Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

03 Dec 2012, 16:07

Ooo, merci de info, ma simt deja mai boss :)

Treaba e ca, nu stiu pe unde sau cand te interesasi tu ultima data, dar eu gasesc asa pe net (inclusiv ebay)
Toba magnaflow cum ai aratat tu: 510ron
1 x tips magnaflow de 100mm: 250 ron
----------------------------------
deci 1toba + 2tipsuri = 1000 ron! WTF :|

nu stiu ce au astia in cap de cer pe 2tipsuri cat pe o toba! omfg omfg :)

Intrebare, am vazut ca exista la magnaflow tipsuri care amortizeaza cumva zgomotul (ceva resonated/nonresonated) - daca nu mai pun toba deloc si pun tipsuri din astea, mai calmeaza sunetu putin ? :D:D:D
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

gamer555
ClubSEAT Admin

03 Dec 2012, 16:29

tipsul meu de asta e un pic mai scump, e rezonator. adica nu e doar un ornament facut din teava stralucitoare, are si un inner layer dintr-o tabla gaurita si cu ceva material izolator (asa mi s-a parut), in plus avea si diametru interior de 63, exact cat evacuarea mea. deci la mine stiam ce vreau exact, turboback 63 gol, dar nici sa nu urle prea urat pt ca ma plimb "pe afara" mult si nu vreau sa bata la ochi. de asta am apelat la TG pt finala custom (care de fapt e o teava goala de 63 cu cot de 90 grade, imbracata intr-o "cutie lucioasa" inox si umpluta cu material izolator fonic)... asta inseamna direct flow - fara trasee imbarligate ca la toba originala care au rolul de a atenua zgomotul, dar impiedica si iesirea rapida a gazelor pe evacuare.

daca nu ai vazut filmuletul, ai aici un demo despre cum "suna" masina mea. nu uita ca e un diesel totusi... in orice caz, eu am spus din start ca am fost si sunt super multumit de rezultatul final - si performanta si sunet, deci nu m-am plans de pretul platit pt cele doua piese luate de la TG.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X4YfSCl17DI[/youtube]
Ultima oară modificat 04 Dec 2012, 08:53 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: YT embedded

john.s
Subiect Autor

03 Dec 2012, 18:03

frumos tare suna gamer, am mai vazut si la tine in topic. Da, cam asa ceva as vrea si eu, poate putin mai incet:) Ideea e ca eu am TFSI si cred ca daca as face ca tine, ar suna mai tare?

1.Am obtinut un ultim pret de la TG, 1000RON pe toba,2tipsuri de 100mm si montaj. Ce ziceti, pare mai real?
2.Ma mai gandeam la varianta de mijloc, fara toba finala dar cu tipsuri precum gamer,sa mai atenuezee?...

1 sau 2, ce votati, da si cu gandu la banutii mei de vinisor si moshu, ca vine gerul!!! :D

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

Ciosmi

03 Dec 2012, 18:08

Eu as merge direct pe 2. O dau naibii de toba si-asa nu aduce nimic in plus :)))

john.s
Subiect Autor

03 Dec 2012, 18:15

Ciosmi scrie:
Eu as merge direct pe 2. O dau naibii de toba si-asa nu aduce nimic in plus :)))

ma man! :D :bigsmurf:

zicese ca "E destul de galagioasa fara toba finala. S-ar putea sa nu iti placa la drum lung / mers constant. Nu se pot monta ornamente care sa fie mai silentioase, doar cand aceste au traseu fix din toba."

gamer555
ClubSEAT Admin

03 Dec 2012, 22:46

eu zic sa nu alegi varianta "teava goala" pe benzinar. iti va sparge timpanele clar... tin minte 1.6le catalinei la intoarcerea pe autostrada de la paltinis acum 3 ani, la 130 la ora urla ca un avion la decolare... a trebuit sa ramana in spatele nostru la o viteza mai joasa cat sa nu ajunga cu capul patrat la bucuresti. si vorbim de un 1.6

eu zic sa lasi evacuarea stock, sa umbli doar la tobe daca vrei doar sunet. si tipsul stock de FR e frumusel, nu as mai da banii pe altceva (decat daca vrei neaparat iesiri duble). as scoate intermediara si as inlocui-o cu teava goala (cost 150 ron max). apoi daca nu-ti place, inlocuiesti toba finala cu ceva mai permisiv, si poate schimbi si tipsurile daca tii neaparat. dar strict pt sunet eu zic ca ajunge si prima varianta...

TIBI

03 Dec 2012, 22:55

gamer555 scrie:
(decat daca vrei neaparat iesiri duble)...

Sau pt aspect mai profi ,tipsurile le poti pune pe centru :wink:
MihaiB are asa pe cupra lui.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

john.s
Subiect Autor

04 Dec 2012, 11:41

ok, sunt bune variante voastre.
am inca o mica problemuta, pt. iesire dubla la bara care o am eu acum, trebuie data gaura. aveti idee, se da greu jos fusta aia sa o decupez?

pe bara de aero, e altfel fusta jos, are inca o mica chestie care se poate comanda vad cu 2 gauri din fabrica, rotunde, dar pe bara stock de FR trebuie gaurit ca una e putin ovala si una lipseste.

eu ma gandesc sa dau fusta aia jos, sa o decupez si in dreapta tot in forma ovala, sa fie simetric, desi tipsurile le vreau clar rotunde si in jur de 90 cm.
credeti ca e ok ?

sarumana' :D

STOCK

Imagine

DUAL

Imagine

volvol

05 Dec 2012, 03:55

Cu fusta de la bara stock de FR, pare ca ai doar 2 variante de tipsuri pentru evacuare dubla (se decupeaza plasticul si in partea dreapta).

1.
http://postimage.org/image/543xwo90/

2.
http://postimage.org/image/wiy3lwyod/

S-a mai discutat despre renuntarea la toba intermediara, renuntarea la toba finala, inlocuirea tobei finale cu una sport, catback complet ... atatea optiuni ... :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

john.s
Subiect Autor

05 Dec 2012, 09:27

merci volvol, gata, nu mai discut de evacuare, am ales deja. (doar ca optiunea a 3a:P)
acum ma uit ce optionen am sa decupez. sa dau toata bara jos (banuiesc ca e destul de greu..) sau sa dau doar fusta de plastic mat de pe mijloc.

am incercat eu putin sa trag de ea, iese in partea de jos, dar la mijloc mi-e ca o rup daca trag mai tare decat am tras. mi-a zis si TIBI ca dupa ce dai jos suruburile se mai tine doar in clemele ei de plastic, dar sa moara veta daca vrea sa iasa :D
cine a mai dat jos,pe langa cum se face, poate are vre-un indiciu ajutator, ca e si vreme de dinti clantaniti si dupa 30min de tras tot la vin fiert in casa am ajuns fara rezultat si cu orgoliu de micul mecanic cam daramat :)

gamer555
ClubSEAT Admin

05 Dec 2012, 12:24

un sfat: ai mare grija cu piesele de plastic pe temperaturi foarte scazute - devin mai casante, si poti foarte usor sa rupi cleme, etc

john.s
Subiect Autor

05 Dec 2012, 17:45

gamer555 scrie:
un sfat: ai mare grija cu piesele de plastic pe temperaturi foarte scazute - devin mai casante, si poti foarte usor sa rupi cleme, etc

da..mersi, nu ai un garaj incalzit ? :D
ma gasit acum cand am toate chestiile mici prin pantaloni sa trag de plastice casante....

john.s
Subiect Autor

05 Dec 2012, 18:52

oo, parfum! daca vin cu masina asta, sunt sigur ca o sa am cea mai scumpa evacuare pe un seat :))
este mult prea frin in RO sa mai trag de plasticele astea...cred ca ii las pe cei cu evacuarea, desi mai trebuie sa cotizez extra. mai mult imi era teama ca nu o sa taie perfect drept dar...........

si gamer, daca vin pana acolo, poti sa fi convins ca numa de mecanica nu o sa-mi arda, cand alaturi sunt bunaciuni prin vitrine, prajituri pt. "vegetarieni" si alte bunataturi :D

john.s
Subiect Autor

12 Dec 2012, 00:10

bajetii,am si eu o problema, are careva vre-o idee inainte sa ajung la dealer sa ma lase fara lovele?
acum,pe zapada, treapta 1 si 2, cand intra ESP-ul, se aude un sunet puternic,parca metalic pe piatra, undeva sub masina in fata stanga. Este similar cu zgomotul facut de ABS cand franezi pe zapada, dar se aude la plecari cand derapez (daca plec foarte controlat fara sa derapez nu face nimic) si mai tare daca accelerez si derapez cu volanul rasucit.(tr1 si 2)
Chiar daca esp e off, tot face ca si abs-ul ramane activ la franare. in treptele 3+ chiar de ma invart in gol, nu mai face.

???
filmu e facut de altcineva,calitatea nu e super dar se aude.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u3dPIrl-K_M[/youtube]

• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 26