Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mirceastefan
Subiect Autor

Solutie Portbagaj exterior pentru lansete si undite

19 Iul 2012, 11:55

:!:
Buna tuturor,

Am dat search pe forum, am gasit ceva dar nu sunt lamurit si de aceea am deschis un topic nou.
Vreau sa imi pun un portbagaj exterior (pe cupola) cu bari transversale, ori de Thule ori de la Prealpina, acuma nici n-am mai vazut pe la nimeni.
O lanseta e din 2 bucati de 1,8 m, unditele cam 1,6, ele de obicei intra in masina prin spate, dar daca am 3 pasageri, nu mai au loc.

Stie cineva ce accesorii imi trebuie ca sa imi montez lansetele sa stea tzapene ?

Multumesc anticipat,
M&M
:!:
I was so tired from looking to buy a car that i was feeling dizzy, so someone told me to take a seat. So I did.
1.6 16v AZD, 2002

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Solutie Portbagaj exterior pentru lansete si undite

19 Iul 2012, 12:04

daca esti pasionat merita sa investesti in niste suporti calumea. sincer nu iti pot face o recomandare, dar de exemplu am vazut si suporti de skiuri desfacuti in mers. iti dai seama ce deranj poate sa genereze daca iti zboara de pe masina lucruri in ala din spate, de aia nu trebuie sa te complici cu lucruri ieftine sau de proasta calitate...

cu leonul nu cred ca am fost la pescuit, dar nici macar la toledo 1m nu incapeau in portbagaj unditele de crap din 2 bucati ( cum sunt si ale tale din ce imi dau seama ). singura solutie : rabatat bancheta si se pierdea un loc din spate, dar incapea husa de-a intregul in care tineam toate sculele.

in orice caz, romanul e inventiv, se gaseste o solutie. am putut sa merg cu leonul cu 5 oameni in masina si 3 placi de snowboard lungi. daca te straduiesti un pic le aranjezi cumva langa pasagerul din dreapta pe langa scaun si geam :tongue

puputavi

19 Iul 2012, 14:41

Exista varianta achizitionarii unor bari transversale de plafon si a unei cutii.

Poti sa-ti cumperi originale dar din cate stiu eu sunt foarte scumpe.

Poti cauta alte marci consacrate, Thule de exemplu, la noi in Cluj stiu ca este importator si se ocupa sa se potriveasca totul la tine pe masina. Atata timp cat cumperi ceva testat si de la un nume mai cunopscut nu cred ca veri avea probleme. Numa improvizatii sa nu faci.

BALTAZAR2003
Moderator

19 Iul 2012, 15:01

Salut, poti lua ce bare transversale crezi ca sunt mai bune si in functie de buget.
Eu am pentru sculele de pescuit o cutie cumparata de la un magazin cu ustensile de pescuit care este de fapt o teava de pvc cu capace filetate la ambele capete.
Practic daca te duci si cumperi de la brico o teava de 120mm si doua terminatii cu filet pe care le lipesti pe teava ai suportul.
Il poti fixa pe bare cu cleme ori fasete de velcro.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine