Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

tekolinooo

Re: Leo - 1.8 20vT

11 Mar 2014, 19:17

:cheers La multi ani + kilometrii sanatosi cu masina!! Tot ce iti doresti sa devina realitate!!

Leonte

02 Aug 2014, 07:32

Ti am vazut masina la mare. La mamaia:)

Nitrosoxide

11 Aug 2014, 08:41

Sa o stapanesti sanatoasa, am si eu una la fel doar ca la mine jentile sunt pe 19.
Seat Leon Top Sport 1.8T 20v 2004

playmo
Subiect Autor

31 Iul 2015, 18:54

Dupa cum am promis, dam un refresh topicului, pe care s-a pus praful si cu cea mai mare sinceritate pot sa spun ca mi-a fost dor sa scriu pe forum. Din pacate, se pare ca am ajuns in acel moment al vietii, in care, in afara de serviciu, greu reusesc sa ajung sa fac si altceva si atunci probabil ca de nevoie mai mult, decat de placere. Insa, fac eforturi sa remediez problema. :tongue

Cu maxima intarziere, sa ma ierti Roger, raspuns la intrebarea ta legata de lampi. Sunt cele puse de Iulian, daca imi aduc bine aminte, erau de Chevrolet. Intre timp, ele au fost schimbate cu unele OEM. :)

Masina, anul trecut, s-a plimbat iar prin toata tara, participand la majoritatea evenimentelor, si pe unde s-a putut, a luat iar premii, descurcandu-se onorabil la capitolul sonor. Salut, pe aceasta cale, colegii, care m-au vazut prin diferite colturi alte Romaniei. :)

Anul acesta insa, cu participare minima, masina nu a mai fost activa in domeniul car audio, in schimb, a fost rasfatata cu o revizie totala cu absolut toate internele, ce necesitau schimbare. De la distributie + accesorii pana la vasul de apa, filtre, furtune, upgrade partial la furtune siliconice, garnitura capac motor, racord evacuare si articulatie, cu tot ce inseamna bucsaraie, rulmenti, amortizoare fata si cam atat cred.

Imagine

S-a facut un upgrade la alternator, la unul de 180A. Implicit, s-a facut un upgrade si la baterie, la unul deep cycle, deocamdata mai micut, urmand altceva o data ce ma reapuc de car audio. :) Am tras si 2 trasee de 0AWG si RCA-uri, insa momentan, nu am nimic in portbagaj la care sa le si leg. :)

Stalpii de la sofer/parbriz momentan sunt negrii, planul fiind ca tot interiorul sa devina negru. Inca sunt indecisa daca sa fac negru si sa imbrac plafonul in negru sau sa fac un efort sa iau un interior de Cupra R. Om vedea. Scaunele cer si ele o inlocuire/upgrade.

Am renuntat la filtrul pus de Iulian, implicit si la teava si momentan, provizoriu, am un filtru Green, pozitionat relativ in locul de fabrica. In pozitia originala (in care era, cand am luat-o) adica jos in bara, tragea extrem de mult praf si nici cu caldura nu stateam prea bine. Am inlocuit stopul central, caci celalalt fusese lipit de Iulian si avea o banda de led-uri lipita. Am schimbat cu stop original, care lumineaza cum trebuie si nu mai patrunde nici apa. :)

Uleiul, pe care il folosesc si de care sunt foarte multumita este Red Line 5w40, un ulei american full synthetic, la care nu o sa renunt prea curand.

Imagine

Intre timp, am luat si grila fata, fara emblema, de la Roger, careia urmeaza sa ii fac niste retusuri cat de curand dar de care sunt foarte multumita.

Imagine

Masina este o parte din sufletul meu, noi doi fiind oarecum de nedespartit. Drept dovada, la inceputul anului am implinit 200.000km, momentan masina fiind undeva la 210.000km. Masina m-a insotit pana in Croatia, pana in Bosnia, pana in Grecia si de zeci de ori prin tara, nu mai zic de media de 100 de km pe zi in si pe langa Bucuresti. :tongue

Imagine

Parte activa din viata :tongue :

Imagine

Revenind cu picioarele pe Pamant.. sau nu! :tongue De o luna si jumatate sunt despartita de masina, caci ea se afla la chirurgie plastica. Ce inseamna asta? Tinichigerie (masina avea niste bube, cand am cumparat-o, retusuri si lovituri, care au fost reparate prost si in timp, a lucrat chitul din pacate) vopsitorie integrala interior+exterior, :yah (surprise :oops: ) schimb complet de carenaje, plastice si plasticute, un capac furat de la prag :evil: , remediat toate locurile unde curgea apa, inlocuit pragurile interioare puse aftermarket cu cele originale si schimb de folii + schimb chedere. Bonus, unele mici modificari... surpriza! :hi

Rotile, aceleasi Tomason TN1, incaltate cu Vredestein Ultrac Sessanta, cu care am aproape 50 000 km si sunt ca noi si azi, au fost duse si ele la reconditionat si sunt revopsite, alaturi de etrieri. :)

Saptamana ce urmeaza sper sa o pot aduce acasa si sa va delectez cu poze cu ea reinviata si cu imagini din timpul procesului, ca sa va dati seama cam cat a fost de lucru. Momentan, v-am pus cateva poze dar cam irelevante fata de ce urmeaza. :lol:

Ce urmeaza? In afara de infarctul, pe care o sa il am, cand o sa o iau in sfarsit inapoi, :tongue sunt faruri noi si vreau cumva sa trec la lupe. De asemenea, o sa vreau sa las masina dar suspensiile, care imi fac cu ochiul, depasesc un pic bugetul admis momentan (KW Inox). :roll:
In plan ar fi franele, de care ii spuneam lui Toni, ca sunt discuri Brembo cu placute Textar, schimbate deodata.. acum 80 000km?!?!?!?! Nu stiu de voi.. dar eu nu am mai auzit sa tina atat la cineva, mai ales placutele. Ele sunt momentan pe la jumatate consumate. Urmeaza ATE PowerDisc.

De-abia astept sa impartasesc cu voi saptamana viitoare... ceva absolut incredibil pentru mine! :yah
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

mihai.b

31 Iul 2015, 20:15

Frumos, asteptam poze cand e gata. Daca se franeaza corect, placutele pot sa tina si 100k km.

bgd_b92
Bogdan

31 Iul 2015, 20:36

Un leon foarte intretinut, tine-o tot asa :hi

playmo
Subiect Autor

19 Aug 2015, 18:22

Revin, cum am promis, cu poze. :)

Masina a fost complet revizuita din punct de vedere al tinichigeriei, surprize mari din pacate, neplacute, caci s-au descoperit lucrari proaste si cantitati mari de chit pe lateralele/spatele masinii. Masina momentan este ca noua. :) Voi reveni cu o serie de poze din timpul procesului.

Vopsita exterior si interior partial (fara motor/oala roata de rezerva) cu vopsea rosie candy. In functie de cum cade lumina, masina are multe fete. De la rosu aprins, rozaliu, portocaliu in soare la caramiziu/visiniu seara/in lumina becului. Din punctul meu de vedere, este o senzatie.

Rotile au fost vopsite in culoarea difuzorului spate (care a fost si el vopsit) iar etrierii in culoarea masinii.

Inca nu am montat foliile de pe stalpi si ma gandesc daca sa o fac sau nu. Momentan imi place asa, este diferita masina. :tongue

Am un capac de prag lipsa (ciordeles), care inca nu mi-a sosit si de indata ce vine, voi vopsi si plasticele ramase sub capota, tot in culoarea masinii, o data cu acel capac de prag.

Farurile si stopurile au fost polishate si lacuite, stopurile avand o usoara tenta fumurie, care mie imi place la nebunie.

Am renuntat la bandourile de pe usi si mi-am polishat tipsul.

O data cu renasterea masinii, a devenit urgenta schimbarea suspensiei, caci pe langa nevoia de stabilitate, pe care o aveam oricum, acum masina cere sa fie lasata un pic si vizual. Inca sunt in cautarea suspensiei ideale.

Farurile, de asemenea cer sa fie schimbate, fiind extrem de matuite, cu tot cu polish. Aici nu m-am hotarat inca ce fel de faruri sa pun. As vrea cu lupa, insa nu ceva aftermarket si nu inclin prea mult nici spre bricolat. Continui sa caut. :hi

Momentan astea sunt pozele, insa voi reveni cu unele mai profi, dupa ce rasare soarele si in Bucuresti. :hi

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Mylux

19 Aug 2015, 18:36

Frumos... :thumbleft:
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

mihai.b

19 Aug 2015, 18:44

Super a iesit culoarea. Eu zic sa pui si foliile pe stalpi, din pct. meu de vedere ar da bine putin contrast acolo. Uita-te la cele de Cupra R, din cate stiu au un model diferit fata de cele normale.

bgd_b92
Bogdan

19 Aug 2015, 19:11

:shock: cea mai tare culoare…bravo ! Presupun ca te-a costat un 4-5000 lei?

ionutblv
BLV SCENTS

19 Aug 2015, 19:13

Frumoasă rău :)

meIzu mx4

playmo
Subiect Autor

19 Aug 2015, 19:17

Costurile cu totul, se ridica la aproximativ 2000€ +/-. Daca iau in calcul si ce mai urmeaza... pff. Hai sa nu mai vorbim despre asta. :cry:

Pot doar sa spun ca inca din prima zi,de cand am luat-o (de ziua copilului in 2012) ... masina ma incanta si ma indragostesc din ce in ce mai tare de ea. Asadar, orice banut cheltuit, chiar este o investitie. :cheers

Dupa ce am luat-o de la vopsit, a avut parte si de o cosmetizare la interior si motor si este o bomboana. Nu mai spun ca merge impecabil.

Este o incantare. Desi termin la ore tarzii serviciul, nu exista sa nu o plimb un pic. De-abia astept sa vad ce urmeaza.

Roger
Moderator

19 Aug 2015, 19:26

WOW :yah
Felicitari pentru rezultat :hi
Mihai, esti sigur ca exista autocolant diferit la CR fata de restul?
Nu cumva te refereai la bandourile laterale de pe usi?!

playmo
Subiect Autor

19 Aug 2015, 19:30

Nici eu nu stiu sa fie folie/autocolant de stalp diferit in functie de model. Dar dupa cum spuneam, momentan, stau fara. Imi place asa cum e. E diferita. :drunken:

playmo
Subiect Autor

19 Aug 2015, 19:54

O poza de sus cu jucariile (1M-ul, proaspat vopsit si el, al lui andimiroiu) la serviciu.

Scuzati calitatea. :hi
Imagine
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12