Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

14 Ian 2013, 19:10

stau la un vin fiert si ma gandesc ca vine vara, asa ca trag ocheane prin anunturile de couciuce :)
aveti/avurati vreunii astfel de modele? ce parere aveti ?

1.Pirelli P7 Cinturato (noi) - astea nu prea gasesc multe info... mai scumpe cu 50-100 ron/buc decat cele de mai jos, dar pana mea, tipla :)
2.Matador mp46 (noi) - cica de la continental, de buget dar review mai bun ca restul mentionate (desi doar 20 :)
3.Toyo T1r ZR (dot 2010 ,7mm) - astea cica ar fi praf pe ploaie si se uzeaza mega rapid, altii spun ca sunt super?!
4.GOODYEAR EAGLE F1 91Y (dot 2009 ,5mm) - asta la fel, cica se uzeaza repede dar au review-uri mult mai bune unde ma uit eu (tyrereviews)

a, nu ma intereseaza zgomot,consum, iar daca tin 2-3veri e perfect! - vreau aderenta buna pe asfalt prost si asfalt prost si ud, cum e pe la noi. mersesi odata intr-o masina cu anvelope cica de circuit, cum era putin praf/nisip/pitris... pwela, eram ca la stars on ice :D si zicea soferu ca deh,adera numai pe asfalt bun....

:hi
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

volvol

14 Ian 2013, 19:43

Deci cam ce buget ai alocat pentru un set de anvelope de vara? :) Ca sa stim cam ce sa-ti recomandam. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

TIBI

14 Ian 2013, 20:22

2-3 veri?
Pe ce jante?
Daca vorbim de 18'' e cam greu sa le tii atat intacte.Ma refer la galme cauzate de drumurile patriei.
Eu unul sunt super grijuliu,vara trecuta am scapat ''galme free''
Vezi ca era un review intr-o revista auto despre ce gume ar fi bune si care nu.Era un top 20.Iti caut revista si ti-o trimit daca vrei.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

p1nking

14 Ian 2013, 20:45

@TIBI: Ar fi bine daca poti scana paginile acelea sa le pui aici pe forum fiindca si eu trebuie sa imi caut jenti de aliaj 16" si cauciucuri de vara pentru ele. :hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

john.s
Subiect Autor

14 Ian 2013, 21:33

Tibi, daaaa! :D

Pai am omis, pe 17". Buget..hmmm... sa zicem 1600RON MAX! dar de preferabil pe la 1200 ron... la 1600 doar sa fie o okazie cu ceva bun si noi!
merg frumos, nu o alerg (rau) :twisted: adica conduc chiar normal,lejer, uneori insa ma puca damblaua. Vreau sa se comporte bine pe ploaie, ca cu ce am avut pana acum, cum ploua, eram pa.

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

TIBI

14 Ian 2013, 21:46

Ehh tu ai putina carne in plus la balon :tongue
Eu am ''carne'' de la altii :lol: ,daca am de traversat linii de tramvai si sunt primu la semafor dupa mine mai trec max 3 masini :roll:
Caut revista si te anunt
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

volvol

14 Ian 2013, 23:20

La bugetul asta nu te poti incadra la anvelope de vara noi 225/45/17 din clasa premium (Michelin, Goodyear, Continental, Bridgestone, Pirelli, Dunlop, Toyo). Pe o masina de 200 CP si frumoasa cum este FR-ul, ar fi putin pacat sa pui alte tipuri de cauciucuri. Aderenta la accelerare/franare pe orice conditii de drum (uscat, ploaie) depinde in primul rand de anvelope. La un buget in jurul a 2.000 de lei, cred ca te-ai incadra pentru niste anvelope noi de calitate.
Daca crezi ca vei merge mai tot timpul "batraneste" si vei accelera mai puternic doar pe drum drept (si carosabil uscat), atunci poti sa te gandesti si la niste anvelope gen Matador. Dar in cazul acesta nu se justifica achizitia FR-ului. :)
Alegerea este a ta, dar daca te gandesti in primul rand la buget, atunci eu as alege variante 3) (din cele 4 variante enumerate de tine). Daca Toyo Proxes T1R sunt praf pe ploaie, atunci nu vreau sa ma imi imaginez cum sunt Matadorul. Diferentele in real life (intre anvelope premium si de buget) sunt mai mari decat apar pe tyretest sau prin reviste. La mers normal poti sa nu sesizezi nici o diferenta, insa este suficient sa ajungi intr-o situatia putin mai "extrema" si atunci se va simti o diferenta majora intre ele. Pretul are aproape intodeauna o influenta si asupra calitatii unui produs.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Geo_DMG

14 Ian 2013, 23:27

eu am avut 2 modele din ce ai prezentat tu:
- primul a fost GOODYEAR EAGLE F1 225/40/18 Assymetric - nu pot spune ca se uzau mult mai repede decat altele, dar galme au facut. Unul din ele a facut la 2 saptamani dupa ce l-am montat si l-am inlocuit pe garantie. Aveau o aderenta nemaipomenita, chiar si pe ploaie, dar degeaba daca stateai cu gandul la galmele din ele. Daca locuiam in Germania ti le-as fi recomandat fara sa stau pe ganduri, dar in RO, nu se merita.

- Pirelli P7 Cinturato 17" RunFlat 225/45/17- spre sfarsitul verii mi-a cumparat 4 bucati, dar le-am pus doar pe cele de pe fata pt ca se apropia sezonul rece si am considerat ca nu are rost. Sunt super multumit ele, chiar daca am testat masina doar cu 2 montate, insa si asa, m-au salvat de un accident. Trag de rup asfaltul, am facut mai multe demaraje pe uscat, iar TSC a stat in banca lui, iar franarea e super ok, ajutandu-ma sa evit un carambol de 5 masini, care s-a intamplat in fata mea.
Fata de Goodyear au cauciucul mai tare, dar in acelasi timp nu stiu daca e chiar ok comparatia mea, tinand cont de diferentele de dimensiuni dintre ele.

Daca te decizi asupra celor Pirelli, sa ma anunti pentru ca e posibil sa-ti fac rost la un pret care se incadreaza in bugetul tau.

Bafta in alegere!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

john.s
Subiect Autor

15 Ian 2013, 00:01

TIBI, eu trec primul, ca sunt sau nu linii de tramvai :P depinde doar de ce motor are masina de langa care mai vrea sa treaca prima =))
Te astept, nu ma uita,nu ne uita...mutumim!

Geo, multu de info, mi-a dat aripi postul tau cu P7, pare ce-mi trebuie, mai caut putintel ca abia acum am inceput si daca e te anunt!
Ai mare dreptate, nu vreau anvelope gen racing cu care trebuie sa te porti cu manusi ca nu e deloc genul meu, mai urc o bordura, mai trec o linie de tramvai cu mai muti km/h,mai una mai alta si asa am mers mereu fara probleme... u get the point :)

Volvol... ai scris mult,frumos,multumesc.. dar frate...tu ai citit ce am scris eu? sincer....
adica eu intreb daca de 200 ron pot sa ma imbat si tu-mi recomanzi 2sticle de sampanie frantuzeasca, asa, sa nu am mahmureli a doua zi? :)
daca facem 50/50, te invit si pe tine,parol, altfel... spune-mi din experienta ta,mai concret, ca brigestone si michelin am avut si eu si au fost cele mai proaste anvelope EVER! de michelin cel putin nu mai vreau sa aud in viata mea. nu le iau decat gratis sa le vand repede.

gamer555
ClubSEAT Admin

15 Ian 2013, 01:03

eu am pirelli P7 pe masina (nu cinturato, ala e un model mai nou pe care l-as fi vrut eu de fapt, dar cei de la magazin mi-au adus p7 normale si am ramas cu ele)... 2200 ron au fost in 2010 daca nu ma insel. daca le poti lua la 1600 noi, nu te mai gandi la altceva, cinturato erau foarte sus in topuri ;) si au un design misto spre deosebire de ale mele...

Cosmin
Admin

15 Ian 2013, 08:55

Eu zic sa iei Matador. Are tata pe loganu' lui, sunt ieftine si bune. :wink:
Merg brici si pe ploaie si pe uscat, ba chiar si pe zapada. Daca fac galme, nu e problema, la cat de ieftine sunt, poti lua un set / an.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

john.s
Subiect Autor

15 Ian 2013, 09:34

Cosmin scrie:
Eu zic sa iei Matador. Are tata pe loganu' lui, sunt ieftine si bune. :wink:
Merg brici si pe ploaie si pe uscat, ba chiar si pe zapada. Daca fac galme, nu e problema, la cat de ieftine sunt, poti lua un set / an.

sunt cam 340 ron/buc din magazin. tot la banii astia am gasit si toyo de care vb,foarte,foarte putin rulate. tu ce ai alege?

gamer, daca ai avut si zici ca sunt bune, o sa ma gandesc serios!

Inca ceva, daca iau un fel pe fata si alt fel pe spate, e problem? ca unele le gasesc doar la 2buc...

Cosmin
Admin

15 Ian 2013, 10:16

Ia matadoru'.. Acum, e o diferenta intre loganu' lu' tata si FR-ul tau, insa nu cred sa fie probleme.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

john.s
Subiect Autor

15 Ian 2013, 10:36

Cosmin scrie:
Ia matadoru'.. Acum, e o diferenta intre loganu' lu' tata si FR-ul tau, insa nu cred sa fie probleme.

pai...e o diferenta maricica. tu ai mers cu masina lui? ca banuiesc ca nu il alearga ca sa poata sa-si dea seama mai bine...

Geo_DMG

15 Ian 2013, 11:10

mama mea are o vorba..."suntem prea saraci ca sa ne carpim!" eu cred ca daca pui pe FR cauciucuri mai slab calitative faci o carpeala. nu te vei putea bucura asa cum trebuie de tot ce poate masina, franarea o sa fie mai slaba si automat si riscul este mai mare. in plus, chiar daca dai mai multi bani si te ajuta sa eviti un accident deja diferenta platita este recuperata. pe mine m-au scapat sa intru in spatele unui R32...nici nu vreau sa ma gandesc cat m-ar fi costat reparatia ambelor masini, pentru ca nu am casco
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 26