Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lazar ioan
Subiect Autor

inchidere centralizata pompa vacum

28 Iul 2012, 22:26

am cumparat de curind un seat cordoba din 95 cu motor de 1,4 si are inchidere centalizata pe aer cind rotesti cheia in broasca ar trebui sa inchida toate usile nu le incuie daca sint incuiate le dscuie pe toate merge motorasul de la pompa merge cam 15 /20 secunde dupa parerea mea merge cam mult a mai patit cineva asa si cum a rezolvat si as putea sa pun motorase electrice?

dany19940
Moderator

Re: inchidere centralizata pompa vacum

29 Iul 2012, 07:43

Nu prea poti pune motorase electrice, din cauza ca au cam mult de muncit la tras tijele. Asta din cauza constructiei broastelor, pentru pompa de aer. Daca iti merge asa mult, vezi sa nu ai scapari la trecerile intre stalpi si usi. La prima mea masina, un Polo Calssic asa a fost, exat la mufa din stalpul soferului. Am taiat putin furtunasul respectiv si a intrat fortat in stutul din stalp si gata. Poti proba unde ai scapari, prin izolarea fiecarei usi in parte si actionand inchiderea. Scoti furtunasul si astupi stutul cu degetul si dai din cheie. Pe rand la fiecare usa. Dupa ce-am facut operatia la mine, motorasul pompei mergea maxim 4-5 secunde.
Spor la treaba!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...