Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26

john.s
Subiect Autor

Seat Leon FR - "RedLion" :D

24 Sep 2012, 15:21

Ola,

Incantat si emotionat (Cristi :cheers ), masina mea stoc in poza, urmeaza sa fac cate ceva, momentan cateva...dorinte :D

Pt. ca mi se spune ca sunt "copilaros" :) imi doresc foarte tare si cat mai repede un eleron si un ceas de boost! - deh, fiecare la ce a tot visat:)
Eleronul, stiu ce vreau dar nu gasesc... imi doresc un eleron cum este cel Aero dar fara "gaura" in dreptul stopului. Help ?
Ceas boost, nu va fi neaparat foarte util, dar daca il pun vreau sa fie de calitate si sa arate cat mai corect. Acum ce sa aleg...full mecanic, care vine tubul de la motor pana in ceas sau electronic, tubul vine pana la un senzor tot sub capota apoi fire pana la ceas ? Si ce firma, sa semene cu ceasurile de pe bord? ( am gasit de la Defi, numai electronic, si ff scump. Adica 100EUR e ok dar mai mult..) Aaa, si unde face cineva treaba asta si se pricepe? Adica sa nu taie furtune aiurea, cand sunt alte solutii mai elegante.

Pe locul 3, vreau sa "aranjez putin" jantele, sunt cam zgariate! Unde le pot rezolva in conditii de calitate? as vrea sa iasa cum sunt acum, culoarea oem.(sau cat mai apropiat)

Ce sa va mai spun, sunt foarte agitat, sper sa nu fac prostii :))
Merg cu frica, ca e un sentiment ciudat, am plecat de la semafor mai tare (dar nu foarte tare) si dupa 5 secunde cand ma uit, nu mai vedeam masinile in spate :D - si eram in modul WTF?!?

E nebunie masina asta, consuma acum cam 14l in oras dar o si apas :D
Sper sa ma indrumati si pe mine cand mai aveti timp!

Multumesc!!!

Imagine
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

BOGY26
Bogdan

Re: Seat Leon FR - "RedLion" :D

24 Sep 2012, 15:29

Bine ai venit :drive
Sa stii ca nu te bate nimeni daca spui de unde esti, nu vad rostul ceasului daca nu ai soft...bafta :cheers

john.s
Subiect Autor

24 Sep 2012, 15:35

BOGY26 scrie:
Bine ai venit :drive
Sa stii ca nu te bate nimeni daca spui de unde esti, nu vad rostul ceasului daca nu ai soft...bafta :cheers

Scuzeee, sunt din Bucuresti.
Soft...nu stiu daca o sa-i fac, am auzit multe lucruri negative si ca nu ar fi asa un wow ci doar un mic + .... (dar e ceva ce vreau oricum sa vad pe langa bord!)

Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

gamer555
ClubSEAT Admin

24 Sep 2012, 15:40

bine ai venit in clubseat ! foarte frumusica masina. despre ceasul de boost, intr-adevar e cu adevarat util in cazul unui soft mai agresiv, sau atunci cand se schimba turbina. dar pana la urma, fiecare cu "apucaturile" lui :)

cat despre soft, cum ca nu ar fi wow ci doar un mic +, daca nici 40 cai si 60-70 NM in plus nu ii simti, atunci inseamna ca esti insensibil :))

john.s
Subiect Autor

24 Sep 2012, 15:50

Va multumesc si bine bine, promit ca mai ma gandesc si la soft, dar acum sunt foarte incantat de masina asa cum este plus ca puterea... o simt din plin si la 200cp!

Deci, ceasul e o apucatura la care nu renunt, e cu sechele acolo in cap :)
Eleron, jante? Idei, pareri?

Drumuri bune!

john.s
Subiect Autor

24 Sep 2012, 17:14

Si mai era ceva, bateria da semne ca este pe duca... unde gasesc un centru unde se inlocuieste profesional o baterie?Adica sa masoare, sa imi dea garanatie, sa plec cu totul ok de la ei.(exclus dealer). Ma interesa o Varta/Bosh sau Rombat, despre care in ultimul timp aud numai de bine!

Multu' :wink:

zeusik
Nashul

24 Sep 2012, 17:48

welcome in CS!
Gasesti un service bun pe la autovit! :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

TIBI

24 Sep 2012, 20:29

Bun venit in CS si cat mai multi km cu FRul!
Pune mai multe poze sa ne incanti si noua privirile.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Bogdan_DKE

25 Sep 2012, 09:35

Stiu ca mai este un centru de baterii vis-a-vis de sectia politie nr.2, str. Ion Mincu (aproape de p-ta 1 Mai).
Leon 1M 1,9 TDI/66 kw ALH
Imagine

Eşti prost şi vrei să te afirmi? Aprinde proiectoarele! Eşti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceaţă!

john.s
Subiect Autor

25 Sep 2012, 10:08

Multumesc Bogdan! Sper sa reusesc sa o montez ca azi iar am avut emotii...

Am gasit si un eleron care imi place cat de cat, dar nu reusesc sa vad un pret ceva sau de unde il pot cumpara... poate stiti voi ceva?
http://www.ms-design.com

Gasit si un un boost gauge care se potriveste, dar nu stiu nimic despre cei care il produc, cum vi se pare?
http://www.alleymotorsport.co.uk/shadow ... -571-p.asp

Legat de reconditionarea jantelor - pauza, doar un nene la un atelier care nu mi s-a parut profi deloc :(

Poze...nu are absolut nimic modificat. Este un leon standard, cu putin mai multa putere dar sper sa il mai aranjez putin si dupa si cate o poza:D

dani_stefan23

25 Sep 2012, 11:18

Eu mi-am pus ceasuri de la RaidHP si nu am avut probleme cu ele momentan. Poti sa te uiti pe topicul masinii mele sa vezi cum lumineaza. Au costat 200 lei/buc, asta ca idee.Eleron iti poti lucra din fibra modelul dorit, sunt colegi care au procedat asa.
Succes la modificari!

john.s
Subiect Autor

25 Sep 2012, 11:20

Din fibra? Unde?!? ai un contact, cu cine sa vb, adresa web, ceva? Multumesc!

dani_stefan23

25 Sep 2012, 11:25

Poti vorbi fie cu Ghetto Tuning, il gasesti pe google, fie cu Teo care e de la noi din club. Poti sa ceri o parere de la amandoi si vezi care te "coafeaza" mai bine. Eu mi-am lucrat suportul al Ghetto, a fost ok. Despre Teo nu pot sa imi dau cu parerea, dar am vazut ca a realizat o gramada lucrari.

john.s
Subiect Autor

25 Sep 2012, 14:38

Multumesc! foarte de ajutor, pt. ca daca se poate face din fibra sa semene cu modelul aero + mica modificare, as fi foarte multumit :yah .
Discut acum cu cei de la MS din Austria dar nu au preturi afisate si ma astept sa fie foarte scump...

Poti sa-mi spui cum ai montat ceasul de boost? Adica o sa merg undeva sa-l montez, dar ma interesa care e cea mai buna optiune fara sa tai/stric ceva.(adica solutii finute, nu barbare:D)
Am reusit aseara si un consum record (pt. mine cu masina asta) - 8.1L - oricum, mai rar merg asa deci ramanem cu cei 12-15 mai ...reali :D

dani_stefan23

25 Sep 2012, 15:10

Tu ai benzina, nu? A mea este diesel si a fost relativ simplu:m-am intepat in admisie si tras furtunul pana in ceas. Cheia este in valva care tb sa aibe "gaurica" de aprox 2 mm...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26