Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

TeKa

Re: VAND SEAT LEON CUPRA 1P

18 Oct 2012, 09:06

Nu aveam nevoie de puncte de vedere din partea nimanui, ca tocmai asta e problema...pana acum multi au intrebat si putine raspunsuri s-au dat concret. Nu vin din Satu Mare pana la Bucuresti sa vad o masina dauna totala, nu e normal?

Am nevoie de aceasta informatie din partea vanzatorului, strict. Multumesc pentru amabilitati!

Ciosmi

18 Oct 2012, 09:50

Vorbiti fara rost unii.
Sa vina din afara orasului,doar ca sa vada o masina despre care nu are nici un detaliu legat de istoricul ei?

Pana la urma topicul asta nu l-a vazut nimeni? viewtopic.php?f=116&t=3388&st=0&sk=t&sd=a

Va e greu sa dati un "sarci" si sa intrebati lumea in stanga si in dreapta de ce masina asta e la JUMATATE din pretul unei Cupra pe autovit?Dar indrumati omul din afara localitatii sa vina sa vada o masina despre care nu stie si nici nu i se ofera mare informatie?
Eu am patit-o pe clubseat,tot cu o Cupra,dar 1m.
Probabil pana nu o patiti si voi,credeti ca tot ce se pune pe clubseat la vanzare,e aur.
Uite ca nu e asa.

Din punctul meu de vedere masina se vindea de cand era la 10mii daca era ok cum zicea proprietarul.

Poate proprietarul imi/ne dovedeste ca masina aia nu e a lui,iar piesele pe care le cumpara pe club,nu sunt pt cupra lui.
Daca vrem sa fim corecti.

Dante,o verificare completa si amanuntita costa 100euro.Fix atat.
Si aici ma refer ca iti verifica pana si cine ti-a montat volanul in Spania,tara mama.
100 euro drumul,100 euro verificarea,ti se pare putin?Mie nu.

TeKa

18 Oct 2012, 10:14

In sfarsit cineva care intelege problema. Acum ca am vazut topicul, inteleg si de ce pretul asta, pentru mine e clara situatia.

Deasemenea, normal ar fi ca acest topic sa fie inchis, daca vanzatorul nu face precizari stricte in privinta produsului prezentat

ciprian83
Zorro

18 Oct 2012, 10:15

Deci voi ziceti aca aia ar fi masina ?
Daca da,atunci problema e foarte grava,cineva va trebui sa ia masuri.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

TeKa

18 Oct 2012, 10:19

Nu spunem DOAR ca aia e masina, spunem ca normal ar fi sa se raspunda la intrebari punctual, pentru ca nu vreau sa mai dau banii degeaba pe drumuri / testari si sa mi se ridice din umeri dupa ce situatia iese maro.

Dupa ce-am vazut in poze, asemanarea este foarte mare intre masini...

Ciosmi

18 Oct 2012, 10:21

Nu sunt de acord cu inchisul topicului,decat dupa ce vine eugen si ne lamureste problema.Pt ca e nevoie si de parerea/explicatia lui.
Masina aia poate fi a lui,sau nu!Ideea e ca tot ce cumpara el pe club,anunturi etc,se potrivesc clar masinii din topicul respectiv.Anume:galerie de admisie (se vede clar ca e facuta praf in urma accidentului),faruri (la fel),airbag-uri (iarasi,la fel) etc.Culoare e rosie,kit-ul sport il avea masina si tot asa...
Pana atunci,il asteptam pe Eugen.

sony

18 Oct 2012, 10:30

Din cate am vazut eu, el nu zice ca masina nu e aia, el zice ca nu a avut el evenimentul, si are dreptate... :glasses
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia

Imagine

Cosmin
Admin

18 Oct 2012, 10:31

Un paragraf din recomandarile pt. sectiunea comerciala:

- Club Seat nu este afiliat sub nici o forma si nu reprezinta interesele persoanelor fizice si / sau juridice care isi promoveaza produsele si serviciile pe forum. Echipa tehnica selecteaza cu mare atentie produsele si serviciile oferite prin intermediul forumului, incercand sa promoveze servicii de cea mai buna calitate de la firme recunoscute atat local cat si international si incercand sa obtina pentru membrii clubului reduceri de pret la servicii, manopera etc. Totusi, garantiile sunt oferite exclusiv de catre furnizorii serviciilor sau bunurilor respective, Club Seat neputand fi raspunzator de nici o pretentie ulterioara. Eventualele divergente se rezolva direct cu furnizorul bunului sau al serviciului respectiv.
Singura masura pe care o poate lua echipa tehnica a Club Seat este interzicerea accesului pe forum a persoanelor fizice si dupa caz, a persoanelor juridice care, cu buna stiinta au indus in eroare sau au omis sa precizeze anumite aspecte ale bunului sau serviciului oferit prin intermediul forumului, aspecte care au dus fie la cheltuieli suplimentare, fie la daune.

Echipa tehnica din pacate nu poate face (si nici nu vrea sa faca) investigatii amanuntite. Nu incerc sa iau partea vanzatorului, insa, pe baza seriei de sasiu se poate verifica daca e acceasi masina. Pana acum vanzatorul nu a confirmat (nici infirmat) ca masina a fost dauna totala, deci teoretic nu a spus nici un neadevar, doar a omis precizarea starii de fapt (care nu poate fi catalogata drept inducere in eroare). Atat timp cat in mod public, pe forum, vanzatorul nu induce in eroare asupra starii de fapt, noi nu ii putem interize accesul, nici suspenda anuntul. Toata lumea are aceleasi drepturi, iar pt. suspendare avem nevoie de dovezi.

Masina pare a fi identica cu cea din topicul dauna totala, insa pana acum nimeni nu a venit concret cu dovezi care sa ateste ca e vorba de aceeasi masina. Da, sansele sunt mari sa fie asa, insa avem nevoie de confirmare (seria de sasiu, carte de identitate a masinii, unde se vad fostii proprietari si numerele de inmatriculare etc)

Anuntul a fost dubios de la inceput, chiar eu personal am cerut lamuriri suplimentare, care nu au fost furnizate in totalitate. Pana nu se face public istoricul masinii, eventualii cumparatori trebuie sa faca personal verificarile necesare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Dante
ClubSEAT Team

18 Oct 2012, 12:42

Eu am postat tocmai din ideea ca unii intreaba ca la pereti si peretii nu raspund iar verificarea e singura care nu are nevoie de raspunsuri si am fost extrem de departe de a fi offtopic.Chiar daca vi se raspunde se poata sa nu fie adevarat ce vi se spune si oricum sa ajungeti sa faceti drum degeaba. Se poate incepe cu verificarea de VIN-uri daca se banuieste ca masina este aceiasi cu dauna totala.
Incercati sa nu mai fiti asa irascibili, eu nu sunt angajat al forumului ca "sa-mi vad in ale moderatului". Faptul ca esti moderator nu-ti ia dreptul de a avea opinii iar faza cu nu avem nevoie de pareri e chiar deplasat pe un forum public .
Si am zis ca e pret mic comparabil cu pretul unei masini nu ca e mic per se,stiu de experienta neplacuta a lui Ciosmi dar nu are rost sa scoatem din context.

Ca sa fiu chiar offtopic. Eu nu am vazut prea des anunturi 100% oneste in care vanzatorul evita sistematic raspunsuri simple la intrebari directe. Voi?
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

TeKa

18 Oct 2012, 13:31

Nu am nevoie de pareri din partea unor terte persoane, eu pusesem o intrebare la obiect direct catre vanzator. Mai ales ca interventia ta, nu incuraja vanzatorul spre a fi cat mai transparent.
Poti avea opinii oriunde, dar sa fie pertinente.

Vis-a-vis de anunturi corecte, am vazut destule pana acum, poate nu ai cautat pe forumurile care trebuie. Ti-as da un exemplu, dar nu vreau sa fac reclama. Daca esti moderator, trebuie sa iei masuri cu privire la detaliile pe care un vanzator trebuie sa le edifice si aici ma refer si la detalii tehnice, nu doar la pret si modalitate de contact cum am vazut ca se poarta pe aici sa se atentioneze.

Toate astea, repet, pe un forum civilizat, cum se vrea si clubseat sa fie.

Inca astept lamuriri din partea initiatorului acestui topic!

Dante
ClubSEAT Team

18 Oct 2012, 13:53

Faptul ca pe tine nu te avantajeaza solutia fiind din Satu Mare iar vanzatorul e la o oarece distanta nu face opinia impertinenta ci cel mult nefezabila pentru tine. Dupa cum a postat si Cosmin extras din regulament, noi nu avem cum sa garantam pentru produsele vandute. Nu avem cum sa-l obligam sa spuna adevarul, va spune ca nu stie daca a fost dauna ca n-a facut el accident si asa mai departe, daca vrea sa minta minte oricum. Pana nu vezi obiectul nu ai cum sa ai siguranta adevarului.
Ai inteles gresit,citeste inca o data ultima fraza a mea . Reformulez,am zis ca sunt de parere ca anunturile in care se evita raspunsurile nu sunt 100% oneste.
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

eugen
Subiect Autor

18 Oct 2012, 20:38

IMI PARE RAU DACA DEZAMAGESC PE UNII DAR MASINA MEA NU ARE NIMIC DE A FACE CU ACEA MASINA AVARIATA!!!!!
"MULTUMESC TUTUROR CA MI-AU FACUT ANIRECLAMA SI DIN CAUZA VOASTRA CLIENTII MEI POSIBILI AU FOST INLATURATI"
SINCER VA DORESC NUMAI BINE
ROG UN MODERATOR SA IMI STEARGA ANUNTUL
MULTUMESC

Geo_DMG

18 Oct 2012, 21:32

eugen imi pare rau sa-ti zic, dar antireclama ti-ai facut singur, de la inceput. au fost "n" intrebari la care ai evitat sa raspunzi sau ai dat raspunsuri evazive. chiar daca as fi avut acum bani pt a-mi cumpara o alta masina, nu stiu daca as fi apelat la tine pentru ca nu m-ai facut sa am incredere in tine si in ceea ce vinzi. nu stiu daca asta este stilul tau, un stil pe care nu-l agreez, sau ai incercat sa ascunzi anumite lucruri, insa ar trebui sa-ti pui un semn de intrebare de ce o cupra nu se poate vinde la 8000euro. din cauza felului tau de a face reclama produsului sau mai bine zis antireclama ori din cauza masinii pentru ca ar avea ceva? astea sunt intrebari la care ar trebui sa te gandesti si tu, pentru ca toti cei care au vazut anuntul si le-au pus.

si inca ceva: cred ca este singurul topic din sectiunea vanzari auto, de pe forum, care are atatea comentarii intr-un timp scurt. de ce? pentru ca sunt multe intrigi, intrebari, curiozitati la care nu ne-ai dat raspuns, nu pentru ca toti cei care au comentat ar fi cu adevarat dispusi sa cumpere masina.

nu-ti doresc decat bafta la vanzare, daca masina este alta decat cea avariata, dar daca este aia si intentia ta este sa pacalesti, iti doresc sa ramai cu ea pe cap!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

ionutblv
BLV SCENTS

18 Oct 2012, 21:35

dar nici un ins din bucuresti NU a putut merge sa vada masina ?

ne da-m cu parerea poate masina e super okay sau nu e :?: :!:

eugen
Subiect Autor

18 Oct 2012, 22:01

IMI PARE RAU CA AM CREAT ATATEA DISCUTII IMI CER SCUZE
VA DORESC KM FARA EVENIMENTE,MULTUMESC PENTRU GAZDUIREA ANUNTULUI NUMAI BINE SANATATE
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8