Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vladi
Subiect Autor

Probleme faruri Dectane

30 Iul 2012, 21:07

Salutare,
Sunt posesorul unui Seat Ibiza 6L an 2009 1.4 TDI.
In 2010 mi-am cumparat din Germania faruri cu lumina de pozitie cu leduri.
Toate bune si frumoase pana saptamana trecuta cand ledurile de la farul din stanga nu s-au mai aprins. Siguranta era arsa, am schimbat-o dar nimic.
Ma puteti ajuta sa-mi dau seama ce s-a intamplat?
Modelul de far cumparat.
Imagine

Imagine

Multumesc anticipat.

fanyo

Re: Probleme faruri Dectane

13 Sep 2012, 10:18

Pai in primul rand trebuie sa masori daca iti ajunge tensiune la leduri. Iei un aparat de masura si verifici tensiunea la mufa care alimenteaza blocul de leduri, insa fii atent ca daca ti-a dat eroare de bec ars in bord si in mod sigur ti-a dat daca ai functia asta, pana calculatorul nu simte o rezistenta din cate imi aduc aminte in jur de 90 de ohmi, nu o sa ai tensiune acolo, asa ca in cazul asta pentru verificare tensiune treui sa pui un bec tipic pentru pozitie! Daca ai tensiune urmatorul pas este sa verifici daca ledurile nu cumva au vreun modul stabilizator sau filtru de tensiune, verifici la fel daca trece tensiune de el dupa care poti folosi o baterie de 4,5V sa vezi daca nu s-au ars ledurile!
Fa verficarile astea si mai vorbim! ;)

TIBI

13 Sep 2012, 20:39

Din pacate felul cum au fost gandite e cam prost.
Ideal ar fi sa le pui in paralel si NU in serie cum sunt acum.Pt un electronist e treaba cat isi bea cafeaua :tongue
Mai multe solutii privind rezistentele de la el vei avea.
Am avut pe leon doua tipuri de dectane,ambele sunt gandite ''economic''.
Remediul(inlocuirea ledurilor si legarea lor) e cam costisitor,dar merita.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

fanyo

14 Sep 2012, 07:15

Ledurile nu cred ca sunt toate in serie, in mod sigur sunt in serie cate 3 sau 4 iar fiecare grup este pus in paralel! La mine sunt in paralel din fabrica de exemplu! Trebuie verificat mai intai cum sunt legate, e chestie de un minut cu un aparat de masura. Dar daca vrei sa le schimbi intr-adevar e f bine sa fie puse in paralel caz in care iti trebuie cate o rezistenta pe fiecare si atunci ele fiind cam 10 parca nu ar mai trebui sa-ti mai dea si eroare de bec ars, deci se rezolva mai multe probleme!
La inlocuire, costisitoare pot fi ledurile in sine caci legarea lor e f simpla!

TIBI

14 Sep 2012, 14:33

Oricum ar fi legate in serie de cate 3 sau 4,apoi in paralel...e tot o varza acolo.
Daca tot ai patit-o fa-le cum trebuie pe amandoua :wink: .Ia leduri piranha sau ce mai gasesti pe zextar,o sa fie mult mai bune si mai puternice.Costa,dar merita.
Mie asa mi-au fost facute si pot spune ca nu am avut probleme.

huse piele schimbator

fanyo

14 Sep 2012, 14:38

Nu e nicio varza, asa se pun led-urile ca sa suporte caderea de curent pe fiecare, inserierea in grupuri are rolul ei nu e chiar o varza! ;)

TIBI

14 Sep 2012, 16:15

Pt ca nu ma pricep,nu-mi permit sa te contrazic.
Totusi am o neclaritate... la farurile unui audi de ce nu se ard toate ledurile si doar unul?

huse piele schimbator

fanyo

17 Sep 2012, 07:40

Pentru ca farurile de la Audi au led-uri ultra-bright, bune si foarte scumpe, ceva gen 25-30 de euro bucata, iar acele led-uri se alimenteaza direct la 12V si au pe ele radiator si stabilizator de tensiune! Cele folosite la faruri aftermarket sunt led-uri super-bright care se alimenteaza la 4,3V si nici nu au radiator pe ele, si ca sa le poti alimenta la 12V trebuie ori sa scazi tensiunea cu o rezistenta pe fiecare (cazul ideal) ori le pui in serie si merg la 12V, numai ca vor suporta si caderea de curent pe ele care e destul de mare si astfel se autodistrug (exagerare intentionata) ca sa zic asa. Pentru a fi mai ieftin sa le folosesti s-a gasit un compromis, sa se puna in serie cate 3-4 in functie de situatie si eventual o rezistenta in serie daca nu-ti iese adunarea tensiunii de alimentare (in fuctie de tipul de led) sau in paralel pentru bec ars in bord.
Deci cele de la Audi, de exemplu, sunt din cele jmekere cu radiator si stabilizator pe ele, si sunt alimentate ca o sursa de lumina individuala si din motivul asta se si comporta individual! ;)