Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alex18das
Subiect Autor

leduri arse lampa hayon

18 Sep 2012, 20:09

salut..am un seat leon 1m si am o mica problema...am observat astazi ca am cateva leduri arse la lampa de pe eleron care este pe haion.
cum as putea sa rezolv problema...se poate scoate lampa pt k nu am vazut k ar fi prinsa cu vreun surub ceva...sau trebuie sa cumpar un alt eleron cu tot cu lampa si sa il pun in locul acestuia...va intreb pt a nu ma grabi sa dau bani pe altu... :?
am vazut 4 leduri arse: primu de la stg si primu de la dreapta si 2 la mijloc...
astept un sfat
multumesc numai bine....

Roger
Moderator

Re: leduri arse lampa hayon

18 Sep 2012, 20:28

Salut,

Scoti eleronul si apoi lampa pe care va trebui sa o schimbi.
Eleronul are 3 suruburi: 2 vizibile stanga, dreapta pe muchia haionului, la interior si unul pe mijloc sub ornamentul de plastic. De preferat e sa cracanezi plasticul si sa nu-l scoti ca risti sa crape.
Ia stopul de la dezmembrari, asa iesi cel mai ieftin :drive

alex18das
Subiect Autor

18 Sep 2012, 20:32

ms frumos pt sfat...si lampa e prinsa in ceva ? mai intai o sa caut o lampa la dezmembrari...sper sa gasesc k pe unde am fost in craiova asta nimeni nu are la dezmembrari seaturi.. (am cautat o cotiera pt k pe asta am reusit sa o blochez in pozitie verticala :)) )

Roger
Moderator

18 Sep 2012, 20:35

Vezi aici pe forum, in aria dezmembrari.
Lampa e prinsa si ea cu doua suruburi la capete stanga/dreapta.

FlorentinPavel

25 Sep 2012, 09:59

Eu am lampa respectiva pe eleron si nu are suruburi, e conceputa sa nu fie scoasa de acolo decat sparta, mare noroc sa iasa intacta.

Daca iese intacta, cred se pot inlocui ledurile arse,eu am inlocuit leduri arse in bloc de lumini.
Imagine

Roger
Moderator

25 Sep 2012, 13:14

Uita-te mai atent si o sa vezi ca e prinsa in suruburi.
In pozele de mai jos e un eleron de Cupra, iar daca dai la o parte cele doua patratele de scotch negru, ajungi la suruburi. Tot pe acolo ai acces la stopul si de pe un eleron normal.
Imagine Imagine

FlorentinPavel

26 Sep 2012, 10:12

Cand ajung la garaj o sa ma uit din nou pe eleron dupa acele bucatele de scotch si o sa postez poze cu lampa demontata ca sa se vada cum arata si ce e cu ea, ca pe aici e mare secret, totul pare simplu, sunt suruburi dar nu sunt, ba sunt insa sunt ascunse sub scotch s.a.m.d.

Roger
Moderator

26 Sep 2012, 10:38

Chiar ne-ar fi de folos pozele tale ca sa nu fie vreo confuzie. De secret nu incape vorba.
Sunt cativa colegi care au demontat lampa fara probleme. Nicola Cristian, cty, daca sunteti pe receptie postati va rog.
Eleronul normal e posibil sa nu aiba acele bucati de scotch, dar accesul la suruburi, tot pe acolo se face.

alex18das
Subiect Autor

02 Oct 2012, 10:47

multumesc pt sfaturi...o sa postez+poze cand demontez eleronu deocamdata nu m am apucat pt k nu am gasit o lampa sa cumpar..

FlorentinPavel

02 Oct 2012, 12:17

Eu am gasit intr-adevar doua bucati de banda scotch, suruburile (nu sunt holtzsuruburi ci suruburi cu pas marunt) sunt insa undeva departe...
Unul am reusit sa-l desfac destul de dificil, celalalt s-a intepenit dupa cateva desfiletari, chiar daca am dat cu degripant pe el, daca mai insist risc sa fisurez lampa.

alex18das
Subiect Autor

24 Oct 2012, 22:09

scz k nu am mai postat...dar ledurile care "se arsesera" merg iar inexplicabil....oricum vreau sa ma duc la un electrician cu ea pt ca am un scurt undeva...pt ca mi sa intamplat sa inchid usa la masina si sa se opreasca muzica :O am deschis si inchis iar usa si a inceput iar sa mearga...la fel sa intamplat cand am deschis portbagaju si l am inchis...dupa ce l am inchis nu mi mai mergea becu de marsarier de pe partea dreapta...idem ca la usa am deschis iar portbagaju l am inchis si a mers...

catalinutzu

24 Oct 2012, 22:23

Aici vorbeste cu BALTAZAR ,clar este posedata,el se ocupa de exorcizari :yh
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

alex18das
Subiect Autor

08 Noi 2012, 20:32

am o intrebare....daca pun masina pe tester e posibil sa imi spuna unde am scurtcircuit ?sau direct electrician scrie pe ea..

playmo

24 Noi 2012, 06:20

Gigea Roger! La marele tzanc pozele cu prinderea lampii :) In seara asta stateam si ma uitam la eleronul ala si nu intelegeam unde ar putea sa aiba prinderea lampa aia pentru ca si mie mi s-au ars cateva leduri dar lampa avand defecte vreau sa o schimb oricum cu totul.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

p1nking

24 Noi 2012, 10:09

alex18das scrie:
scz k nu am mai postat...dar ledurile care "se arsesera" merg iar inexplicabil....oricum vreau sa ma duc la un electrician cu ea pt ca am un scurt undeva...pt ca mi sa intamplat sa inchid usa la masina si sa se opreasca muzica :O am deschis si inchis iar usa si a inceput iar sa mearga...la fel sa intamplat cand am deschis portbagaju si l am inchis...dupa ce l am inchis nu mi mai mergea becu de marsarier de pe partea dreapta...idem ca la usa am deschis iar portbagaju l am inchis si a mers...

O problema asemanatoare am si eu cu muzica :)). Daca iau o groapa cateodata se stinge casetofonul :)). Si daca mai iau alta isi revine..
Nu prea am descoperit de unde este problema. Daca aflii ceva sa ne lasi si noua unde a fost problema la tine poate o rezolv si eu lafel. Ca nu prea ma incanta ideea sa desfac tot bordul sa caut fir cu fir(sper sa nu fie de la asta). :hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI