru cauciuri te-ai pus pe citit, dar pentru discutii despre performance iti mai dau timp sa te mai pregatesti. Si trebuie sa iei in considerare faptul ca nici eu nu cunosc foarte multe despre acest domeniu ... si tot nu esti INCA la nivelul ca sa putem purta o discutie pe picior de egalitate. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

john.s
Subiect Autor

17 Ian 2013, 19:17

Tu citesti ce ai scris pt. a combate ce am scris eu? Realizezi ca este = cu 0, e genul de discurs de partid unde ala intreaba:

Logicul: " - tovarase, ati condus in ziua de 24 o masina de peste 250 de cai putere?"
Tovarasul: "sa stiti ca in conditiile actuale, avand o incluziune destul de relevanta, as considera pozitiv ... " (tovarasul continua)

pe scurt, habar nu am, nu am condus nici multe masini potente nici nu am schimbat gumele de top odata pe an, dar nu suport ca unu care habar nu are sa ma faca =))))

vad ca tu te certi cu ingineri mah, dapoi cu mine iti pierzi timpul, eu am scoala vietii, nu inghit gogosi usor :)

PS:iar ca ala nu vrea sa mai schimbe alte anvelope - sa-ti spun ca am acelasi odorizant in masina de 5 ani pt. ca mi-a placut la nebunie forma? il incarc cu siringa cu parfum, ca nu se mai fabrica rezerve pt. el. Eu daca gasesc ceva si sunt super multumit, nu sunt genul sa schimb sau sa incerc altceva doar de amorul artei.

peace si pastreaza-ti calmul ca nu mai am cu cine vb! :)

gamer555
ClubSEAT Admin

17 Ian 2013, 20:03

pana la urma, eu consider cele mai relevante testele ADAC. iar prin topurile lor nu tin minte sa fi vazut matador in varf, ci michelin continental si chiar si cinturato, printre altele...

si totusi nu ar strica un pic mai putine ironii, pana la urma toti isi exprima parerile, si incearca sa ajute cumva

GabitZZu
Gypsy

17 Ian 2013, 22:52

Si eu sunt de aceeasi parere,testele ADAC sunt cele mai relevante,taie Matador dupa lista de cumparaturi si mai cauta ,trebuie sa ajungi la ceva care sa iti convina calitate/pret.
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

john.s
Subiect Autor

17 Ian 2013, 23:17

GabitZZu scrie:
Si eu sunt de aceeasi parere,testele ADAC sunt cele mai relevante,taie Matador dupa lista de cumparaturi si mai cauta ,trebuie sa ajungi la ceva care sa iti convina calitate/pret.

E o parere, ok, dar ai o sustinere concreta? ADAC nu are multe modele de anvelope considerate "de top" prin state sau japonia, nu mai vb de korea care au acum anvelope recomandate in US la masini cu mult peste 300cp.
Sa mor de inteleg cum poti sa afirmi ca samponul romanesc de urzica e mai prost decat ala de la Loreal, cand nu l-ai folosit! Normal ca la ADAC o sa apara numai marile corporatii care dau bani grei sa-si promoveze anvelopele cele mai scumpe!
Sa vobim si de 5th gear in testul cupra vs golf in care conduce unu relaxat,se mai uita la camera si golful castiga cu diferenta de 2masini..foarte credibil ca doar e mai scumpa, nu? credeti ca aia au masinile de la VW fara ca VW sa le spuna cum sa incline balanta in stanga sau dreapta? dream on...
Banuiesc ca si testele de pe net unde se face diferenta dintre anvelope all season si de iarna si in care o masina la 30km/h intr-un viraj normal iese in decor de parca-i sanie sunt de luat in seama si de crezut.Virajul ala pe zapada l-am luat cu anvelope de vara si am stat pe sosea.

In fine, sa o lasam balta , 1-2 m-au inteles, au recomandat ceva, le multumesc, in rest ganditi corporatist asa cum vrea societatea sa ganditi....
:hi

GabitZZu
Gypsy

18 Ian 2013, 21:22

Ai si tu dreptate,eu mi-am dat cu parerea despre relevanta testelor,cat despre cauciucuri sunt adeptul celor premium ,mai ales pe o masina cum este Fr-ul, dar asta nu inseamna ca nu poti gasi ceva calitativ apropiat de cele premium si mai ieftine.Cum ai spus si tu ,marketingul ne prosteste cateodata si vedem precum calu direct in fata si luam bun tot ce ni se da.Eu zic sa te interesezi de Hankook erau niste oferte super.
Bafta in alegere.
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

john.s
Subiect Autor

18 Ian 2013, 22:50

multam, acum nu pot decat sa-ti dau dreptate. si mie imi place ce-i mai bun, nu neg ca as vrea anvelope de top, poate si doar pt. a scrie "marca" dar...cascavalul ne omoara :D totusi ma stiu un sofer nu foarte grijiliu cand vine vorba de borduri si alte alea, asa ca ma gandesc si sa nu plang langa ceva foarte scump...

sa mai precizez ceva, ca poate nu m-am facut inteles, as alege oricand o guma din top sau cum zicea nenea volvol, un soft de la APR, dar caut si eu dupa posibilitati,un compromis cat mai bun...asta nu inseamna ca nu sunt constient de treaba cu "dai un ban dar ii stai in fata"

peace :hi

LIFEPHORM

19 Ian 2013, 02:27

Poti lua relaxat acele Toyo T1R cu uzura minima pentru puntea fata si ceva mai slab pe spate, gen Pirelli P Zero Rosso de exemplu. E adevarat sa Toyo se uzeaza mai repede, insa au pret destul de ok si aproape de bugetul tau si poti lua altele peste doi ani. In plus de asta aderenta pe uscat este foarte buna, fiind o guma moale. Pe ud nu ai nevoie sa fie atat de bune pentru ca nimeni nu alearga masina. Eu am mers foarte bine anul trecut pe fata cu semi-slicks Toyo R888 pe ploaie si pe ud si contar spuselor unora, masina chiar se opreste, asa ca tu cu T1R o sa opresti oricum mult mai "scurt".
Pe spate nu prea se uzeaza anvelopele, cel putin la mine, anvelopele de pe puntea spate au un avantaj la uzura de aprox. doi ani fata de puntea fata. Probabil si din stilul meu de mers, ceva mai agresiv cand vine momentul sa ma urc in FR, insa puntea spate poate lasa loc de ceva "mai ieftin". Pe fata insa, iti recomand sa iei ceva mai ok de Matador sau Cinturato, ai totusi o masina de 200CP (la care mai vrei si soft...)
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 26