Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

justliv

Re: Kit xenon aftermarket

19 Noi 2012, 20:28

n-am auzit pana acum. si nici n-am auzit pe cineva de prin zona de aici sa foloseasca programul asta.

boditza

19 Noi 2012, 20:35

Star e omologul lui VCDS daca intelegi la ce ma refer. Baiatu vorbeste de mercedes acolo. Din toate forumurile si sfaturile oamenilor singurele care merg puse fara probleme sunt kiturile can bus pro.. mai scumpe ce-i drept dar merg flawless. Le-am vazut pe gamamag. Astept sa vand kitul meu cuiva cu masina mai putin pretentioasa la electrica si imi iau din ala :)

p1nking

19 Noi 2012, 20:47

Eu am incercat sa va ajut :D am presupus ca ar fi aceeasi problema ;). :hi Sper ca nu v-am incurcat cu ceva ;) :hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

BALTAZAR2003
Moderator

19 Noi 2012, 21:16

Daca vrei sa vezi cum lumineaza becurile alimenteaza convertoarele direct de la baterie.
Asa zisele anulatoare de eroare, ori balasturi can bus nu reprezinta nimic decat o abureala comerciala.
Sunt niste rezistente ordinare care pacalesc circuitul ce verifica daca becurile sunt intacte ca si continuitate si atat.
Aceleasi rezistente le puteti cumpara din orice magazin de componente electronice la cativa lei, doua sarme cositorite pe capetele lor nu cred ca au cum sa le ridice valoarea la 50-60ron cat se cere pentru o asemenea balarie.
Nu se folosesc condensatoare electrolitice, uneori pentru reducerea perturbatiilor se folosesc condensatoare ceramice ori grupe de condensatoare de mai multe valori pentru a fi eficiente.
Denumirea de can bus este data magistralei de comunicatie intre diferitele module ale masinii si nu are legatura cu circuitul de verificare al filamentelor.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

TIBI

19 Noi 2012, 21:55

@Bobitza ,ca tot ai amintit de vw forum...eu am luat de la b-76-jaf(Alex) un kit xenon,sunt super multumit. Are si feedback bun.
Acolo au marfa buna cel mai sus mentionat si Baracuda.
Daca se intampla sa ai vreo problema nu te ''abureste'' nimeni,chiar se rezolva.

Deranjante pot fi si becurile cu halogen.Exemple matiz,logan,cielo,megan 2(mai ales proiectoarele) .Atata vreme cat esti dispus sa dai 20-40lei pt un reglaj profesional si nu la zid ochiometric,nu vei avea probleme.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

justliv

19 Noi 2012, 21:56

in sfarsit se pare ca e cineva care stie sa ne lamureasca. si atunci ce ne sfatuiesti sa facem? ca problema persista daca nu ne orientam spre can bus...

nanacutzu

28 Noi 2012, 21:37

buna seara am si eu o problema cu faza scurta nu mai functioneaza,am verificat becurile,sigurantele cele di panoul de langa usa si sunt bune,pozitiile merg,proiectoarele merg,faza lunga de asemenea,stie cineva vreo cauza?blocul de lumini sa fie?
multumesc

BALTAZAR2003
Moderator

28 Noi 2012, 21:46

Nici unu din noi nu este ruda cu mama omida, sunt multe defecte ce necesita un minim de diagnoza pentru a primi o parere cat de cat aproape de subiect.
Ai masurat becurile sa nu fie in scurt, ori intrerupt unul din ele? :hi
Folosesti becurile recomandate? adica de 55w si de buna calitate? daca ai montat becuri de putere mai mare ori de o calitate indoielnica, cum sunt cele din benzinarii ce nu scrie pe ele decat ca sunt made in ce, atunci poti avea surpriza sa fii nevoit sa inlocuiesti blocul de lumini ori maneta de schimbare a fazelor de pe volan.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

john.s

10 Dec 2012, 16:59

Cosmin scrie:

Prin lege sunt interzise ORICE fel de modificari la instalatia de lumini a autoturismului. Punct. Omologare pt. xenon aftermarket iti poate da doar divinitatea, insa e nevoie de un popa care sa ii recunoasca valabilitatea.

S-a mai discutat despre xenon aftermarket.. Fiecare e liber sa isi monteze sau nu. Atata timp cat exista cerere, exista si oferta. Sper totusi sa mai existe cel putin o persoana care sa mearga noaptea in spatele tau, cu xenon aftermarket pe faruri cu oglinda si pe proiectoare.. Si bineinteles, sa circule cu ele aprinse. Atunci o sa vezi de ce sunt ilegale..

DA DA DA! cititi de 3ori, ca mai sunt dilimache ca mine care vaneaza la propriu pe astia de te orbesc!

am suferit pe 2masini ani de zile ca nu am si eu xenon, dar sa pun din vitan, nici gand nu am avut. ori pui ceva de calitate cu lupa,reglat profi (DAR NU IN PROIECTOARE) ori o lasi balta ca sigur nu mori daca nu ai, exemplu meu acilea, inca viu :)
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!