Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Alonzo

Re: Vreau si eu un Leon

13 Iul 2009, 11:24

voi vedea ce o sa aleg, deocamdata ma intereseaza de masina mai mult, si costurile de intretinere ca nu vreau sa iau iar teapa cum am luat cu renaultu si sa ma coste intretinerea ptr o masina modesta mai mult decat face cum ar fi cand am fost sa schimb distributia numai pe hartie cei de la renault au trantit un pret de 2500 ron asta in noiembrie 2007 si nu mai zic de alte preturi la alte piese d'aia vreau sa fac o alegere in functie de ce imi zic cei care au deja un Leon.Sunt constient ca ambele masini sunt bune si ca un diesel ar consuma mai putin dar cei 3500 de euro dintre cele 2 masini fac diferenta

Alonzo

13 Iul 2009, 18:54

as mai avea undele intrebari , cum ar fi la ce trebuie sa ma uit cand ma duc sa vad un Leon ca sa vad daca masina este ok daca nu a fost lovita si reparata sau alte probleme care nu se observa la prima vedere.Nu de alta dar atunci cand iti cumperi o maisna esti intuziasmat si nu te gadesti decat iti place si o vrei :mrgreen:

Sylver

13 Iul 2009, 19:29

gaseste pe cineva cu o diagnoza VAG (VAG Com). Merge cu tine, si ii face o diagnoza: iti arata destule, printre care si daca s-a umblat la kilometri (daca e una din ultimele versiuni; insa nu iti arata si care sunt km reali, doar daca s-a umblat la ei din computer), poti vedea cum functioneaza injectoarele, daca computerul de bord are stocata vreo eroare de dauna (accident; merge pt accidentele reale, nu pt cele usoare) s.a.m.d

In plus fata de asta neaparat un mecanic cu tine sa se uite in ce stare sunt filtrele, placutele, daca are ceva suduri facute in urma unui accident. Te mai uiti la gume, vezi cum merge masina prin drumuri cu gropi, daca scartaie, verifici bucse (sunt ieftine de inlocuit oricum), uita-te la linia masinii de-a lungul ei (daca a fost lovita, cu greu se mai nimereste linia dreapta a usilor), vezi si cum se inchid, vezi daca la relanti e ok masina, daca e diesel vezi sa fie ok si turbina (se vede si din interfata VAG Com). Si in rest, cam ce alte verificari mai poti face.
Black Leon benzinar

Alonzo

14 Iul 2009, 08:19

am gsit un Leon din 2007 1.9 105hp cu 38000 km la 7000 de euro dar masina e in Neamt. Ce ma sfatuiti? Pretul mi se pare convenabil, asa sunt preturile in afara Bucurestiului sau are masina vreo hiba si cum ar putea sa imi garanteze omu ca masina e ok ca sa nu fac 800 de km doar ca sa o vad?

Sylver

14 Iul 2009, 09:10

Pretul este mult sub pretul pietei. Eu zic sa iei pe cineva care se pricepe cu adevarat la masini sa o vada. Nici la noi si nici in Germania nu umbla cainii cu covrigi in coada, nu se vand masinile bune la preturi miraculoase, gen cu 40-50% sub pretul pietei.

E cumva masina asta? http://www.autovit.ro/vsdetalii8.php?ID ... set%253D30

Pt ca daca e, atunci am impresia ca e acelasi tip care mai pusese anunt cu un alt leon mega tunat (aceeasi culoare, tot in Neamt), dar pozele nu bateau cu descrierea. A fost o discutie intreaga pe Softpedia cu cineva care vroia sa il cumpere. In cele din urma s-a dovedit, asa cum toti de pe SP i-am spus, teapa. Contacteaza-l pe tipul asta si vezi ce poze iti da si detalii (sa ne spui daca iti cere bani inainte, ca el e plecat pp nu stiu unde).

Cateva comentarii legate de masina: masina nu e fabricata pt Romania, daca exista si e in Ro. De ce? Pt ca nu are proiectoare de ceata, iar la noi toate leon-urile vin cu proiectoare, incepand de la cea mai slaba echipare ( Reference). Masina poate fi din Germania, acolo prima echipare nu are proiectoare. In poza doi mai avd 2 leon-uri, iar cel din plan indepartat are numere de Germania. (Posibil: Nu as vrea sa ma hazardez, dar pozele nu cred ca sunt din Romania, iar numarul cu Ro in fata pare photoshopat, dar e doar o prima impresie).

Un sfat iti dau, de fapt il da si Autovit cand deschizi orice anunt: "Un pret mic nu inseamna intotdeauna o afacere buna in acest domeniu ci in general tocmai invers !!! Inainte de a plati asigurati-va ca stiti ce si de unde cumparati!". Uita-te la masini in media pietei (care la leon 2007 Reference 1.9 tdi e 10.000 euro si poate urca pana pe la 11500 euro in functie de kilometraj, dotari si starea masinii) si nu dupa chilipiruri: risti ori sa nu existe masina si sa fie o tentativa de fraudare, ori sa fie o epava. Nu vinde nimeni masini bune cu atat de multi bani sub pretul pietei.
Black Leon benzinar

Alonzo

14 Iul 2009, 10:41

da asta e masina pe care am vazut'o si de aia am si postat pentru ca si mie mi se pare mult sub pretul pietei, probabil o fi adusa , umblata pe la kilometraj si acum incearca sa o vanda ieftin ca sa scape de ea.Vroaiam doar sa cer parerea voastra in legatura cu aceata masina ptr. ca si eu aveam dubii, o sa il sun pe om sa vad ce imi povesteste. ms ptr. sfaturi

cornelius

14 Iul 2009, 11:07

Pozele sunt facute in Germania, in Neamt nu exista asemenea peisaje.
Ceva e necurat, asa ca ai mare, mare grija.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

badganaflee
V.I.P.

14 Iul 2009, 11:11

Dah frumos in Neamt, poate a vrut sa posteze " Nemtia " :D

Alonzo

14 Iul 2009, 11:19

stati fara grija ca nu ma duceam acuma buluc la pomana, in general calculez de 10 ori inainte sa fac un lucru important.Sper sa gasesc cat mai curand ce imi place si sa fac si eu parte din acest club.

Silviu

14 Iul 2009, 12:12

e vrajeala anuntu ...nu gasesti leon la banii astia si mai si minte in anunt !
Seat Leon Facelift 1.4 TSI black

Alonzo

14 Iul 2009, 14:34

o vrea omu sa faca minute pe telefon

makaveli13

14 Iul 2009, 14:38

ai sunat?...ai vb cu el?

Sylver

14 Iul 2009, 14:40

nu cred ca vrea minute. Probabil baga povestea clasica: e plecat acum din tara si are si masina cu el. Si daca platesti tu transportul prin Western Union, ti-o trimite impreuna cu procura pe numele nu stiu cui, sa incheiati actele. Sau ceva de genul. Suna-l si vezi :)
Black Leon benzinar

Alonzo

14 Iul 2009, 17:13

n'am sunat ptr.ca sa informat gagicamea pe net si cik omu mai are nush cate masini de vanzare la fel de ieftine, cik are un golf 5 gt din 2008 la 6800 sau ceva de genu asta si cik de fapt daca suni numaru e cu suprataxa si cik te tine omu la telefon sa iti dea detalii etc, are si terenuri la fel la preturi derizorii asa ca ............

forbs
Subiect Autor

21 Iul 2009, 11:50

UPS!
Vad ca s-a reactivat topicul deschis de mine. Cred ca se impune sa adaug experienta proprie.
Din Octombrie de cand am initiat discutia am cautat cu rabdare si abia la sfarsitul lunii Februarie am cumparat Leonul.
Pe scurt, masina e un Leon 2.0 TDI (140CP), avea 79000 km atunci, fabricatie 06/2006, varianta Referance cu cateva optionale (bixenon, bluetooth cu maxidot, senzori ploaie si lumini, jante 17", incalzire scaune). Pretul - 9900EUR. Deci, cu rabdare se poate. Masina de noua in Romania, istoric complet la Alto-Syncro.
Pana la asta am verificat cateva. Una mi-a retinut atentia mai mult (ca povestioara de retinut pentru cine cumpara second). Prin decembrie am gasit un anunt cu un Leon 1.6 MPI, negru, iar din discutia la telefon ai fi zis ca totul e ok. Am tinut ca fiecare masina pe care o vad sa o explorez cu un meserias intr-un service. Asa ca am fost la un amic la Colina Motors. Ridicat capota si din start mecanicul a inceput sa strambe din nas, instalatie electrica refacuta. Din acel moment a stiut exact pe unde sa se uite. In concluzie, masina era varza, desi era frumos reparata. Evident ca ne-am salutat din mers, pe mine m-a costat o bere, pe el un drum din Targoviste pana in Bucuresti, el a vrut foarte increzator sa facem test unde vreau eu, deci nu luati nimic pe incredere de la necunoscuti, unii chiar stiu sa joace la cacealma.
Dupa 8000 km din Martie pana acum cred ca am ales corect. doar mi s-a ars un bec de pozitie acum vreo 2 saptamani.
Acum puncte tari si puncte slabe (cu o atentie mai mare catre Alonzo pentru ca si eu tot de la un Clio am trecut la Leon)
+ pozitiv
* senzatia de condus - stabilitatea masinii nu are termen de comparatie cu Clio. In cazul meu, combinatia jante 17" - suspensie sport - ESP, mai ales in primele zile de tranzitie iti poate da fiori, masina se duce exact unde tragi de volan. Evitarea in scurt a unei gropi iti creste pe loc adrenalina. Dupa ce te obisnuiesti cu masina, astfel de manevre te fac doar sa zambesti in sine de siguranta oferita de masina.
* motorul - eu am trecut de la 75 CP la 140.......... Am alergat tare si Clio dar e de prisos sa fac comparatie.
~ la mijloc
* scaunele normale au un suport lateral bun, foarte bun fata de Clio, dar suspensia sport iti cam transmite si micile denivelari in dorsala. Ce ma nemultumeste la scaun este reglajul lombar care este insesizabil (se misca mai putin de 1 cm)
* talonul mic al gumelor, am aspect si stabilitate dar trebuie multa atentie la gropi si denivelari si mi-au produs o gaura de 400RON o indreptare si echilibrare.
- negativ
* calitatea vopselei - sa-mi fie cu iertare, dar vopseaua Clio-ului e de tz-spe ori mai buna, rezista la gainat, se zgarie greu si mai ales, n-a sarit deloc de la nici o pietricica, praf sau orice altceva iei in trafic. Pe Leon am o gramada de ciupituri in vopsea si nu stiu cum sa le rezolv fara o revopsire.
* parbrizul - sticla parbrizului in aceeasi nota cu vopseaua, se zgarie foarte usor, cu soare in fata sau faruri nu mai vezi nimic. Trebuie schimbat ca polish nu se mai face la parbriz
* un mare minus sistemul audio. Receptia radio e de rahat, CD/MP3-ul se misca greu de tot, pana citeste radacina cd-ului sa inceapa sa si cante........., functia de cautare in foldere si fisiere greoaie.... Poate ca e si vina mea ca ii cer prea multe, dar eram obisnuit cu Alpine, un model mai vechiut dar cu ani lumina peste Blaupunkt-ul asta. Difuzoarele din usi, cele mari, impreuna cu fata usii care nu e bine fixata macar in zona difuzoarelor produc multe vibratii neplacute si nu ascult tare, volum maxim 12 pentru cei ce stiu cat scoate scula. Precedentul proprietar a schimbat un dif pe o usa spate, eu vreau sa le schimb pe toate cu altceva, cel din stanga fata e rupt. Se pare ca nici difuzoarele stoc nu sunt de prima clasa.

Cam asta e masina mea pentru care eu cred ca a meritat sa astept 6 luni.
Bafta mare si celor care vor un Leon.