Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

George24
Subiect Autor

Re: Probleme aeroterma/ventilator

28 Sep 2012, 11:44

Salutare,

Intre timp m-am mai documentat si prin alte parti si am inteles ca singura modalitate prin care poti ajunge la aeroterma este doar sa dau bordul jos total?
Daca chiar asa este o sa renunt la treaba asta si merg cu aeroterma doar in treapa 1 si 2, unde nu vibreaza pana cand nu o mai merge si o sa fie absolut necesar sa o schimb/repar.

O zi buna,

catalinutzu

28 Sep 2012, 12:38

Si daca vine iarna si ramai fara nici o treapta?ce faci ?,este mai greu de lucrat cand este ger afara,mai bine te ocupi de ea cand inca este cald
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

George24
Subiect Autor

02 Oct 2012, 10:09

Salutare,

Am fost la service, cei de acolo mi-au spus ca nu este asa de grav cum cred eu si ca nu are rost sa o schimb pentru ca este buna si functionala, in momentul in care o sa pice sa o sa apara trepidatia si in celelalate trepte sa o schimb.
Am inteles ca o aeroterma originala este undeva la 1000 de ron noua?
Drept urmare nu o sa o schimb, iar de gresat nu ma bag ca trebuie dat tot bordul jos iar de treaba asta am teroare ca poate nu se mai potriveste la fel ca inainte si incep sa apara greierii..

O zi buna,

KatanaShin

02 Oct 2012, 10:57

Salut george, aceasi problema ca tine o am si eu, exact la fel, treapta 1 si 2 totul e ok, mai sus de atat si incep trepidatiile si un sunet de parca i-am dat fasole. Daca reusesti sa rezolvi problema cumva te rog sa-mi scrii si mie ce e de facut. Noroc.

dany19940
Moderator

02 Oct 2012, 12:42

George, nu trebuie sa fi asa terorizat de dat bordul jos, nu rasar greieri dupa remontare. Singura problema (sa zic asa) e ca cine ti-l da jos trebuie sa si ti-l puna, si sa stie ce face, sa nu uite suruburi. Dureaza destul operatia de demontare/montare, mai ales daca n-ai facut-o niciodata. Ar fi bine sa incepi dimineata. Samson stie ce vorbesc. Are cleme de fixare sub el inspre parbriz, apoi are o gramada de suruburi care isi fac treaba, numai sa le pui la loc pe toate. Oricum tot la dat bordul jos ajungi la un moment dat, odata aparut fenomenul, nu se va ameliora in timp !!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

George24
Subiect Autor

02 Oct 2012, 14:09

Salutare,

Multumesc pentru reply.
Da stiu ca o sa ajung si acolo, sa speram ca nu prea curand.
Intre timp o sa caut pe la dezmembrari sa imi iau o aeroterma buna originala si cand e cazul sa o am la indemana pentru ca una noua costa prea mult.Privind partea cu datul jos al bordului si de pus la loc nu stiu, probabil cand o sa vina momentul o sa ma descurc singur, sper.

O zi buna,

george79

12 Oct 2012, 16:13

Salut.
Am si eu probleme cu aeroetrma de la Seatul meu 1.2 12 v,benz. la inceputul verii nu mi functiona decat in treapta a 4-a ventilatia, am fost la un service mi a demontat aeroterma a curatat-o si in apoi mi au pus o rezistenta(nu siguranta) undeva in zona torpedoului rezolvand astfel problema. toate bune si frumoase pana acum cateva zile cand s-a defectat din nou, de data aceasta nu mai functioneaza nici pe viteza a 4-a. am fost azi la un service , au incercat la tabloul de sigurante sa puna o siguranta mai mare dar din pacate dupa 1 minut de functioanre ventilatia se oprea pentru ca se ardea siguranta. acum ma intreb ce este de facut?trebuie schimbata aeroterma? sau sa schimb iarasi rezistenta? cei de la service mi au zis ca improvizatia cu rezistenta e periculoasa ca se poate produce un scurt.multumesc.
astep pareri

dany19940
Moderator

12 Oct 2012, 17:13

Daca tie iti arde si o siguranta mai mare, ar fi cazul sa te ingrijorezi. Depasirea curentului consumat nominal semnifica ori un scurt-circuit in bobinaj, ori deja bucsele de bronz sunt blocate pe ax si se invart in acelasi timp cu acesta. In timp o vei avaria mai tare, e cazul sa o dai jos si sa vezi de ce face asta. Deja a inceput sezonul rece si o sa ai nevoie de ea destul de mult. Si trebuie sa montezi si un bloc nou de rezistente acolo, cu siguranta termica in regula.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

george79

12 Oct 2012, 18:29

Multumesc pentru reply, ceva de genu mi au zis si baietii de la service.Numai bine

bgd_b92
Bogdan

10 Iun 2013, 18:53

Am si eu o problema cu aeroterma la ibiza mea...de cand am cumparat masina am sesizat ca are o problema..si anume zgomotul in treptele 3 si 4 de care s-a mai discutat aici..bun..alta problema este ca pe treapta unu scartaie cand si cand la drum intins..iar daca sunt intr-un rond sa zic si merg cu viraj stanga incepe sa scartaie intruna :yh ( si da, este de la aeroterma nu de la servo sau altele pentru ca atunci cand ventilatia sunetul dispare ) ...si cateodata, mai are un zgomot pe fundal...pe care nu prea pot sa il descriu...e un sunet asemanator cu cel ce il produce atunci cand intra apa multa la alternator/curea...kitul de distributie a fost schimbat complet de fostul proprietar + kitul de accesorii ( aici am mai schimbat eu o rola )...sunt curios daca acel zgomot il scoate tot aeroterma sau se aude de la compartimentul motor ca nu prea pot sa imi dau seama..repet..cand opresc aerul toate zgomotele dispar :hi cred ca maine trag o fuga pan la servis dar astept si parerile voastre :hi si daca aveti idee cam cat ar costa o aeroterma ?

dany19940
Moderator

10 Iun 2013, 20:16

Daca opresti ventilatia zici ca zgomotele dispar....Hmmm, oare care o fi cauza? :?: :!: :idea: Evrika, e chiar ventilatorul !!!

George24
Subiect Autor

11 Iun 2013, 11:22

Salutare,

Aceasi problema o am si eu, doar ca la mine tremura doar in treapta nr.3, scartaitul este prezent si la mine in treapa 1 si in viraje la fel face, dar cred ca o sa dau jos protectia aia de la motor ca sa am acces la aeroterma, ma uit mai exact sa vad daca are praf sau altceva si o sa ii dau cu un spray cu vaselina sau ceva similar ca mai mult ca sigur scartaitul este de la ax.

Cu respect,

dany19940
Moderator

11 Iun 2013, 11:58

Si cum crezi ca ajungi la axul ventilatorului pe-acolo? Doar daca faci balta de lichid de ungere.

bgd_b92
Bogdan

11 Iun 2013, 14:10

Mersi Dany ! asa banuiam si eu dar ma gandeam sa nu fie vreo rola de la kit-ul de accesorii sau cureaua defecta..ai idee daca o merge reconditionata ?

dany19940
Moderator

11 Iun 2013, 14:30

Daca-i ventilatorul, trebuie scos si vazut daca ai joc la bucse mai intai. Apoi care-i starea carbunilor... Apoi poti decide daca merita sau nu. Am schimbat unul la Cordoba unui prieten, cu dat bord jos. Dar la al luin-am avut ce face, erau bucsele tepene pe ax si se rotisera cu totul in prindere, pana a facut numai pilitura acolo. A dat comanda si a pus nou. A stat cu masina demontata 2 zile doar. Nu mai stiu cat a costat.