Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

forbs
Subiect Autor

04 Oct 2008, 19:05

Banuiam TIBI_84 ca adevaratii fani ai modelului nu-si vand asa usor pasiunea, cu toate astea speram......
Referitor la suma, cu atat mai mult cred ca pentru voi pretul meu e mic, chiar daca am argumentat mai devreme si am dat si exemple sa-mi sustin punctul de vedere. E ca si cum i-ai spune unui fan Manchester ca ai un tricou la fel ca al lui l-ai cumparat cu 20 Lire cand el la luat 99 Lire de la magazinul clubului.
Golful e urmatorul pe lista, dar V nu IV si nu vreau masina cu tunning (chip ori body), vreau o masina la care nu s-a umblat, care a mers in medie 35 mii km intr-un an (pentru diesel), care a vazut o spalatorie macar o data sau de doua ori pe luna, careia i s-au schimbat consumabilele la timp. Nu vreau o masina care a stat in garaj, sau nu s-a fumat in ea, dar nici una cu care s-a facut liniute sau la care problemele s-au rezolvat in marele spirit romanesc, "lasa ca merge si asa".
Cam asta ar fi, nu vreau sa se simta nimeni lezat de comentariul meu cu fanii.

Sylver

04 Oct 2008, 19:20

eu sincer nu inteleg legatura la partea cu fanii si ce s-a spus aici. Ai zis mai devreme, acum ceva zile, ca ai face un comentariu malitios si nu stiu ce. Pai toti ce au postat aici ti-au dat sfaturi si ti-au explicat realitatea. Daca vrei sa o accepti bine, daca nu iarasi bine. Dar nimeni nu a fost arogant sau a sustinut leon-ul la extrem asa ca nu vad ce legatura are pasiunea cu obiectivitatea in cazul de fata. Pur si simplu ti s-a spus adevarul: in banii pe care ii ai tu nu vei gasi leon-ul pe care il doresti, in cel mai bun caz vei gasi 1.9 tdi dar 2006.

Eu unul iti urez succes si sa fii membru al clubului nostru, insa in ce bani ai tu, mai bine cobori spre un Astra H sau Focus II daca vrei din 2007. Le gasesti intr-o stare mult mai buna decat un leon sau golf. Eu am fost in Germania si am vazut preturile. In ce bani ai tu, din 2007, poti lua doar 1.6 benzina si doar Reference (echipat mai slab ca reference-ul de la noi). Daca scazi la 2006 ca an, cum am zis, poti gasi 1.9 tdi insa atentie la kilometri sa fie reali, masina sa nu fi fost busita etc. Nu te lua dupa toate anunturile de pe autovit, nu e nimeni prost sa isi dea masina cu 2000-2500 euro sub pretul pietei daca se prezinta excelent dpdv estetic si tehnic. Asa ca ai grija cu asa zisele "super oferte", daca ai citit pe autovit e o banda de atentionare care iti spune sa fii cu ochii in patru, ca nu mereu un pret mai mic inseamna o afacere mai buna. Spor la cumparaturi si sper sa gasesti leon-ul cat mai repede.

Evident ce am zis mai sus se refera la cazul in care iei masina pe persoana fizica, pt ca daca iti poti deduce tva-ul, pe o firma, se schimba radical situatia si poti gasi masina pe care o doresti, in Germania cel putin.

TIBI

05 Oct 2008, 09:40

Genesis scrie:
E golf IV, deci cu 2 generatii in urma si e din 2003. Eu nu as da 13 mii pe o masina ca asta.

eu am avut si am golf 4(acum il conduc ocazional),pot sa spun ca e super ca masina.calitatea materialelor e peste cel actual si bag mana in foc ca este si peste viitoarea generatie.cat despre fiabilitate...nr mare de golfuri 4 pe strazi isi spune cuvantul.

@ forbs respectiva masina nu e tunata/cipata ,aia e puterea ei.culmea ca e stock masina.acelasi motor il gasesti si pe leon 1m,sunt posesori si aici.mie personal mi se pare bun pretul ,mai ales daca ma gandesc la nr de km,dotari si motor(care e bestial).eu cu ochii inchisi m-as fi dus dupa el

subscriu parerea lui genesis din postul anterior.
bafta multa si spor la cautat :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

forbs
Subiect Autor

05 Oct 2008, 22:26

@Genesis
I primul post am specificat "un Leon de 1-2 ani", deci si din 2006. Exemplele care le-am dat au fost sa sustina faptul ca se pot gasi masini si din 2007 in acest pret.
La fel si despre dotari, poate fi si un Referance standard, evident ca fiecare extra e bine venita, numai ca ESP-ul ar fi cea care m-ar incanta mai mult decat climatronic spre exemplu.
Imi cer scuze daca am intrat in conflict cu membrii clubului, nu asta imi era intentia.

Sylver

05 Oct 2008, 22:51

Am inteles, nu am citit eu bine atunci. Poti gasi din 2006. Dar trebuie cautat mai mult. In Germania, Reference-ul are ESP in standard insa lipsesc proiectoarele si inca ceva. Gasesti un Reference 1.9 insa nu va avea computer de bord cel mai probabil. Eu cand am cautat unul la SH, din vreo 50 reference-uri doar 2 aveau ca optional comp de bord+pilot automat (pachetul cruise). Pt clima bi-zona, trebuie sa sari la stylance ca echipare si costa foarte mult (in Germania, clima bi-zona costa vreo 1400 euro ca optional). Oricum clima standard de pe leon este clima automata, dar temperatura e gradata deasupra rotitei si nu cu display.

Pt mine conta doar comp de bord, acum pt altii poate nu conteaza. Cat despre kilometraj, in general leon-urile II nu sunt alergate la fel ca golfurile sau astra sau focus, pt ca nu sunt folosite de firme. Leon-uri albe nu am vazut prea mult, cele mai multe erau negre si argintii.

forbs
Subiect Autor

06 Oct 2008, 07:22

Ma bucur ca am reusut sa ne intelegem.
Asadar astept oferte daca aveti cunostinte de ele.
Ms.

forbs
Subiect Autor

24 Oct 2008, 19:16

E inca de actualitate cautarea.

TIBI

24 Oct 2008, 21:17

forbs scrie:
Banuiam TIBI_84 ca adevaratii fani ai modelului nu-si vand asa usor pasiunea, cu toate astea speram......

Golful e urmatorul pe lista, dar V nu IV si nu vreau masina cu tunning (chip ori body), vreau o masina la care nu s-a umblat, care a mers in medie 35 mii km intr-un an (pentru diesel), care a vazut o spalatorie macar o data sau de doua ori pe luna, careia i s-au schimbat consumabilele la timp. Nu vreau o masina care a stat in garaj, sau nu s-a fumat in ea, dar nici una cu care s-a facut liniute sau la care problemele s-au rezolvat in marele spirit romanesc, "lasa ca merge si asa".
Cam asta ar fi, nu vreau sa se simta nimeni lezat de comentariul meu cu fanii.

legat de golful V...iti spun ca nu e la fel de fiabil ca IV(nu o spun eu ,ci multe statistici,posesori care au trecut de la IV la V).
in alta ordine de idei ce cauti tu nu o sa gasesti decat daca mai plusezi la suma. eu ti-am recomandat golf 4pt ca posed modelul si stiu ''ce-i poate pielea'' .
SINCER iti spun ca daca nu aveam leonul si trebuia sa aleg o masina,mergeam dupa cea din link-ul atasat de mine cu ochii inchisi,mai ales ca am un feedback legat de acest model.ca idee,generatiile anterioare par mai bine facute decat cele actuale.
iarta-ma ca-mi permit un sfat: incearca sa te documentezi cat mai mult despre modele pe care tu le placi,pe care le ai in lista de ''cumparaturi'',in sensul sa cunosti cat mai mult despre (eventualele/)probleme, costurile lor,fiabilitatea si nu pune baza pe ce zice unu sau altul(din considerente personale...de ex '' masina aia nu e buna ca uite ce probleme am avut eu cu ea... si multe altele de asemenea specimen).
te inteleg perfect,si eu ,si probabil multi altii,am/ au trecut prin ce treci tu.
nu zic : golf all the way(sa nu se creada ca sunt mare fan vw,sincer leonul 1m e peste clasicul golf)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Alonzo

Re: Vreau si eu un Leon

12 Iul 2009, 02:02

Salut toti posesorii de Leon
De vreo 2 luni intru pe forumul vostru si ma tot informez despre aceasta masina.In concluzie vreau si eu una.Variantele mele sunt urmatoarele 1.9 105hp sau 1.6 102 hp.Ma intereseaza urmatoarele chestii: consumul urban. cat costa sa schimbi distributia si cat costa o revizie normala pentru ambele motorizari.Masinile pe care le-am gasit si la care sunt in dubii sunt: 1.9 105 hp cu 2000 de km din 2008 la 13.000 euro si un 1.6 102 hp cu 18000 km din 2007 la 9500 euro, asa ca cei care ma pot ajuta ii rog sa o faca. Dezbaterile care vor aparea in legatra cu consumul si cat de mult conduc in oras si in afara si la ce turatii schimb vitezele sunt urmatoarele cam 70% in oras si mai putin de 3000 nu schimb la actuala mea masina un clio 1.4 16v 98hp nu de alta dar degeaba am luat o masina cu aproape 100 de cai daca nu ii folosesc cum trebuie.
Astept parerile voastre legate si de amortizarea sumei care face diferenta intre cele 2 motorizari.
Scuze pentru cei care au mai raspuns la astfel de intrebari.

ram84

12 Iul 2009, 06:36

Masini bune amandoua, dar diferenta de pret intre cele 2 e destul de mare(de la 9500 la 13000). Leon 1.6 consuma destul de mult in oras(9-16l/100km in functie de stil si trafic), 1.9tdi fiind o alegere mai buna din acest punct de vedere(consumand probabil intre 7-9l/100km - in Bucuresti). Leon 1.6 il gasesti nou la pretul de 12663 Euro iar 1.9tdi undeva pe la 14500 Euro parca. Avand in vedere ca cel pe care il ai tu in oferta la 13000Euro are doar 2000km poti sa-l iei in considerare (e aproape nou si scoti 1500Euro reducere fata de unul nou). Revizia la 1.6 costa intre 400 sin 750 de Lei in functie de service si de cat sunt dipsusi sa te jecmaneasca. Despre distibutie ii las pe colegi sa-ti spuna ca nu am ajuns la schimbare ei.
Per total, avand in vedere ca 70% din kilometri o sa-i parcurgi in oras este recomandat un diesel.
Numai bine!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

mususk266

12 Iul 2009, 06:43

si parerea mea este sa-ti iei dieselul. daca ai de gand sa ti masina mult timp iti vei amortiza(banii in plus fata de 1.6mpi) investitia cu timpul.

in plus dieselul are motor turbo si merge modificat usor. doar din resoftare te duci la vreo 140cp.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Sylver

12 Iul 2009, 19:15

A mentionat ca face 70% din km in oras. Cred ca un tuning la 140 cp nu il ajuta prea mult, mai ales ca in majoritatea timpului mergi bara la bara cu 20-30 km/h.

On-topic: depinde cati km faci pe an. La ~15 mii km/an, o sa iti amortizezi in multi ani suma data in plus (3500 euro). Diferenta in oras, la consum, intr-un oras cum e Bucuresti, e in jur de 3.5-4 litri/100 km. Fa un calcul simplu, vezi cat faci pe an, cat e diferenta de pret intre carburanti, diferenta de consum, diferenta la revizii (la diesel aproximativ 150-200 ron in plus) si apoi vezi daca merita. Diesel-ul e mai placut de condus, dar diferenta prea mare nu e. Si pe vremea asta de criza, nu strica sa mai economisesti niste bani si sa nu ii dai degeaba. Bafta.
Black Leon benzinar

Silviu

13 Iul 2009, 08:51

diesel zic si eu sa iti iei ...de exemplu la mine consum extraurban 5.3 accelerat , urban 7.8 ! Am schimbat uleiu si toate filtrele si m-a costat 365 ron fara manopera.
Seat Leon Facelift 1.4 TSI black

Alonzo

13 Iul 2009, 10:18

La diesel m-am gandit si eu dar problema e ca am o parte din bani si o parte o imprumut de pe la banci si in functie de ce motorizare aleg difera si suma imprumutata.Am facut un calcul daca as face cam 15000 km pe an la un consum de 8% ptr diesel si un consum de 11% ptr benzina diferenta ar fi in jur de 420 de euro.Deci cam in 8 ani mi-as amortiza banii daca as alege un diesel si nu cred ca voi tine masina atat.Nu stiu o sa ma hotarasc probabil si de ce voi gasi pe piata cand voi avea toti banii

Silviu

13 Iul 2009, 10:31

nu stiu de ce venit dispui tu si eu am imprumutat de la banca o suma de bani.De 3 zile mi l-am luat, o sa imi fac si eu un profil la leonul meu, sunt foarte multumit si nu l-am luat nou(2008).
Seat Leon Facelift 1.4 TSI black