Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: Schimb STOPURI LEON 1M FR

22 Iul 2012, 20:58

Ce nu inteleg e de ce ai ascuns codurile!? M-am uitat si eu in ETKA si nu apar alte coduri inafara de cele scrise de Roger. Ce producator le-a facut sau le face? Si nu prea se vad mai negre in pozele tale. Si inca ceva: ce scrie in a doua poza dupa litera B?...ca nu pot sa inteleg din ce se vede...parca ceva "seric" sau "serie"...desi nu cred ca e tot cuvantul...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

sony

22 Iul 2012, 21:52

silviu_yoo scrie:
Poze Stop... 1 + Serie
1. Cele clasice au 1m XXxXXXX 1C C- CLASSIC
2. Cele fumurie au 1m xXxXXXx 1B B- BLACK
Ok ROGER? te pup tata :roll: Am prieteni maniaci de 1m. leon si toledo. :cheers

http://imageshack.us/photo/my-images/27/stopnet1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/850/stopnet2.jpg/

maniaci mai ceva ca Roger.......greu...dar no ,cum zici tu :D
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia

Imagine

silviu_yoo
Subiect Autor

23 Iul 2012, 11:13

nu sunt facute de nimeni doar ca asa au iesit din aparat pt ca se reflecta umbra mea in ele , esentialul era sa vezi cat de cat diferenta la partea alba a stopului... poate ne vedem pe la buc si ti le arat live ... daca iti plac ramai cu ele... in fine nu mai dau posturi aici ca deja lumea te ia peste picior legat de prieteni... pt cunostinta unui coleg care a postat pe aici ... prietenii nu sunt de origine romana pt ca eu nu sunt in romania ok? sau crezi ca sunt vre un pusti de 18-19 ani care nu am ce face decat sa mint pe aici prin forumurile astea...

gamer555
ClubSEAT Admin

23 Iul 2012, 11:35

nu te ia nimeni peste picior, discutia este foarte serioasa. dupa cum vezi mai multe persoane au petrecut timp cautand in ETKA coduri (desi poate nu era interesul lor sa o faca), cu scopul de a lamuri aspectul cu original / aftermarket. personal nu vad problema in a arata codurile de pe far (COMPLET si CLAR!), ba chiar mai mult iti scad spre zero sansele sa vinzi produsul. este interesul tau sa arati ca detii niste piese speciale care trebuiesc apreciate ca atare, nu ca niste stopuri oarecare.

argumentele "asa mi-au zis prietenii mei cunoscatori" nu isi au locul aici, vorbim pe chestii concrete. suntem totusi o comunitate de pasionati, nu de mistocari dar nici de naivi !

Roger
Moderator

23 Iul 2012, 11:50

Ok, sa nu ma intelegi gresit. Nu te judec in niciun fel, nu ma intereseaza cati ani ani, ce faci si de unde esti.
Anuntul tau a insemnat o provocare pentru mine, fiind si eu maniac de 1M (fara niciun fel de gluma) si chiar nu am mai vazut un alt model de stopuri, in afara de cele after market.
Mai suntem cativa care stam prin alte tari si chiar m-as bucura daca ne-am cunoaste.
Daca nu esti departe, poate reusim sa ne intersectam la Mandig: viewtopic.php?f=164&t=1958&st=0&sk=t&sd=a&start=270
Eventual rog un moderator sa mute majoritatea posturilor intr-un topic nou in aria de 1M si anuntul tau sa ramana curat.

L.E. Am deschis topic aici: viewtopic.php?f=133&t=13192

silviu_yoo
Subiect Autor

23 Iul 2012, 11:57

am considerat ca nu era necesar sa pun toata seria ... pt ca diferentele vin la sfarsit de cod ... si cred eu ca difer de la an la an ... nu stiu in fine serios pana acum pe aici l/am vazut pe roger... care intradevar a cerut ceva detalii concrete.
Spre exemplu releul de la ventilatoare vin ceva de genu 806 93248 9328 k sau
806 93248 9328 j difera de la an la an.
PS. nu vand schimb :cheers

http://imageshack.us/photo/my-images/440/stopnet3.jpg/

dany19940
Moderator

23 Iul 2012, 13:00

Deci ceilalti ne trecem la categoria "neseriosi"?! Nu aveam nici o treaba cu Leonul eu de exemplu, ca am Toledo, dar mi se pare anormal sa faci pe secretosul intr-o comunitate de ne-maniaci dupa 1M !!! Si nu cred ca scopul forumului e sa facem misto unii de ceilalti, ci sa ne ajutam intre noi. Daca observatiile mele sau a altora ti s-au parut luare la misto...greseala ta. Dar nu ai oferit detalii complete referitoare la ceea ce vrei sa schimbi cu cotiera. Nu cu secrete ne ocupam aici. Faptul ca ne dam cu parerea e consecinta lipsei de date complete.
Drumuri bune si spor la exchange !!!

PS:Releul de ventilatoare vine cu alt cod nu din cauza ca se schimba anii, ci din cauza producatorilor care cauta sa-si schimbe produsele si sa aiba vanzare mai mare. Daca ai scoate schemele interne ale releelor ai vedea ca de fapt sunt similare, doar au configuratia pinilor schimbata de multe ori. Vorbesc de relee pentru masini cu aceeasi dotare. De ce sa mearga un releu de la Leon la Cordoba, de exemplu, cand pot face unul sau 2 modele doar pentru Cordoba, schimband putin legaturile electrice si sa-mi fac vanzare mai mare? Asta face parte din filozofia de marketing a firmelor. Elementar, draga Watson !
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

silviu_yoo
Subiect Autor

23 Iul 2012, 14:56

Eu nu pot spune ca sunt maniac 1m dar imi place masina spre deosebire de altele mult mai noi ... imi plac in general masinile indiferent care ar fi ele. Si cum am citit mai sus daca ar fi fumuri din fabrica da cred ca ar fi probleme de vizibilitate. Dar astea sa zicem din 100% care sunt stopurile originale clare zic ca asta are oscuritate cu 20% mai mic sa zic asa.. deci am specificat mai sus nu va inchipuiti acum ca sunt extraordinar de obscure, daca nu ai un pic habar aproape ca nu se baga deseama.
Si apropo mai am ceva piese pentru leon si tot asa as dori schimburi este topic separat pentru schimburi? spre exemplu mai am o bobina de inductie pentru AUS, ceva plasticuri.

p1nking

23 Iul 2012, 15:23

Uite aici ...
viewforum.php?f=99
Daca gresesc sa ma corecteze unul din colegi .. Dar cred ca asta cauti .. Schimb pe schimb cu/fara diferenta ;).
:hi Si bafta cu piesele si ce mai ai sa gasesti sa le dai la schimb.
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

rmarti88

10 Noi 2012, 06:03