Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Roshkatu86
Subiect Autor

Problema etrier?

26 Iul 2012, 11:50

Salutare, acum vreo 2 saptamani m-am hotarat sa schimb aparatorile de praf pentru discurile de frana de pe spate (erau varza de la rugina), am avut ceva de munca ca a trebuit sa dau jos inclusiv butucii de la roti, am schimbat si senzorul de ABS de pe stanga, in fine, am montat totul la loc, dar a aparut o prolema la frana din dreapta: frecau placutele pe disc (se auzea un sunet metalic). Am fost la un mecanic si mi-a zis ca nu-i nimic grav, ca se aseaza cu timpul, dar ar fi mai bine sa rectific discul si placutele. Am fost la strungar, mi-a rectificat discul si placutele, insa cand le-am montat la loc se auzea acelasi sunet metalic (cum ca placutele se freaca de disc)...interesant.
Eu am zis ca ar putea fi de vina etrierul, s-ar putea sa stranga aiurea placutele pe disc, am sa pun si o poza cu discul de frana sa va arat, acuma nu stiu cum arata discul pe partea cealalta.
La roata din stanga a aparut alta problema - se cam incinge discul (s-ar putea sa fie din cauza butucului?).
Am sa merg si la un mecanic, dar am zis sa cer si parerea voastra.
Multumesc anticipat :hi

Imagine
Toledo 1M AUS 2001 1.6 16V

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Problema etrier?

26 Iul 2012, 18:56

ca sa zici ca se cam incinge discul, trebuie sa compari cu celalat. Daca este asa , inseamna ca nu se retrage suficient !!

In Vagcom ai un test fosrte complet asupra sistemului de franare, cu presiuni, blocare/elibarare roata , abs, pentru fiecare in parte, inclusiv pompa frana/abs.

Se aude metalic cand franezi?
Cauta undeva care este grosimea minim admisa a discului de frana, nu merge sa rectificam - dar subdepasim grosimea minima....oricum discul din poza arata ca placuta nu franeaza cu toata suprafata, sau ca vehiculul nu a fost folosit !!

Cu franele nu-i de joaca

Bafta
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

FlorentinPavel

04 Sep 2012, 15:22

La etrier spate se poate monta burduful antipraf fara scoaterea pistonasului ?
Intreb fiindca masina franeaza, pistonasul se vede curat, ma gandeam daca se poate impinge pistonasul inapoi in etrier ca sa faca loc si buza burfdufului sa intre in fanta din corpul etrierului.

mchereja

07 Sep 2012, 03:11

Nu cred ca poti monta burduful respectiv fara sa dai afara pistonul, nu o sa intre destul de mult inauntru cat sa-ti dea voie sa ajungi la canalul acela sin interior... dar poti sa incerci oricum.

@Roshkatu, si eu am problema asta, mi se infierbanta una dintre roti, am schimbat si discurile si placutele si tot se incalzeste. Cred ca e din vina etrierului, nu stiu exact cum se retrage pistonul dupa franare avand in vedere ca nu intra inapoi decat prin rotire... :shock: Eu l-am dat jos, curatat, dar nu pare sa fi avut vreun efect. Daca nu e etrierul de vina atunci poti sa verifici sa nu fie butucul stramb, se poate intampla si asta.
Intr-o lume sufocata de Volkswagen si Dacia, un SEAT e o pata luminoasa de culoare...
Seat Toledo 1.9 TDI 90 CP 2002 ALH
BN - 27 - CAM

BALTAZAR2003
Moderator

07 Sep 2012, 07:00

Cand demontezi etrierul trebuie sa cureti foarte bine canalul unde se monteaza garnitura de etansare, se depune mizerie in spatele garniturii si asta o face sa tina pistonul blocat. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

FlorentinPavel

07 Sep 2012, 09:51

[quote="mchereja"]Nu cred ca poti monta burduful respectiv fara sa dai afara pistonul, nu o sa intre destul de mult inauntru cat sa-ti dea voie sa ajungi la canalul acela sin interior... dar poti sa incerci oricum. [/quote]

Ma gandeam ca asa cum a iesit poate sa si intre inapoi.
Chiar nu a mai montat nimeni burdufe antipraf la etriere, eu sunt primul din Romania ?

FlorentinPavel

08 Sep 2012, 18:30

Mi-am montat singur burduful antipraf pe pistonasul etrierului.

Nu se scoate pistonasul afara !
Prima data am incercat prin presarea buzei de cauciuc cu o surubelnita si impingere cu a doua surubelnita, strategie care nu functioneaza si risca stricarea burdufului.

1.Burduful se aseaza pe pistonas, buza burdufului trebuie sa intre intr-un sant inaccesibil din cilindrul etrierului.
Acea buza in unghi drept se dezdoaie cu lateralul surubelnitei si se impinge in locas ca si cum s-ar infige acolo, eventual lubrifiata inainte.

2.Se lucreaza milimetru cu milimetru, treaba nu trebuie terminata in zona unde se unesc corpul etrierului cu cilindrul etrierului fiindca la final burduful face o cuta si de acea cuta trebuie tras usor cu varful surubelnitei stanga - dreapta pana dispare si intra in locas.

3.La final am montat etrierul, am calcat frana, am tras frana de mana, dupa care am dat iarasi jos etrierul sa verific daca burduful antipraf a ramas acolo. Am montat iarasi etrierul definitiv.

Imagine

Imagine

In a doua poza etrierul e putin mai curat fiindca faceam pauze si in acel rastimp mai curatam mizeria...

Roshkatu86
Subiect Autor

20 Noi 2012, 13:30

Salutare :hi
Revin din nou cu problema legata de frana; Cred ca am parcurs mai mult de 5000 km cu masina si vad ca discul de frana arata la fel - se vede ca nu franeaza uniform (mecanicii mi-au zis ca cica in timp se aseaza placutele, se mai rod si se uniformizeaza).

mchereja - mersi de raspuns, vad ca nu se mai incalzeste roata stanga, s-o fi asezat placutele sau si-o fi dat drumul pistonul..cine stie; oricum am observat ca garnitura aia de pe piston e crapata, asta inseamna ca ar trebui schimbata.

Daca tot ne-a spus FlorentinPavel cum se procedeaza cu schimbarea burdufului antipraf de pe pistonul etrierului, cred ca am sa le schimb si eu la ambele roti. Apropo, cat ai dat pe un set de garnituri? Mersi!

Am mai observat o chestie legata de suportul unde vine montat etrierul: are 2 pistonase cu garnituri (burdufuri); daca tragi de un pistonas si-i dai drumu, el revine la pozitia initiala (parca ar avea arc); unul dintre pistonase are garnitura fisurata si nu mai lucreaza cum ar trebui, am sa pun si o poza cu garnitura respectiva.
Oare asta sa fie una dintre cauzele pentru care placutele nu preseaza uniform pe disc?
Mersi mult!

Imagine
Toledo 1M AUS 2001 1.6 16V

FlorentinPavel

20 Noi 2012, 22:45

Roshkatu86 scrie:
Salutare :hi

Daca tot ne-a spus FlorentinPavel cum se procedeaza cu schimbarea burdufului antipraf de pe pistonul etrierului, cred ca am sa le schimb si eu la ambele roti. Apropo, cat ai dat pe un set de garnituri? Mersi!
Imagine

Garnitura respectiva nu am cumparat-o, am scos-o de la niste etriere de rezerva pe care le am.
M-am interesat la reprezentanta, intentionam sa mi-o schimbe ei si atunci o cumparam de la ei, e 40 lei/buc.