Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lucianluce
Subiect Autor

Intrebare despre polisare

01 Aug 2012, 14:14

Salut,
Astazi am spalat masina si a sarit o bucata de lac de pe aripa spate, vopseaua este intacta. Vreau sa va intreb daca se poate retusa cu aplicare de lac + polisare, fara a recurge la revopsirea zonei respective.
Multumesc.
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

SEAT 99 BV

Re: Intrebare despre polisare

06 Aug 2012, 13:38

lucianluce scrie:
Salut,
Astazi am spalat masina si a sarit o bucata de lac de pe aripa spate, vopseaua este intacta. Vreau sa va intreb daca se poate retusa cu aplicare de lac + polisare, fara a recurge la revopsirea zonei respective.
Multumesc.

salut, nu se poate aplica lac sau altceva pentru ca se va vedea o bordura si oricim se va exfolia iar, aripa trebuie revopsita si in cazul in care o speli la vap sa tina vapul mai la distanta
numai bine

lucianluce
Subiect Autor

11 Aug 2012, 09:29

Intre timp m-am mai documentat si se pare ca singura solutie fiabila este revopsirea. Eu o sa incerc doar cu lac plus polisare si o sa vad cum o sa iasa, o sa pun si o poza.
Imagine

SEAT 99 BV

12 Aug 2012, 12:17

lucianluce scrie:
Intre timp m-am mai documentat si se pare ca singura solutie fiabila este revopsirea. Eu o sa incerc doar cu lac plus polisare si o sa vad cum o sa iasa, o sa pun si o poza.

faci cum crezi dar pacat de bani pe care ii vei da + ca va trebui sa iei in calcul si revopsirea dar daca nu te deranjeaza foarte tare las-o asa singura problema este ca in timp se va mai extinde... numai bine :hi

FlorentinPavel

31 Aug 2012, 16:38

Exista posibilitatea unui retus in diluant de pierdere, se uniformizeaza portiunea afectata (nu toata aripa sau reperul) cu hartie abraziva fina, se degreseaza si se revopseste pierdut portiunea cu o vopsea la nuanta dar diluata nu cu un diluant normal, ci cu diluant de retus sau diluant de pierdere, un solvent mai puternic care fixeaza vopseaua si pe suprafate neslefuite cu hartie abraziva.
Ulterior se aplica lac tot cu diluant de pierdere, tot pierdut, dupa 2 saptamani se poliseaza ca sa nu se simta nimic prin pipaire.

unii au solutii de polisare si la ceva timp dupa scoaterea din cuptorul de uscare, ei sustin ca polisarea la cald e mai eficienta, insa eu consider ca e riscanta.

lucianluce
Subiect Autor

01 Sep 2012, 22:08

Mi-am cumparat un spray cu lac si am pulverizat in acea zona. De la distanta se vede totul uniform dar de aproape se vede pe unde s-a exfoliat, nu am avut cum sa dau lac la nivel. Oricum e ok asa, acum nu ma mai deranja. Sa vedem cat tine.
Imagine