Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 26

TIBI

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

02 Dec 2012, 08:31

Cam ''anemic'' sunetul din clipul cu gti-ul.Ma jur ca la mine e ceva mai grav sunetul.
Despre cum se aude 1p-ul lui Cosmin ... :hi
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Ciosmi

02 Dec 2012, 12:11

2200ron pt un cat-back????inseamna ca nu ati apelat si la alti 'meseriasi' sa vedeti lucrari de calitate pe bani mai putini. Banuiesc ca majoritatea stiti ca Top-gear indoaie teava...ceea ce duce uneori duce la pierderea diametrului....deci minimizand performanta? NU neg ca sunt profi prin modul in care lucreaza,materiale,cunostinte.
Dar sa iti ceara 2500 ron pt un turbo-back pe 63...mi se pare de-a dreptul aberant.
Ca idee,nu stiu cati au vazut evacuarea lui Gamer,care e facuta de un roman,cu suduri perfecte,bazate pe performanta..... Iarasi,ca idee,pretul pt ce vroiam eu,la ei...a fost cu 1000ron mai putin,decat la TG.Sunt niste bani diferenta,multi chiar,pt acelasi rahat de evacuare.
De aia zic,nu va aruncati la preturi mari,cu gandul ca primiti ceva mai calitativ decat ce ofera ceilalti. Eu m-am fript cand am dat 250euro pe o finala Remus,si suna cam ca naiba. Dar da,atunci aveam ganduri doar de zgomot,nu de performanta.
Eu mi-am facut downpipe-ul pe 76,intr-un garaj in care abia mi-a intrat masina...si va zic ca a iesit o super lucrare,identica TG.

Eu nu am ceva cu baietii de la TG,dar cand un gti intra la tine in garaj si scrii pe toate forumurile posibile ca evacuarea aia costa 2300 ron inclusiv toba,apoi VINE JE cu o Cupra si iti spune ca vrea aceeasi evacuare (pt cei care nu stiu....gti/fr/cupra,au acelasi traseu de evacuare,totul se potriveste)...iar tu imi ceri 3000 ron...pt acelasi cacat?sa inteleg ca ce?cupra e mai cu motz?da,e,dar ii supar pe tovarashii cu gti :)). Mi s-a parut putin mai mult decat nesimtire..tocmai de aia am cautat in alta parte si bine am facut,pt ca am gasit aceeasi calitate

GabitZZu
Gypsy

02 Dec 2012, 12:21

Spune-ne si noua unde ai gasit mai bine? ca tare curios sunt,vreau si eu asa ceva pe viitor :D !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

Ciosmi

02 Dec 2012, 12:32

Postul meu nu era pt a face reclama negativa,sper ca nu s-a inteles asta.Departe de mine gandul asta.

GabitZZu
Gypsy

02 Dec 2012, 13:12

Nu esti primu caruia i se par exagerate preturile la TG...si nicidecum nu ai facut reclama negtiva,pentru asta e forum, sa iti spui parerea despre unu,sa recomnzi altu si etc.Da-mi si mie un PM cu service/baiatu la care ai facut tu .
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Dec 2012, 13:19

ca o completare la ce a spus ciosmi, eu mi-am facut evacuarea cap coada la CSL Customs (Dani). il gasiti pe facebook daca vreti sa intrati in contact... si adi.bip (ct 84 des) stiu ca si-a facut catback la el recent pe ibiza, puteti cauta filmulet cu sunet postat de el recent.

la TopGear mi-am facut doar toba finala custom direct-flow si tipsul - 700 ron.

john.s
Subiect Autor

02 Dec 2012, 15:36

Ciosmi, da-mi si mie un PM te rog mult, unde ai facut tu lucrarea?

Gamer, de ce nu ai facut tot in acelasi loc si ai ales sa faci toba la TG ?

Deci, eu nu caut performanta, vreau PUTIN sunet mai gros/grav (nu de racing sau altceva) si aspectul pt. ca-mi place cu doua iesiri. Acum, TG imi cere 1200 ron pt. finala asta pe cand gamer vad ca tot o toba si 2 tipsuri la TG l-au dus la 700 ron?!? diferenta cam foarte mare!

:? :? :?
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

Ciosmi

02 Dec 2012, 15:45

Nu mai stau sa dau pm-uri,ca poate sunt si altii interesati. Evacuarea am facut-o la Tavi (allcustom). Pretul a fost cam acelasi cu topgear,cat mi s-a cerut in prima faza,adica 2300ron.Nu am avut o problema cu pretul initial,ci asa cum ai si tu Ion.S,unul plateste x...iar tu platesti xx pe acelasi rahat.De unde diferentierea asta.....culmea,pt acelasi produs,nu stiu.

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Dec 2012, 18:25

toba am facut-o la top gear pentru ca vroiam ceva direct flow cu diametru interior de 63. pt leon cu intrare in lateral e foarte greu sa gasesti, eram si presat de timp, si asa ca am facut una custom, pt performanta doar cu functie de usor silencer :) iar tipul la care am facut evacuarea nu face si tobe - e nevoie de alte scule si alta materie prima... oricum eu la dani mi-am montat si turbina, am facut si customizarile necesare montarii ei si sa am masina functionala cu turbina "rasturnata", deci mi-a venit usor sa le fac pe toate in acelasi loc, si de catre cineva priceput si ok ca pret.

iar tipsul - il vroiam pe cel de la JOM (cum a avut ciosmi) care este masiv, dar si al meu e asemanator ca dimensiuni, doar un pic diferit ca forma. nu se gasea pe stock

john.s
Subiect Autor

02 Dec 2012, 19:55

Pai Ciosmi, tocmai spuneam ca la TG e cam scumput dar unde ai facut spui ca nu a fost mai ieftin (desi 2300ron pt. toata evac. e mai ok decat 2900 la TG)
Automat am nevoie si de o toba, deci daca gamer a dat 700ron doar pe piese (toba+tipsuri) inseamna ca mai ma costa 400ron manopera...

As face direct,fara toba dar daca iese prea tare, dupa trebuie sa o iau de la 0. Din pacate,din ce spuneti voi, 1200 ron e cat "trebuie" pt. o toba finala + 2xtipsuri :(
( daca faceau si altii tobe la un pret mai ok, atunci esra alta treaba, asa nu prea am ce sa aleg :( )

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

Ciosmi

02 Dec 2012, 20:57

Normal ca mi s-a parut mai ieftin 2300ron fata de 3000 :)). Pe mine m-au dus cu zaharelul,asta nu mi-a placut. Eram dispus sa dau 2300 ron dar cand cresti pretul asa peste noapte,ci nu cu 100ron....dar cu 700....normal ca m-am dus in alta parte.
Pt ce vrei tu sa faci,adica doar toba + montaj,nu stiu cat va costa.Dar in nici un caz 1200ron pt treaba asta!

Nu prea ai inteles. O toba de la magnaflow,chiar si longlife (adusa de topgear) costa maxim 400ron. Tips,vreo 200ron,asta daca nu vrei sa le pastrezi pe cele vechi. 600 ron pt 2-3 coturi sudate...nu mi se pare foarte fair. Inclusiv gamer ti-a spus cat a dat pe toba la ei. Tu decizi daca merita pretul asta.

john.s
Subiect Autor

03 Dec 2012, 03:34

200 ron 1 tips sau doua ? adica eu am cerut 2 tipsuri mari, de 80 mm. daca e 200ron un tips, inseamna ca manopera se reduce la cca.400 ron.
ii abordez pe toti care fac, sa vedem care sare cu un pret ok.

criza asta nu prea ii afecteaza pe astia din lumea auto! sa mor de nu, benzina creste,preturile la accesorii cresc, tuningu e scump... traim bine inseamna! jj noua :))

gamer555
ClubSEAT Admin

03 Dec 2012, 12:17

daca tii neaparat sa iei toba de la TG, si tipsurile (al meu a fost vreo 200-250 ron probabil, dar e de 150mm latime. e un pret mare pt un tips, dar eram presat de timp si era cel mai mare disponibil pe stock in toate magazinele pe care le stiam :P), poti sa le montezi in alta parte daca ti se pare scump. intr-adevar, cateva coturi si un capat de teava nu ar trebui sa coste 400 ron...

john.s
Subiect Autor

03 Dec 2012, 13:22

nu tin neaparat, doar ca nu ma pricep, sa iau tips din stanga,toba din dreapta, sa fiu sigur ca se potrivesc, dimensiuni, ca suna cum trebuie etc etc... adica deh, citesc si eu, dar nu am experienta. as da ceva in plus sa fac tota treaba intr-un loc, dar nici 600 sau sa-mi bat joc de banii mei... ca ne place si vinul scump,si femeile si fumul (de diverse sortimente :))

habar nu am unde gasesc o toba plata (cum e cea originala) ,sa sune nici-prea-prea nici foarte-foarte si sa aiba 2 iesiri ca in poza.
ca altfel eram boss.. :)

Imagine

Ciosmi

03 Dec 2012, 14:23

Pai iti zic eu cum sa fii Bo$$ foarte simplu :yh :yh
Iti iei o toba ca in atasament,cu 1 intrare si 2 iesiri si o pui in pozitia tobei stock,apoi prelungesti cu teava exact ca leon-ul alb.
Toba lui gamer e universala,facuta custom dupa preferintele lui (ca asezare si tot),cel putin asa am vazut in poze.

Imagine

Ori te duci la TG si intrare in toba se va face prin mijlocul ei,iarasi,exact cum are gamer,dar macar stii pe ce dai banii :))
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 26