Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

veropuck
Subiect Autor

Placute si discuri frana Seat cordoba

21 Aug 2012, 16:33

Buna,

Am tot citit aici ultimele doscutii insa nu gasesc un raspuns pntru mine asa ca o sa va deranjez cu o intrebare daca ma puteti ajuta:). Am un seat Cordoba200 cu discurile pe fata ovalizate si placute uzate si vreau sa le schimb. Nu vreau sa fiu "fraierita" de vreun mecanic asa ca vin cu rugamintea de a imi spune voi ce fel de placute si discuri trebuie sa cumpar si unde as gasi.

Multumesc mult :)

doomduke

Re: Placute si discuri frana Seat cordoba

22 Aug 2012, 07:59

Poti incerca discuri si placute TRW. Un link de unde poti afla modelul de discuri si placute compatibile cu masina ta.

http://outcat-cs.tecdoc.net/ows/en/01A580D11FF40BD8739C5129A2CEA487.ows_cs3.srv;jsessionid=01A580D11FF40BD8739C5129A2CEA487.ows_cs3?view=VIndexFramesetJsp

TRW este producatorul care echipeaza masinile VW din fabrica. Daca lichidul de frana nu a fost niciodata schimbat recomand si inlocuirea acestuia cu ATE DOT 4. Garantia lichidului de frana este de 2 ani(in instalatie)/60 mii, lichidul de frana este higroscopic, absoarbe apa prin furtune si capacul de la pompa de frana. apoi la intrebuintare intensa a franelor apa se transforma in vapori, de aici pedala elastica, frane" obosite" si ineficienta in franare + rugina unde nu trebuie.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

cornelius

Re: Placute si discuri frana Seat cordoba

28 Aug 2012, 11:27

veropuck scrie:
Buna,

Am tot citit aici ultimele doscutii insa nu gasesc un raspuns pntru mine asa ca o sa va deranjez cu o intrebare daca ma puteti ajuta:). Am un seat Cordoba200 cu discurile pe fata ovalizate si placute uzate si vreau sa le schimb. Nu vreau sa fiu "fraierita" de vreun mecanic asa ca vin cu rugamintea de a imi spune voi ce fel de placute si discuri trebuie sa cumpar si unde as gasi.

Multumesc mult :)

Ce Seat Cordoba ai, ca din ce ai scris este Cordoba 200?
Discurile si placutele difera in functie de anul de fabricatie si tipul de motor, daca vrei un raspuns complet, da-ne date complete.
Legat de marcile de produse, de exemplu TRW este unul din producatorii sistemului de franare, nu neaparat al consumabilelor.
Ca idee, Ibiza 6L, Cordoba 6L, Leon 1P, Altea, vin din fabrica cu placute si discuri FERODO. Daca nu vrei FERODO, iti poti cumpara ATE, BREMBO, TEXTAR, etc.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine