Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Kakarot
Subiect Autor

Problema broasca - inchidere centralizata Ibiza 1.2 Benzina

06 Sep 2012, 13:58

Buna ziua, am citit multe posturi de pe forum plus am si cautat dar nu prea am gasit ceva similar cu problema mea astfel incat m-am hotarat sa postez sa cer niste pareri mai informate.

Incepand de ceva timp am observat cateva lucruri ciudate ce se intamplau cu masinuta mea. A inceput prin avertizarea sonora, cand las farurile aprinse si vreau sa ies din masina. Nu se mai auzeau (ulterior, am descoperit ca atunci cand se intampla asta, nu puteam nici sa mai actionez inchiderea centralizata manual - cheia infipta in broasca. La masina mea, daca deschid masina din cheie si tin cheia in broasca in pozitia deschis, se deschid geamurile din fata automat, eventual se inchid cand pozitia cheii este pe inchis - nu mai functioneaza aceasta caracteristica.). Am ignorat o perioada pentru ca de obicei isi revenea totul - si avertizarea sonora si inchiderea centralizata. De 1 saptamana nu isi mai revine. Am mai observat o treaba, in mod normal, cand deblochez masina, daca nu actionez nicio usa, se armeaza singura dupa 30-60 secunde. Acum cand deblochez masina si deschid usa de la sofer, tot se armeaza ca si cand n-as deschide-o. Totusi, becul de la oglinda se aprinde odata cu deschiderea usii, deci dintr-un anumit punct de vedere masina vede usa deschisa.

Am ajuns la un service, mi-a pus tester-ul pe ea si a iesit malfunction inchidere centralizata broasca sofer iar baietii d-acolo mi-au zis ca trebuie schimbata broasca in care sunt microcipurile. M-am interesat la un prieten de un pret pentru ce imi trebuie mie si mi-a trimis urmatoarea schema:

Imagine

Am fost cu schema in brate la service si mi-au zis ca am nevoie de piesa corespunzatoare NR. 1.

Oferta este urmatoarea:

1 Buc. Broasca usa stg. fata model cu 372,33 372,33
inchidere centralizata
OE

1 Buc. Broasca usa dreapta fata pentru 434,31 434,31
modele cu inchidere centralizata
actionata prin telecomanda
OE

------------------
RON 806,64
24% TVA RON 193,59
------------------
RON 1.000,23

Intrebarea mea este daca chiar trebuie sa schimb toata broasca sau daca este ceva mai minor de atat. Ca totusi suma nu este mica. S-a mai lovit cineva de problema asta ? Poate este de la altceva? Sigurante? Am incredere in service-ul acesta ca imi va schimba broasca ? sau imi rezolva rapid problema si ramane cu broasca de 1000 de lei noua ?
It's not enough that I succeed, others should fail as well !

dany19940
Moderator

Re: Problema broasca - inchidere centralizata Ibiza 1.2 Benzina

06 Sep 2012, 17:44

Scoate broasca afara si refa toate lipiturile din ea. S-ar putea sa scapi si fata schimbarea switch-ului din ea. Dar vei vedea in ce stare este doar cand o vei da jos. N-ai scris ce an e masina si nici nu am stat sa caut posturile tale.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Kakarot
Subiect Autor

Re: Problema broasca - inchidere centralizata Ibiza 1.2 Benzina

07 Sep 2012, 09:50

Intr-adevar am uitat sa mentionez anul masinii. Este din 2007. Multumesc pentru sfaturi.
It's not enough that I succeed, others should fail as well !