Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

panteraroz
Subiect Autor

Diferente de motorizare 1.2 TSI vs 1.4 TSI vs 1.6 TDI vs 1.9

04 Sep 2012, 00:15

Salut,
Dupa ce am ramas fara primul Seat, il caut pe al 2 lea, dar sunt putin in dilema cu privire la noile motorizari.
Prima masina a fost un 1.9 TDI ATD de 101 CP, a 2a 1.9 TDI AXR de 105 CP si am mai condus in multiple randuri 1.9 TDI ALH chipuit la 130 CP. Benzinare nu am condus decat ocazional (Ford Focus de 1.6 si o Fiesta 1.2), nu am apucat sa-mi formez o impresie clara.
Acum sunt in dilema, am citit despre noile motorizari TSI dar nu stiu cum se comporta acestea fata de TDI raportat la puterea de tractiune si durabilitate. Merg mult cu masina (peste 15,000/an in tara, peste 25,000/an afara) si in consecinta ma intereseaza o masina care sa se comporte bine vreo 3 ani in conditiile in care o achizitionez relativ noua (maxim 2 ani). Cu dieselul m-am lamurit, despre benzina nu am auzit decat legende urbane cum ca dupa 120-130,000 km nu prea mai poti sa-i ceri multe.
Am gasit aici pe forum un Leon 1.2 TSI putin folosit si in garantie care imi face cu ochiul, dar imi pun intrebarea daca aceasta motorizare nu este totusi slaba (o fi avand 105 CP, dar nu stiu cat duce raportat la un 1.9 TDI de 105 CP). Sunt mari diferentele 1.2 TSI-1.4 TSI? Ce stiti despre noul 1.6 TDI? Cat sunt de fiabile aceste motoare raportat la cele vechi de pana in 2008?
Ma intereseaza strict o comparatie a performantelor si fiabilitatii (despre durabilitate cred ca e cam devreme sa se poata vorbi), costurile de intretinere sunt irelevante (faptul ca un diesel ar fi problematic si scump de intretinut este doar un mit fals, n-am avut nicio problema cu motorul, turbina si ce tine de ele la niciuna din cele 2 masini).
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

mususk266

Re: Diferente de motorizare 1.2 TSI vs 1.4 TSI vs 1.6 TDI vs 1.9

04 Sep 2012, 16:51

cornelius, ce inseamna ''del'' ? adica e de sters postarea?

panteraroz, vad ca esti membru vechi, inca din 2009, de aceea ma surprinde un pic ca inca nu esti pe deplin informat sau cu o parere deja formata, benzina sau motorina, asta e intrebarea?
cred ca problema at trebui sa sa puna incepand de la cati km faci pe an cu masina, daca faci multi(peste 20000) eu as zice diesel, daca faci sub 20000 iti recomand benzina, asta ar fi singurul aspect cu adevarat de luat in calcul si in acest sens, pe benzina iti recomand 1.4 tsi, este perfect pentru leon, m-am dat cu un 1.4 tsi si iti pot zice ca e chiar un ''baby cupra'', am ramas bine impresionat de zvacul motorului 1.4 tsi.
1.2 tsi ar fi mai indicat pentru ibiza, personal si poate posesorii de leon cu 1.2tsi pot confirma sau nu, as zice ca 1.2 pe leon este subdimensionat, leonul fiind mai greu, mai mare decat ibiza.
pe motorina 1.9 tdi e alegerea perfecta, despre 1.6 nu stiu multe insa din auzite ar fi o alegere la fel de buna ca si cel de 1.9.

singurul plus pentru mine cu adevarat important pe care il are un diesel este autonomia, daca cu cupra cu un plin imi arata in bord maxim 450-470km, cu altea am 820-850km de autonomie iar daca stai si pui pe hartie, diferenta de bani in combustibilul economisit o amortizezi doar daca faci multi kilometri cu masina pe an caci reviziile la diesel sunt un pic mai scumpe.
la benzina ai sportivitate, motoare mai rafinate, mai nepretentioase iar de legende uirbane sunt satul ''legende urbane cum ca dupa 120-130,000 km nu prea mai poti sa-i ceri multe''. la diesel ai consum mai mic intr-adevar dar ca sa faci cu adevarat o economie trebuie cum am mai zis sa mergi multi km pe an, ai motoare mai pretentioase, mai complicate si indiferent de tehnologia folosita eu as zice ca stai mereu cu gandul ca la un moment dat te la lasa vreun injector si stii tu, te lasa cand ti-e lumea mai draga, fix cand esti in vacanta, fix cand esti in creierii muntilor etc, macar la benzina nu ai probleme din astea.

in concluzie 1.4 tsi contra 1.9tdi(sau 1.6tdi) in functie de cati km faci pe an.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

cornelius

04 Sep 2012, 17:27

@musuk266: Da, sterge acea postare.
La ce ai scris tu, as adauga faptul ca, am avut ocazia sa merg cu Jetta generatia anterioara, cu motor 1.6TDI 90CP si cu noua Jetta cu motor 1.6TDI 105CP.
Ambele, mi se par foarte potrivite pentru Leon, la fel si 1.4 TSI 125CP.
Acum, asa cum spuneai si tu, alegerea Diesel vs. benzina tine doar km parcursi anual, costuri de intretinere, plus multe alte decizii mai mult sau mai putin subiective.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

mususk266

04 Sep 2012, 17:40

vad ca panteraroz s-a legat mult de coduri motor, eu am spus, indiferent de tehnologia folosita sau de codul motor, la diesel consider ca stai oricand cu frica sa nu te lase vreun injecor, e o parere personala.
eu unul sunt fan benzina, nu fac mai mult de 15000 kilometri pe an asa ca nu ma complic cu dieselurile, in plus imi plac sportivitatea si turatiile ceea ce un diesel oricat cuplu ar avea :? ...la final tot nu le poate oferi.

panteraroz
Subiect Autor

04 Sep 2012, 20:44

Musuk, daca o iei de tanara si o conduci bine nu-i pica injectoarele cu una cu doua, nu-s tocmai Loganuri.
Am o parere formata cu privire la diesel, dar nestiind nimic despre TSI-uri am zis sa intreb, am vazut ca promit consumuri mai mici (gen 1 litru/100 km in plus fata de diesel) si putere mai mare.
Ce am sesizat la putinele benzinare cu care am avut de-a face este ca motorul "trage" pe o plaja mai restransa de turatii fata de diesel si isi pierde brusc puterea de la un nivel incolo, ca sunt foarte sprintare in treptele inferioare, dar ca la drum lung si "la nevoie" (depasiri) dieselul le da clasa. Ma gandeam ca smecheriile astea noi cu turbo or fi altfel...
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

04 Sep 2012, 23:18

1.9 TDI AXR are 100/101 CP (74KW), nu 105 CP (77 KW). Este fix ca ATD-ul.
Pe o masina noua nu-l mai gasesti, asta e clar.
Am facut un test drive cu 1.2 TSI 105 CP, la Octavia 2FL si am ramas foarte surprins de cum trage: BETON.
Oricare dintre motorizarile pe care le-ai spus le poti gasi la dealeri in Belgia si poti cere test drive. Ai timp o ora cu fiecare sa-ti dai seama ce si cum.
OT: esti in Ro sau in Be acum? Uite avem un topic pentru exilati: viewtopic.php?f=164&t=12520&st=0&sk=t&sd=a
Daca nu ai masina, poate dam noi o fuga pana la Namur.

volvol

05 Sep 2012, 00:09

panteraroz scrie:
Ma gandeam ca smecheriile astea noi cu turbo or fi altfel...

TSI-urile chiar sunt diferite fata de un benzinar non-turbo. Au cuplu maxim cam de pe la 2.500 ture (chiar daca producatorul spune turatii mai mici, este mai mult marketing), si trag tot mai bine pana pe la 6.000 ture. La benzinarele non-turbo mai serioase, distractia este inca in toi si dupa 6.000-7.000-8.000, dar stau mai slab la turatii mai scazute.

Diferenta reala de consum la mers extra-urban (imi vine greu sa cred ca faci 40.000 km/an doar in oras, deci consumul in oras nu este atat de relevant), este de maxim maxim 1.5-2 litri pe 100 km, daca se ruleaza in aceleasi conditii de drum. Asta daca luam ca si exemplu 1.6 TDI 105CP 250Nm si 1.4TSI 125 CP 200Nm (TDI-ul are cu 20% mai mult cuplu, iar TSI-ul are cu 20% mai multa putere).
TSI-urile merg si cu benzina de 95, care in Romania (nu stiu in strainatate) este putin mai ieftina decat motorina de la pompa.
Pe hartie, cat si in realitate, 1.4 TSI este mai sprinten decat 1.6 TDI - ai sa te convingi de acest lucru la drive test.
Motoarele TSI au fost proiectate sa reziste, pentru ca un producator nu poate promova la nivel global downsizing-ul (cu putere marita) pentru economia de carburant, iar apoi sa-si "forteze" clientii sa schimbe internele motorului dupa 100.000 km. Ca si exemplu de durabilitate, un 2.0 TSI poate fi urcat (si functioneaza multa vreme asa) pana pe la 450 CP fara sa te ating de interne. Nu am citit despre cat de sus se pot urca TSI-urilor de cilindree mai mica de 2 litri.
O animatie mai veche despre TSI-urile care au si compresor, gasesti pe youtube.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fvysuD5MFow[/youtube]

La numarul de km pe care il faci anual, ti se merita mai mult dieselul.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Sergiu Tot

05 Sep 2012, 02:13

Nu am multa experienta la condus, nici ca ani nici ca varietate, dar conduc un Leon 1.4TSI cam de un an. Ti-l recomand fara sa stau pe ganduri. Daca ai fost multumit de 1.9TDI sigur vei fi incantat de 1.4TSI. Cuplul mare in turatii mici se simte foarte placut la condus iar in depasiri nu am avut niciun fel de probleme - am intrat si de la 50-60km/h si de la 90-100km/h si nu mi-a dat emotii masina.

panteraroz scrie:
am vazut ca promit consumuri mai mici (gen 1 litru/100 km in plus fata de diesel) si putere mai mare.

In oras daca il conduc frumos ia cam 8.5 l/100km. Nici afara nu e rau consumul. De curand am facut un drum de ~1900km. Media a fost de 6.6 l/100km. Daca o conduceam doar eu probabil scoteam si mai putin, dar jumatate de drum a condus fratele meu si nu era obisnuit cu masina :)
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D

mususk266

05 Sep 2012, 07:05

mai bine topicul se numea ''ce sa imi cumpar? benzina vs motorina?''

benzina :
-motoare fiabile, rafinate, intretinere minima
-sportivitate insa creste consmul
-cupul pe plaja de turatii extinsa(la motoare turbo)
-cu noile motorizari mici si turbo consumul se apropie de motorizari diesel
-posibilitati tuning, poate ca se adreseaza tinerilor mai mult
-se preteaza pentru un rulaj anual mic spre moderat, de exemplu un 10000 - maxim15000 km pe an

motorina :
-motoare mai tehnologice, mai complicate, exploatarea lor mai cu atentie si intretinere mai costisitoare
-autonomie mare
-cuplu mare insa pe plaja de turatii limitata
-consum redus
-se preteaza mai bine la drumuri lungi
-amortizarea costurilor doar la multi kilometri facuti anual, de exemplu peste 20000 km anual, altfel se merita doar motorizari pe benzina.

toate motorizarile sunt valide: 1.2, 1.4 tsi vs 1.6, 1.9 tdi, acum depinde de fiecare cum isi pune pe hartie plusurile si minusurile, trage linie si vede ce motorizare il coafeaza cel mai bine.