Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 30

livache'87

Re: Leon 1.9 SDI

01 Aug 2012, 23:48

scuze am aflat intre timp cine era...oricum a ta e mai deosebita si sare in ochii. foarte frumoasa masinuta, sa ai grija de ea. :)
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

p1nking
Subiect Autor

02 Aug 2012, 19:12

@livache'87: nu e nimic ;)) multumesc pentru aprecieri :X am grijaa de ea :X cat de mult posibil e rasfatata mai rau ca un copil mic ;))
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

p1nking
Subiect Autor

10 Aug 2012, 18:25

Astazi a avut un incident nefericit masina :((.

Din cate am inteles de la tata a luat o baltoaca de apa de pe strada.. Si nu se mai accelera motorul statea la relanti. Mi-a zis ca se aprinsase martorul in bord cel ca o bujie(spirala) era intermitent.

Care sa fie problema si la ce sa ma astept ??
Leutzuu 1.9 SDI

p1nking
Subiect Autor

15 Aug 2012, 18:44

p1nking scrie:
Astazi a avut un incident nefericit masina :((.

Din cate am inteles de la tata a luat o baltoaca de apa de pe strada.. Si nu se mai accelera motorul statea la relanti. Mi-a zis ca se aprinsase martorul in bord cel ca o bujie(spirala) era intermitent.

Care sa fie problema si la ce sa ma astept ??

Nu a mai patit nimeni asa ceva ??:-?

1.Cine a mai dat jos eleronul , imi poate spune si mie cum l-a dat jos ?? Fiindca nu merge stopul ala care este pe el si vreau sa vad cum il fac :(.
Daca ma puteti ajuta cu vreun link ceva cum se da jos sau detalii va rog frumos fiindca am tot cautat da poate nu stiu eu unde sa caut :-??.
Weekendul trecut am desfacut la tara cu tata in dreapta la pasager sub stergator, unde este acel filtru (cred ca filtru de polen se numeste).La cum arata cred ca nu a fost schimbat niciodata :-?? Era plin de frunze ...

Mai am o problema..
Am desfacut cu tata capacul acela unde este distributia(cred ca asa se numeste) sa ne uitam la curea daca arata bine etc ...
Si am descoperit ca pe interiorul capacului freaca sau o fi frecat inainte :-??. Ce parere aveti ?? Sa fie ceva stricat sau ma sperii degeaba ??

Ca sa va dati seama am adaugat cateva poze.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

:hi Numai bine si drumuri bune sa aveti. Km fara probleme cat mai multi posibil.
Leutzuu 1.9 SDI

Roger
Moderator

15 Aug 2012, 19:16

Pt eleron trebuie sa desfaci 3 piulite (de opt parca). Ridici haionul si 2 sunt vizibile stanga-dreapta, chiar in marginile de sus, iar al 3-lea este pe mijloc, sub ornamentul de plastic de interior. Il cracanezi un pic si o sa ajungi la piulita :hi. Nu uita de declupezi si mufa stopului inainte sa-l scoti, care tot pe mijloc e.

p1nking
Subiect Autor

15 Aug 2012, 19:20

Pff ... cine sa stiee de al 3-lea :) ... Ca le-am desfacut pe cele 2 vizibile am incercat sa trag de el ..
Si ca sa dau jos plasticuul din interior ce trebuie sa desfac ??? Sau iese doar daca trag usor de el ?
Nu de alta dar nu vreau sa incerc sa repar ceva si sa stric altceva :) :hi
Leutzuu 1.9 SDI

Roger
Moderator

15 Aug 2012, 19:30

Eu am dat tot cheraul de plastic jos dar nu era nevoie. Am cam pierdut niste braduti de metal. E suficient sa-l cracanezi un pic, deci nu-l demonta.

p1nking
Subiect Autor

17 Aug 2012, 18:17

Dupa lungi incercari am reusit sa dau jos si eleronul ... dupa care am constatat ca lampa aceea este pe leduri :)) si nu am ce sa ii fac ... pur si simplu nu merge s-au ars ledurile si trebuie cumparata alta + ca are si clemele alea pe lateral rupte. Cam la ce pret o gasesc si eu???

De astazi leutzuu a primit numerele lui :D :D :D si a devenit si el bucurestean cu acte in regula :).

Imagine

Imagine

P.S: Cum fac si eu sa iau niste suporti de numere dinaia cu inscriptia clubseat.eu pe ei ?:D
Leutzuu 1.9 SDI

Mylux

17 Aug 2012, 21:35

Pt.suporti ia legatura cu andrei.27kim. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

p1nking
Subiect Autor

17 Aug 2012, 21:38

@Mylux: Ai idee daca andrei.27kim poate face si modeluu asta ??
http://postimage.org/image/dzl3j8zql/
Leutzuu 1.9 SDI

Mylux

17 Aug 2012, 21:49

Nu stiu ce sa zic modelul lui din cate am vazut este altfel ,modelul acesta il am si eu pe masina insa l-am comandat de la retardel,eventual ia legatura cu el. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

p1nking
Subiect Autor

17 Aug 2012, 21:51

@Mylux: Multumesc pentru lamurire :hi
O sa iau legatura cu Retardel sa vedem cum facem si daca se mai poate sa ma ajute si pe mine, plus ca e mai bine ca suntem din Bucuresti amandoi :D

Numai bine si drumuri bunee :hi
Leutzuu 1.9 SDI

Mylux

17 Aug 2012, 21:56

Nu ai pentru ce, :cheers oricand,mersi fain si tie la fel.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

p1nking
Subiect Autor

19 Aug 2012, 17:29

Astazi ca tot nu aveam ce face m-am apucat sa fixez la locul lui casetofonul si sa il fac sa memoreze fiindca inainte cand scoteam cheia din contact se duceau toate setarile si cand plecam de fiecare data trebuia sa le fac...
Dupa vreo 10-15 minute am rezolvat-o cu memoria si am trecut la fixarea lui in bord(ca nu avea o tabla si se misca in toate partile ...
Am rezolvat-o si cu astea ... Dupa am reusit sa scot si suportul la pahar afara , dupa care am constatat ca are arcul rupt in el si pana cumpar altu ramane deschis mereu.

Am dat jos tapiteria de la usile fata sa rezolv cu apa care intra in masina ca ma dispera si mai ales ca vine iarna ...
La usa de pe fata stanga a fost totu bine .. am pus mastic si am aruncat apa pe geam sa vad daca mai intra ... totu a fost bine nu a mai intrat...
Ca tot a fost tapiteria data jos am rezolvat si butonul de la geam(inainte nu puteam decat sa deschid geamul), iar acum merge si pe deschis si pe inchis.
La usa de la sofer nu am mai avut mastic si m-am chinuit cu niste scotch dublu adeziv(nu prea cred ca o sa tina prea mult), dar daca nu am gasit sa cumpar mastic am incercat cu ce am gasit...
La usile de pe spate nu am reusit nici macar tapiteria sa o dau jos fiindca nu stiu cum ies manerele de la geamuri(nu am geamuri electrice pe spate) daca a dat jos cineva manerele alea sa imi zica si mie cum le-a dat sau un DIY daca exista sa nu stric altceva pe acolo.
Ca tot am cumparat scotch dublu adeziv am lipit cateva capete de chedere care se dezlipisera.

Intrebari:
1.Cum se da jos manerul de la geamurile pe spate???
2.Cat costa un suport de pahar la dezmembrari???
3.Ce vine la mufa din ultima poza ???
Imagine

Imagine

Imagine
Leutzuu 1.9 SDI

dany19940
Moderator

19 Aug 2012, 17:38

1. Manerul la geamurile spate - la baza manerului e un inel de plastic pe care il culisezi in directia opusa bratului manerului si iese manerul de pe ax.
2. Nu stiu, intreaba la rubrica "Dezmembrari"
3. In acea mufa venea cuplat indicatorul de masina inchisa, un LED care era pus langa butonasul care iti spunea daca masina este inchisa sau nu, Se pare ca nu il ai,
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 30