Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alecsutzyu
Subiect Autor

1.4 tsi - sfaturi upgrade

07 Sep 2012, 00:16

Deoarece cea de-a doua turbina care a fost schimbata pe garantie la Alto Syncro Pantelimon, a picat din senin-sunt indoiti 3 paleti ma gandesc serios sa nu mai am de a face cu turbina oem de pe motorul de 1.4 tsi , turbina Mitsubishi td025. Prima turbina a avut ca diagnostic 2 paleti rupti. Este foarte posibil sa nu fi fost schimbata cu una noua, iar softul sa o fi dereglat...
Asadar, as vrea niste sfaturi in privinta unui "big turbo" care sa fie compatibil fara a face prea multe modificari.
Colegul laur_03 mi-a avansat ca exemplu doua turbine pe care le au cei de la TurboTechnics Cluj si anume:
- Turbina td04 14t hl (240 cp) presiune maxima 1.5 bari high flow(surge line)-450 eur
- Turbina td04 16t hl twinscrool (280 - 300 cp) presiune 1.7 bari high speed flow (surge line)-500 eur.
Un alt coleg de pe un alt forum ma indreptat catre CompTurbo CT2 sau catre un hibrid de la Turbonetics, de la care urmeaza sa primesc raspuns sa imi comunice ce anume au disponibil.
Nu vreau sa fac o racheta din masina pentru ca sunt constient ca este un motor mic care nu duce mult. Vreau sa fac o modificare in limitele bunului simt
Voi ce sfaturi imi puteti da? Ce service-uri bune sunt prin Bucuresti care se pricep la modificari de acest gen?
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: 1.4 tsi - sfaturi upgrade

07 Sep 2012, 09:44

in primul rand, la motorul tau e o problema. 2 turbine cu paleti indoiti in 30-40 mii arata ca e o problema undeva, clar. ori turbinele sunt vai de ele, ultimele gunoaie (desi la fel ar trebui sa pateasca toti posesorii), ori ai probleme pe admisie si ajung chestii in turbina de se face in halul asta intr-un timp atat de scurt. esti sigur ca ai filtru de aer montat corect, etc (sau daca ai modificata admisia, ca nu e mult prea permisiva) ?

nu cunosc foarte multe amanunte despre motorul tau, dar daca te gandesti la turbo upgrade, e de studiat. sfatul meu e sa cauti alte masini 1.4 tsi cu upgradeuri de turbo, vezi ce a mers bine si fiabil si urmeaza exemplul. nu incerca sa fii tu temerarul pe masina caruia se fac experimente pt ca s-ar putea sa ramai cu o gramada de bani dati si cu o masina abonata la service.

iar ca o mica paranteza, legata de acele big turbo cu cifre impresionante: esti sigur ca sunt pt motorul tau ? esti sigur ca gazele tale de evacuare le pot incarca asa cum trebuie ? dar limita la injectoare o stii ?

sandman

07 Sep 2012, 11:05

de asta nu imi fac un revo pe masina, desi ma mananca rau palma dreapta :) .

motorul asta nu e facut sa reziste la modificari majore. cel putin asa il vad eu. masinile sunt facute in ziua de azi sa reziste cat mai putin, nu te mai tin 20 ani...
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Cosmin
Admin

07 Sep 2012, 14:28

Nu cred ca problema cu palele indoite e din cauza softului..
Prima turbina ce defect a avut? Sau nu ti-au spus?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

alecsutzyu
Subiect Autor

07 Sep 2012, 14:56

@gamer555: nu am umblat la admisie. am un filtru ITG in panelul original. am desfacut traseul admisiei si nu erau urme de praf,pietricele sau altceva.
-nu stiu cat pot duce injectoarele, dar am gasit un filmulet de la greci cu motorul de 1.4tsi 140cai care scoate 300cai cu motorul stoc, iar eu nu vreau asa ceva. ( http://www.youtube.com/watch?v=GBJLCr1c ... re=related )
@sandman: softul revo nu poate fi de vina in cauza. am doi amici care au aceasi masina, acelasi motor ca a mea, merg la drag cu ele si nu au probleme de genul, avand tot revo pe masina.
@Cosmin: mi-au spus ca prima turbina a avut doi paleti indoiti. le-am spus ca vreau sa stau langa ei cand o schimba si mi-au spus ca nu stiu exact cand se vor apuca de masina in ziua respectiva si cand am venit seara sa o iau mi-au aratat intr-o cutie, sub masa ca turbina aceea era a mea. mi se pare suspect ca si cea de-a doua turbina are 2-3 paleti indoiti.
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich

Imagine

john.s

08 Oct 2012, 12:45

Foarteee suspect! Stai langa ei sau nu mergi la service unde nu te lasa! fura in ultimul hal si se fac tot felul de rahaturi, iar asta din surse EXTREM de apropiate :roll:
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

TIBI

08 Oct 2012, 15:15

Sigur ti s-a inlocuit ?
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

alecsutzyu
Subiect Autor

08 Oct 2012, 19:55

TIBI scrie:
Sigur ti s-a inlocuit ?

Naiba sa ii ia...Acum sigur s-a inlocuit si a mers turbina 5400 km prin Europa.

Imagine