Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 26

john.s
Subiect Autor

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

20 Noi 2012, 13:06

gamer555, interesanta observatia ta... ai eleron aero sau este alt tip? 15 km/h mi se pare foarte mult! diferenta dintre cupra si fr la top speed e in jur de 10 km! si are 40cp in plus din fabrica, deci iti iei cupra, pui un eleron si te face un fr :D (nu trebuie luata cuv cu cuv remarca)

Cosmin.. poti sa preferi ce vrei, daca ai bani go 4 it! eu caut varianta de mij, nu cred ca te deranjeaza, nu ? despre asta vorbesc, asta ma intereseaza si cam atat.

Ai vazut vreodata filmul "bigger, faster, stronger" ? - ti-l recomand. Noi suntem cei care tinem preturile si 'rahatul' sus, nu firmele!

Nu iti place ca Nike vinde niste plastice (made in china) la preturi exorbitante, nu cumpara
Nu iti place ca in fotbal nu mai e fun si e vorba doar de bani - nu te duce la meciuri
Nu iti place ca benzina e foarte scumpa - nu mai cumpara

Daca toti ar face la fel, lucrurile s-ar schimba, daca nu drastic, macar putin. Dar lumea e o turma mare, cu o gandire destul de comuna si...nasol. Sti ca daca 3 luni o firma producatoare de benzina nu ar vinde nimic - 0 - ar intra in faliment? dar cineva o sa cumpere mereu, ca are nevoie pt. firma, ca are probleme si tre sa circule, ca are bani si-l doare in cot.. etc.

In fine, vorbim aiurea. Nu ma intereseaza sa fac performanta cu un eleron, il pun de fun, mi se pare mie ca sade bine si cam atat. Vreau doar sa fie taiat la o masina si nu de mana...nu cred ca cer extrem de mult. Daca il rupe si am dat 300-600 ron pe el, nu o sa ma doara asa tare, imi permit sa pun 2 pe an.. dar daca dau 350-500 euroi pe unu... sa dau 1000 pe an EU nu imi permit si mi se pare si stupid.

Nu vreau sa te conving de ceva, dar colegule, sa fim seriosi si logici! un capac de tomberon, are 1.5kg si se potriveste perfect la forma tomberonului. Este din plastic care rezista la caldura si ger, are forme si costa 50 RON. Pe tine te convinge cuvantul "original" ca aceeasi cantitate de plastic facuta in alta forma de SEAT e ok sa coste peste 1500 RON ?? :)
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

gamer555
ClubSEAT Admin

20 Noi 2012, 15:43

al meu este de la lester, si are alta forma. vezi in threadul meu detalii

BOGY26
Bogdan

20 Noi 2012, 16:21

Faci CASCO la masina si ai scapat de belea...cu 1000 euro pe an ai asigurat totul, inclusiv eleronul.. :cheers

Cosmin
Admin

20 Noi 2012, 16:35

Nu ma deranjeaza nimic, atata timp cat distractia nu e pe banii mei. :)

E corect ce spui, eleronul ala nu face banii pe care ii cere Porsche Romania, insa cum ziceam, cauta si in alta parte, e posibil sa il gasesti mai ieftin.

Gasirea unei solutii de mijloc ramane la aprecierea fiecaruia, insa eu am rams cu impresia (poate gresita) ca pretentiile tale sunt destul de ridicate in ceea ce priveste calitatea (eleronului, in cazul asta). De asta spun ca unul facut prin fundul vreunui garaj obscur nu cred ca se ridica la pretentiile tale. Pt. ca daca era asa, probabil l-ai fi tinut pe cel ce nu se potrivea, si, avand in vedere ca cei care l-au facut l-au carpit, la fel de bine l-ai fi putut carpi si tu pe masina ta..

Si generalizand, multe produse de pe piata sunt supraevaluate. Insa asta e lumea in care traim, o lume (si o economie) bazata pe consum. Produci ieftin, ca sa vinzi scump. In plus, se adauga, cum ai zis si tu, spiritul de turma ceea ce duce la isterii in toata regula fata de unele brand-uri.

Nu incerc sa impun nimanui punctul meu de vedere sau sa creez o discutie interminabila intre OEM si replici, fiecare e liber sa aleaga produsele / serviciile care i se potrivesc cel mai bine in functie de buget si de pretentii.

Si acum la subiect, vorba lu' Gamer.. Poate gesesti ceva sa-ti convina cu alta forma fata de cel din kitul aero..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cosmin
Admin

20 Noi 2012, 16:42

BOGY26 scrie:
Faci CASCO la masina si ai scapat de belea...cu 1000 euro pe an ai asigurat totul, inclusiv eleronul.. :cheers

Sau asa..
Numai ca mergand pe rationamentul din ultimele posturi ale lui John, s-ar putea ca aia 1.000 de euro sa fie bani aruncati.. Pt. ca e posibil sa se intample vreo dauna, insa e posibil sa nu.. Iar banii ii dai oricum.

Probabil tot o varianta de eleron mai ieftina e solutia optima din punct de vedere al acoperirii personale ale eventualelor daune vs. bani de casco.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

john.s
Subiect Autor

21 Noi 2012, 17:53

Aveti dreptate toti in unele privinte. Pretentiile mele sunt in orice domeniu destul de ridicate (nu exagerate sau absurde)...pe de alta parte, am facut lucruri in vita de o calitate foarte buna cu bani putini, imi place sa muncesc si eu nu sa stau sa ma uit si une lucruri la masina sunt 100% convins ca le-am facut mai bine decat la dealer, pt. ca am fost extrem de meticulos :D

Eleronul asta pt. mine dupa cum am spus e un moft, nu ceva de performanta sau o piesa de rezistenta, asa ca pt. un moft care nu-mi aduce nici un beneficiu (decat pt. ochiu meu cand e in parcare), nu sunt dispus sa platesc sume aberante, cu sau fara casco.
Eu cred ca nu am fost inteles, deci daca aveti experiente bune/rele cu firmele care produc eleroane AFTERMARKET, va rog.
Am vazut pe strada multe leonuri cu eleron care statea bine si chiar nu cred ca toate erau originale seat. De altfel pe un alt forum mare de seat din afara, nu prea am gasit luate de la dealer, ci de la xclusivecustomz deci ....

Uite, gamer a spus clar, am de la lester, l-am lipit, sta bine, imi afecteaza top speedul si nu a fost foarte scump. Cam asa ceva caut si eu, doar ca vreau mai jmecher decat al lui gamer, sa imi creasca viteza :)))

Pare asta ca nu e ok? e aftermarket si nici scump, doar ca nu la noi in tara :(

Imagine

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

gamer555
ClubSEAT Admin

21 Noi 2012, 18:39

cel din poza ta pare la fel ca al lui dante. vezi la el in thread detalii. e tot o replica dupa eleronul din kit aero.

* ca sa-ti creasca viteza tre sa iti iei alte piese pe la motor. de fapt asta e rolul eleronului, sa mareasca downforce-ul, dar asta implica automat scaderea vitezei de varf. cu cat, si cat de eficient creste downforce-ul o stabilesc testele si tunelul aerodinamic... pt un eleron de 150 de euro nu cred ca-ti face nimeni asemenea teste...

Ciosmi

21 Noi 2012, 21:09

Sunt de acord cu Gamer!
Am avut eleron cat casa,after-market,dar isi facea treaba exemplar.
Pt top-speed exista alte artificii.

Eu zic go for it.Si asa 1p-ul,se termina brusc in partea din spate. Eleronul (chiar si cel din imagine) este exact ce ii lipseste

john.s
Subiect Autor

22 Noi 2012, 10:15

Va dati seama sper ca glumeam ca as vrea un eleron sa-mi mareasca top-speed :D
Colegul Dante nu mai stie cu exactitate de un provine al lui, dar mai sap!

mihalache george adrian

22 Noi 2012, 10:31

Eu m-am saturat de cel aero...Daca as avea niste bani disponibili mi-as lua JD.. :cheers

john.s
Subiect Autor

22 Noi 2012, 10:50

eu m-am ca-m saturat de seat...daca as avea bani mi-as lua un Ferrari! :)

p1nking

22 Noi 2012, 11:00

@John.s: Nu ai pretentii deloc :)) :lol:
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

john.s
Subiect Autor

22 Noi 2012, 12:53

Nu asa? pai chiar e ok, am gasit un ferarri 348 spider la 28000 EUR, cu 35000km, 300 cp, stare buna, full option, merita vazuta gen :))
O singura problema majora totusi asa ca renunt: nu are eleron! :P

radu4iasi

22 Noi 2012, 15:04

john.s scrie:
Nu asa? pai chiar e ok, am gasit un ferarri 348 spider la 28000 EUR, cu 35000km, 300 cp, stare buna, full option, merita vazuta gen :))
O singura problema majora totusi asa ca renunt: nu are eleron! :P

ahahaha

ontopic: la mine sta eleronul ala replica aero de vreo 4 luni in portbagaj . trebuie sa - mi fac curaj sa -l foliez + lipesc
PS: nu ma deranjeaza ca e replica si ca scade v max

john.s
Subiect Autor

23 Noi 2012, 00:01

si nu ne spui si noua de unde l-ai luat si ce marca e ?

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 26