Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 75

B521ANK

Re: instalatie GPL pe leon-discutii generale

03 Mar 2013, 10:41

Acum 2 sapt mi-am montat si eu o instalatie GPL ( Cordoba 1.4 din 2007 ) . Rezervorul este de 42 de L am inteles ca intra maxim 80 % din capacitatea lui adica undeva la 35 de L . Am un Led Rosu care indica benzina , unul Verde care indica GPL si inca 4 leduri care indica cantitatea de gpl din rezervor . Dupa ce fac plinul primul led se stinge cam la 10-15 km de mers , al doilea sa zic in maxim 30-40 .. si asa mai departe . Cu ultimul beculet am obs ca merg destul de mult chiar si dupa ce incepe sa palpaie . Intrebarea mea este urmatoarea : Dupa ce beculetul sa stins si a inceput sa piuie inseamna ca a trecut pe benzina sau ma atentioneaza ca gpl este de " duca " ? ( becul de la gpl cel verde se stinge in mers si ramane doar cel rosu aprins piuind incontinuare )
B-521-MAI

ciprian83
Zorro

03 Mar 2013, 10:49

In momentul cand a 'piuit' te-a atentionat ca a trecut pe benzina si rezervorul de gpl este gol.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

B521ANK

03 Mar 2013, 11:03

ciprian83 scrie:
In momentul cand a 'piuit' te-a atentionat ca a trecut pe benzina si rezervorul de gpl este gol.

Am inteles , multumesc :hi
B-521-MAI

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

03 Mar 2013, 13:31

Ciprian:la mine cand cel rosu palpaie si incepe taiuitul ala enervant,e gpl pe gata.nu stiu cat mai merge asa,ca nu am facut proba niciodata sa vad cat duce si sa las sa treaca singura pe benzina.
apropo de consum:eu spuneam ca am o medie de 10l/100km doar in regim de oras,si un oras unde cu a 3-a mergi subturat.afara nu mi-am facut calculul de anul trecut,de cand am fost la mare,iar atunci,mi-a dat un consum de 7.7l/100km,asta facut plin pe plin si cu bordul resetat.si viteza de deplasare combinata,si AOLEUUUU pe A2 dar si stat in trafic pe Valea Prahovei.
oricum,e bine tare,fata de mers doar pe benzina.
Ultima oară modificat 03 Mar 2013, 14:36 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: ...

ciprian83
Zorro

03 Mar 2013, 13:47

Asa da marius! :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

mirciulikk
MRC

04 Mar 2013, 11:31

Am reusit sa merg si eu cu masina mai mult pe gpl,am facut 1000km decand mi-am montat instalatia,nu sunt multumit sunt foarte multumit de alegerea facuta.mi-a iesit un consum mixt de 12 %(300 km autostrada si 700 km Bucuresti),e perfect mai ales cand ma gandesc ca-mi lua 12% de benzina in oras.
Ce am observat-atunci cand merg pe gpl si sunt pe autostrada,accelerand de la 100 la 130 km/h e mai puturoasa,prea putin mai conteaza cand scopul nu era sa facem liniute ci sa facem saving.
Overall ma declar SUPER MULTUMIT PT. ALEGEREA FACUTA. :lol: :lol:

Eu bag gpl-ul cu 2.99:D:D

Va doresc drumuri ieftine si :drive safe. :cheers :cheers :cheers

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

04 Mar 2013, 12:28

Intarzierea care ai precizat-o tu,se aplica si in cazul benzinei,in cazul in care mergi subturat.
Incearca sa mergi mai in ture,si pe gpl si ai sa vezi ca iti schimbi parerea.
Rog moderatorii sa-mi scuze "iesirea" cu viteza.nu era spusa in ideea incurajarii spre viteza excesiva a nimanui,ci doar in scop informativ in cazul discutiei respective.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

mirciulikk
MRC

04 Mar 2013, 16:33

E posibil sa ma fi inselat,nu zic nu.orcum nu mai conteaza,tot ce conteaza acum e ca sunt foarte multumit de banii pe care-i bag in bifuel...

:cheers :cheers

HUNTER
HUNTER
Subiect Autor

04 Mar 2013, 16:43

Asta e important.
Toti suntem multumiti.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

gabriel-v

08 Mar 2013, 11:55

si eu sunt foarte multumit de investitia in instalatia de gaz. anul trecut mi-am montat-o si tot anul trecut mi-am amortizat aproape complet investitia
am facut o tura din Bucuresti pana in Olanda de 2 saptamani.
-in masina am fost 2 familii(5 persoane)
-portbagaj plin
- + portbagaj exterior plis si el cu bagaje

In total, toata expeditia am facut peste 5000 km si am calculat ca consumul mediu al expeditiei a fost de un 10.5%, ceea ce mi se pare super,avand in vedere masina incarcata,mersul pe autostrazile din Germania si Olanda si prin orasele mari. Am ajuns la un cost al carburantului aproape la jumatate fata de....daca as fi mers pe benzina (detin un Leon 1M din 2006[printre ultimele modele fabricate], motor 1.6L 16V,105 caluti).

midnight

08 Mar 2013, 14:51

mirciulikk scrie:
Salutare,

Incepand cu ziua de azi masinuta mea va avea si gpl,cum spuneau cativa baieti d.p forum va fi bifuel :shock:
Am ales instalatia Landi Renzo cu rezervor toroidal(in locul rotii de rezerva)capacitate 58l.secventiala,productie italiana,3 ani garantie.
Costul de achizitie + manopera 2400 lei.
Informatii despre service:
numele:nu-l dau decat pe pm,nu vreau sa fac reclama
locatia :Bucuresti
Prima impresie:pareau ok ,dar voi reveni cu mai multe detalii dupa ce voi lua masina din service si-mi fac ceva impresii.
Consum.......ramane de vazut.....

Daca aveti intrebari va raspund cu placere.

:drive :drive :drive safe si pretul cat mai mic la gpl :cheers

Salutare
Si eu ma gandeam de ceva vreme la aspectul GPL.. dar se pare ca nu am avut motivatia / curajul sa fac pasul asta pana cand benzina nu mi-a golit de tot buzunarul si mai toata iarna a stat in parcare :))))
am tot citit parerile voastre de dupa si chiar nu pare sa fie un lucru atat de grav precum (preconceptii poate) aveam impresia..
as avea totusi o intrebare mirciulikk.. cum si pe ce criterii ai ales modelul asta?
eu am un altea 1.6 102 ponei.. si habar nu am ce model/firma sa aleg :))))
so.. cineva..
pareri? sfaturi?
btw: mirciulikk, unde ti l-ai montat in bucuresti?
Va multumesc anticipat si.. drive safe!

mirciulikk
MRC

08 Mar 2013, 16:03

midnight-ai pm.

eugen1982

08 Mar 2013, 16:49

B521ANK scrie:
Acum 2 sapt mi-am montat si eu o instalatie GPL ( Cordoba 1.4 din 2007 ) . Rezervorul este de 42 de L am inteles ca intra maxim 80 % din capacitatea lui adica undeva la 35 de L . Am un Led Rosu care indica benzina , unul Verde care indica GPL si inca 4 leduri care indica cantitatea de gpl din rezervor . Dupa ce fac plinul primul led se stinge cam la 10-15 km de mers , al doilea sa zic in maxim 30-40 .. si asa mai departe . Cu ultimul beculet am obs ca merg destul de mult chiar si dupa ce incepe sa palpaie . Intrebarea mea este urmatoarea : Dupa ce beculetul sa stins si a inceput sa piuie inseamna ca a trecut pe benzina sau ma atentioneaza ca gpl este de " duca " ? ( becul de la gpl cel verde se stinge in mers si ramane doar cel rosu aprins piuind incontinuare )

Vezi ca trebuie sa iti intre maxim 33.6 l
42 l x 80%= 33.6 litri nu 35 :)
Ce trece peste 34 litri e cam minciuna- inseamna ca te-au furat la pompa. o singura data am patit sa imi intre mai mult de 34 litri- la Agip cel de la pod in Aviatiei- de atunci nu mai pun acolo.

In momentul in care tauie inseamna ca nu mai e suficient GPL si in consecinta suficienta presiune a.i. motorul sa mearga pe GPL. Asta nu inseamna ca nu mai ai deloc GPl in butelie- poate sa iti piuie mai tarziu sau mai devreme si in functie de calitatea gazului.
Dc recomuti pe GPL si nu accelerezi brutal- mai mergi cam 4 km dupa ce a piuit si a trecut pe benzina.

Eu pe Proceed ul meu 1.6 126 cai am instalatie BRC MY24.11 montat la Buzau. F multumit atat de service cat si de instalatie (am cam 10,000 km)
Am setat o ca la peste 4,500 ture sa treaca pe benzina (pe autostrada am 150 ceea ce e arhi suficient)- am inteles ca temperatura de ardere e mai mare ca la benzina si din aceasta cauza e bine sa nu treci de 4,000- 4,500 ture pe gaz. Poate e doar un mit, dar oricum 4,500 ture sunt suficiente.

B521ANK

09 Mar 2013, 09:15

eugen1982 scrie:
B521ANK scrie:

Vezi ca trebuie sa iti intre maxim 33.6 l
42 l x 80%= 33.6 litri nu 35 :)
Ce trece peste 34 litri e cam minciuna- inseamna ca te-au furat la pompa. o singura data am patit sa imi intre mai mult de 34 litri- la Agip cel de la pod in Aviatiei- de atunci nu mai pun acolo.

In momentul in care tauie inseamna ca nu mai e suficient GPL si in consecinta suficienta presiune a.i. motorul sa mearga pe GPL. Asta nu inseamna ca nu mai ai deloc GPl in butelie- poate sa iti piuie mai tarziu sau mai devreme si in functie de calitatea gazului.
Dc recomuti pe GPL si nu accelerezi brutal- mai mergi cam 4 km dupa ce a piuit si a trecut pe benzina.

Eu pe Proceed ul meu 1.6 126 cai am instalatie BRC MY24.11 montat la Buzau. F multumit atat de service cat si de instalatie (am cam 10,000 km)
Am setat o ca la peste 4,500 ture sa treaca pe benzina (pe autostrada am 150 ceea ce e arhi suficient)- am inteles ca temperatura de ardere e mai mare ca la benzina si din aceasta cauza e bine sa nu treci de 4,000- 4,500 ture pe gaz. Poate e doar un mit, dar oricum 4,500 ture sunt suficiente.

Multumesc , o discutie destul de interesanta si de bagat la cap . Multumita de service nu sunt , estetic vorbind ce au facut acolo au facut o " incurcatura de mate " dar merg sapt asta la ei sa-mi faca treaba buna si " frumoasa" dar si sigura pt ca deja s-ar frecat 2-3 cabluri
B-521-MAI

gabi1988

09 Mar 2013, 11:07

Un sfat, cine e din bucuresti e pacat sa nu faci un efort si sa mergi la buzau, baietii aia chiar stiu ce fac. Aproape jumatate din cei de pe forum am pus gaz acolo si nu sunt putini care au venit de departe.
Pt un drum de vreo 150 km eu zic ca merita 50 lei de gaz dar pleci cu treaba bine facuta.
:drive
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 75