Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 26

volvol

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

15 Ian 2013, 11:45

john, dieta unui sportiv nu este papica sanatoasa "ca la mama acasa". :) La o masina cu veleitati sportive (cum este FR-ul) nu este normal sa se faca rabat de la calitatea consumabilelor. :)
Daca ai gasit de unde sa iei Pirelli mai ieftin si se incadreaza in bugetul tau, atunci acestea reprezinta alegerea potrivita.
Michelin PS3 si Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 sunt cele mai bune anvelope de strada care exista pe piata. Asta este o axioma. :D
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

TIBI

15 Ian 2013, 11:59

Geo_DMG scrie:
pe mine m-au scapat sa intru in spatele unui R32...

Adevaru e ca evacuarea centrala de pe r32 chiar da bine,distrage atentia se pare :tongue

Ai grija la galme,sunt extrem de periculoase,mai ales pe o masina potenta.
Vezi ca era un clip pe youtube cu patania unuia...
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

john.s
Subiect Autor

15 Ian 2013, 13:53

bai eu acum sunt chiar treaz. deci nu am cerut fratilor sa-mi recomandati cele mai bune anvelope indiferent de pret, sunt convins ca niste R888 sunt belea, stau super pe curbe, dar da-o in masa de treaba, nu cresc banii in copaci, voi aveti louis vuitton in picioare? de ce nu? iarna aveti de la salomon ultimii bocanci? de ce nu? Daca aluneci si mori, o sa-ti para rau ca nu ai dat 17bulioane pe o pereche!

eu caut SH bun spre foarte bun, sau noi sa fie bunicele, nu sunt sofer pro,nu ma trag cu nimeni, nu iau curbe in viteza ca mi-e frica. nu am avut niciodata anvelope mai scumpe de 800ron setul, si nu am nici un accident si nici o amenda in 9ani de condus pe 3 masini diferite, de 65 cp, 115 cp si 200cp. poate sunt eu doar norocos...

daca dau 2000+ron pe un set si cand urc o bordura le-am racorit, ce fac? ca nu mai am bani in cont decat de mancare si alea alea, las masina acolo si ma uit la ea din tramvai, nu?
eu stiu ca voi recomandati ce-i mai bun, dar mai ganditi-va putin ca daca am un FR sh, nu inseamna ca sunt si milionar! plm, am datorii, am de platit chirie, mai beau si eu un vinulet, poate multi aveti de toate, ati luat masinile noi, le pupati seara la culcare si alte treburi din astea.

Acum cosmin, sper ca macar tu vb serios si nu era la misto treaba cu matadorul ala sau era ?
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

gamer555
ClubSEAT Admin

15 Ian 2013, 14:46

era gluma ce a scris cosmin, cu siguranta :tongue :cheers

eu unul iti inteleg punctul de vedere, si nu spun neaparat ca gresesti. pot doar sa iti explic rationamentul meu: de exemplu la toledo am luat masina cu cauciucuri de iarna (si vechi). am zis ca pt iarna (cateva luni pe an) le tin pe alea, dar pt vara am luat unele noi si bune. am mers pe continental, si trei veri cat am tinut masina nu am avut stres. apoi la leon la fel, o luasem cu niste cauciucuri "slick", nu pot sa inteleg cum a putut cineva sa le foloseasca atat de mult. am zis pentru vara cauciucuri noi - pirelli de care ziceam (mai ieftin decat michelin si conti) nici prea prea, nici foarte foarte. si asta pentru ca e o investitie in timp, stiind ca o sa tin masina mai multi ani. decat sa dau 8 milioane pe sezon pe niste cauciucuri SH la care sa stau cu inima cat un purece ca pot face explozie la cine stie ce viteza, mai bine un set nou si stiu ca 4-5 sezoane (daca nu le nenorocesc aiurea) merg fara niciun stres...

nu spun ca SH e rau, de ex asa mi-am luat cauciucurile de iarna - 1000 ron (pe 16) cu DOT de un an de zile vechime si folosite maxim 2000 km deci profil ca nou, si in plus le-am si verificat atent pt galme etc. depinde de la caz la caz

* salomon nu au doar bocanci de 17 milioane, eu am dat mult mai putin pe ai mei :yh :lol:

volvol

15 Ian 2013, 15:13

john.s scrie:
eu caut SH bun spre foarte bun, sau noi sa fie bunicele, nu sunt sofer pro,nu ma trag cu nimeni, nu iau curbe in viteza ca mi-e frica. nu am avut niciodata anvelope mai scumpe de 800ron setul, si nu am nici un accident si nici o amenda in 9ani de condus pe 3 masini diferite, de 65 cp, 115 cp si 200cp. poate sunt eu doar norocos...

Buna strategia ta ... dar la o masina de 200 CP nu se mai potriveste. :) Bineinteles ca o poti aplica si acuma, insa la o masina (capabila sa-ti ofere anumite senzatii si capabila de accelerari puternice) se folosesc in mod normal niste anvelope cat de cat bune. Altfel o sa crezi ca ai o problema la masina si o sa intrebi pe thread de ce ti se aprinde ESP-ul pe bord cand accelerezi in treptele de viteza 1, 2, 3 si 4. :D (exagerez putin). Unele anvelope de buget au sa-ti patineze si cu motorul oprit. :D

Masina este second, dar nu este vreo "antichitate". Tu conduci responsabil, dar nu te tarasti ca si bunicutele din Germania. :) Asadar vorbind serios, eu am inteles ca ai gasit Pirelli P7 Cinturato care se incadreaza in bugetul tau. Fara sa te lamentezi le iei pe acestea si te folosesti de ele atata cat vei mai tine masina. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

john.s
Subiect Autor

15 Ian 2013, 16:37

bah tare, nu am timp acum sa scriu dar nu il uit pe cosmin!
cosmin, ma gandesc mai bine, nu mi le cumperi tu, nu de alta, dar gandeste-te putin si bine, daca eu am gume proaste si intru in tine? eh? :idea:

asta daca era la misto, altfel se anuleste:)

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

john.s
Subiect Autor

15 Ian 2013, 18:50

stie cineva a cui e cupra din imagine?
daca e de pe aici, poate ne spune si noua cum merge cu noul soft de 400 CP de la exelixis :wink:

Imagine

PS pt. stie el cine, uite aici 90%, deci ....
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Matad ... orra-2.htm

gabi1988

15 Ian 2013, 19:13

Ti-as putea recomanda niste barum bravuris 2, vad ca se invart undeva pe la 380-400 buc noi, eu am asa ceva dar pe 16 si pot sa zic ca foarte multumit de ele si au si design ok.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel

Ciosmi

15 Ian 2013, 23:12

Merge bine Cupra respectiva :)

gamer555
ClubSEAT Admin

16 Ian 2013, 00:06

daca am sti ce numar de inmatriculare are, poate aflam si cine e posesorul :)

john.s
Subiect Autor

16 Ian 2013, 00:57

gabi1988, o sa ma uit si la astea de care spui tu, multumesc!

gamer, pai vad ca stie Ciosmi!?

umfrider
Andrei

16 Ian 2013, 07:42

proprietaru are si cont la noi pe forum:D kidszone

@ ciosmi , nu merge bine...

,
,
,
,
,
merge FOARTE bine :)

Cosmin
Admin

16 Ian 2013, 09:22

John, nu era o gluma.. Din pacate :(

Nu ma intelege gresit, nu vreau sa te jignesc, insa toate discutiile de aici se invart in jurul banilor. Principalul tau criteriu in alegerea diferitelor piese o reprezinta banii.
Nu cunosc situatia ta financiara (si nici nu ma intereseaza), insa din ce ai tot scris aici pot face cateva presupuneri: fie ai luat FR-ul la un pret super bun, nestiind costurile ulterioare (pt. o intretinere optima) - in limbaj popular "te-ai intins mai mult decat ti-e plapuma" - , fie esti o persoana mai economa , fie pur si simplu crezi intr-o consipratie globala in care toata lumea "vrea sa te ia de fraier" (cum chiar tu spuneai ca se zice la tine in cartier) bagandu-ti pe gat produse scumpe si care nu fac banii respectivi.

La inceput aveam impresia ca pe forum esti in cautare de sfaturi si opinii, urmand ca decizia de achizitie a diverselor piese despre care ai solicitat pareri sa iti apartina personal. Insa vad ca situatia e alta, in sensul ca se pare ca deciziile tale sunt deja luate, iar pe forum vrei sa obtii doar o confirmare a lor, iar cand nu se intampla lucrul asta readuci in discutie problema costurilor.

Tocmai de asta ti-am si spus sa mergi pe Matador, pt. ca am dedus ca pretul e singurul criteriu de alegere pt. anvelope si de fapt asta era singurul raspuns pe care il acceptai. Sunt ok, le are tatal meu pe masina, nu a avut probleme cu ele. Insa exista si anvelope mai bune decat Matador, dar nu le-am adus in dicutie tocmai din cauza costurilor mai mari de achizitie.

Sunt de acord cu tine intr-o singura privinta: nu ai nevoie nici de cele mai performante anvelope, insa nici nu merita sa le iei pe cele mai proaste. Si asta e valabil si pt. restul de consumabile ale masinii.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

john.s
Subiect Autor

17 Ian 2013, 13:32

Cosmin, nici eu nu vreau sa intru intr-o polemica cu tine... am citit din ce postezi si tu si ai o gandire..hmm...sa zicem "a ta". Nu gandim toti la fel dar nu te iau la misto...
Omule, BANII in zilele astea (sa zicem pe langa oameni, sentimente sau religie) sunt TOTUL.

Tu crezi ca toti aici pe forum vrem suspensii sport sau vopsea de 5000 EUR? Faptul ca am mers 2ani iarna si vara, cu anvelope resapate de 80ron buc ma face mai inferior? da frate, nu aveam cascaval, eram mai sarac si nu mi-e deloc rusine ce plm. Da sti cum am mers? BRICI!
Vara cand voi cu slicuri va roteati pe loc la semafor ca era nisip sau mult praf, eu plecam lansat, ca alea ale mele erau mult mai moi si ridate. (asta am zis-o de ciuda :))

Da am luat o masina la un pret bun, da nu e ferrari frate, e o masina de 9000 unde daca te gandesti tu asa putin, nu se merita sa dai 1000+ doar pe anvelope sau alta mie pe jante! Iau piese ok zic eu, o intretin bine, nu dau in gropi voit, etc. Pe autostrada merg cu 130 rar 160, mi-a placut mie masina asta, care-i problema? Daca m-am intins sau nu mai mult decat plapuma este STRICT problema mea!

Eu zic ca vreau sa iau un pix de 10 lei si rog un sfat, iar primele sfaturi sunt sa iau de 20! ti se pare normal ? :)) Nu am cautat confirmare cum spui tu, am spus ca vreau ceva nou sau sh, am dat 4exemple si un buget! Ce vrei sa fac mai mult ?
Tatal tau merge cu loganul cu 200 pe autostrada? merge la circuit? atunci de ce crezi ca eu sunt vre-un zmeu al soselelor?

Iar pt. cine se intreaba de ce am luat masina de 200cp,desi nu e treaba lui, raspund simplu: pt. ca am putut! :)
Si o sa-i fac si cip, ca vreau mai mult de 200 cp, iar in 2 ani o vand si vreau una de 400 ca mi se pare deja putin.

:hi

Cosmin
Admin

17 Ian 2013, 14:32

john.s scrie:
Cosmin, am citit din ce postezi si tu si ai o gandire..hmm...sa zicem "a ta"....
... Omule, BANII in zilele astea (sa zicem pe langa oameni, sentimente sau religie) sunt TOTUL.

Corect, asa e. Am o gandire doar a mea, si incompatibila cu a ta. Se pare ca nu avem nimic in comun in afara de o masina Seat si probabil de asta tot ce s-a scris aici s-a transfromat intr-o mare "ciorba".
Din pacate eu nu sunt de acord cu deviza ta cum ca banii si religia (printre altele) sunt totul in viata. Cred ca cel mai bine ar fi sa ma retrag din discutie, inainte ca subiectul topicului sa nu mai aiba nici o legatura cu continutul lui.

Ca si ultime randuri... Sper sa iti gasesti cauciucuri potrivite pt. nevoile tale atat in ceea ce priveste performantele cat si pretul, sper sa gasesti si un tuner care iti rescrie hartile din ECU conform dorintelor si nevoilor tale, sper sa te bucuri de masina cat consideri tu necesar si, cel mai mult, sper sa privesti unde vrei sa ajungi, nu de unde ai plecat.

Cam atat de la mine. Over and out! (vorba lu' Roger)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 26