Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 30

Roger
Moderator

Re: Leon 1.9 SDI

07 Mai 2013, 16:23

Ceva info ai aici:
http://www.leon-concept.com/atelier/L1/ ... /index.php
si aici
http://www.fullcustom.es/guias/desmonta ... es-puertas
Nu sunt suficiente pentru ce ai tu nevoie, dar na, macar sa ai un inceput :hi

p1nking
Subiect Autor

09 Mai 2013, 18:02

Multumesc frumos pentru link-urile de inceput Roger. :hi
Sa vedem ce rezolv in week asta si ce surprize o sa am cand o sa dau jos tabla aceea neagra.

Fiindca tot dau tabla aia jos vreau si eu mai multe detalii despre acel mic switch care actioneaza lampa din usa si plafoniera(fiindca facea figuri inainte). Daca deschideam usa si nu facea contact si mai trageam odata de manerul de deschis usa isi revenea. Si ca tot umblu pe acolo sa ma uit si la el ce o avea. :hi
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

p1nking
Subiect Autor

28 Mai 2013, 20:44

Leonul este plin de nemultumiri(probleme).
Am oprit la magazin sa iau o cafea si cand sa plec nu mai mergeau luminile- faza scurta. Tind sa mentionez ca pozitiile merg si flashurile, dar faza scurta din comutator nu mai merge. A mai patit cineva asa?? De odata asa sa nu mai mearga faza scurta??
Are cineva idee care sunt firele din mufa de la comutator care actioneaza faza scurta ?? Sa incerc sa vad daca direct merge faza scurta sau nu (sper sa nu fie problema comutatorul de lumini). :hi

Orice idee este bine venita, fiindca o perioada o sa merg fara plasticul care acopera releele si ce mai e pe acolo. Pana rezolv problema nu am chef sa desfac si sa pun la loc in fiecare zi plastice :).

P.S: Daca va ajuta cu ceva am si poze la codul de pe comutator si poze la relee(eu nu am putut descoperi care este cel de la lumini(daca o fi) :-??. :hi

Numai bine si multi km fara probleme va doresc.
Alex.
Leutzuu 1.9 SDI

HUNTER
HUNTER

28 Mai 2013, 21:07

Alex: vezi ca sunt si sigurante pt faza scurta. cauta-le pe panoul de sigurante si verifica acolo.
si mai vezi, daca nu cumva sunt arse becurile.
apoi sa sapi mai adanc, pe la comanda farurilor, fire, etc.

Roger
Moderator

28 Mai 2013, 21:32

p1nking scrie:

Leutzu meu sta cam prost cu dotarile :)) se vede ca a fost luat pe crizaa :) .. Dar cu timpul se poate modifica si imbunatati(bani sa fie). Cam alea sunt dotarile care imi vin in minte in plus decat ce e in general ... mai multe detalii nu prea stiu despre aceasta masina sper sa le aflu de la cei care au acelasi tip de motor sau masina cu al meu si sa mai fur si eu cateva tips&tricks de la cei mai stiutori .. :bounce:

Ca modificari:
- spoiler fata+spate(se poate vedea in poze)
- pragurile
- leduri albe pe pozitii(+ xenon pe faza scurta)
- folii spate+luneta
- toba sport:X(dpdvp suna foarte binee pe diesel :X)
- suspensie sport reglabila(nu am idee ce marca este.. cum umbluu sa pun jentile cu cauciucurile de vara o sa vad)
Cu modificarile mentionate mai sus am achizitionat masina

Oare ce-o avea :?: :?: :?:

dragalin

28 Mai 2013, 21:36

masina ar arata foarte frumos cu niste jenti pe 18 :D ai grija sa le ai trecute in carte,:( mie mi-a fost suspendat talonul astazi :( din cauza jentilor care am mers la risc si nu le aveam omologate ,sa o stapanesti sanatos :D,ia masuri si punei alte jenti

HUNTER
HUNTER

28 Mai 2013, 21:37

Cseanoanele!!!!!! Mai bine sa se arda si sa pui becuri, decat sa patesti ce a patit colegul de la Arges.

p1nking
Subiect Autor

28 Mai 2013, 21:39

@HUNTER: Xenonul a fost dat jos dupa maxim 4-5 zile(de cand a ajuns masina la mine) din cauza ca am ajuns pe la RAR si sigur pentru ele ma respingeau. Si au ramas in torpedou de atunci nu au mai fost puse. Oare asta ar fi problema de nu mai merg acuma de odata ?? Si ce s-ar fi putut intampla(sa stiu la ce ma uit). :hi :hi :hi

@dragalin: Multumesc frumos. Jantele mai au de asteptat din cauza la mici probleme cu leonul. O sa vina si ele la timpul lor. :hi
Leutzuu 1.9 SDI

ciprian83
Zorro

12 Iul 2013, 17:50

Ti-am lasat PM . :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

p1nking
Subiect Autor

03 Aug 2013, 21:45

Am si eu o noua problema :D Cand folosesc aeroterma imi baga niste scame in habitaclu care se vad urat pe tapiseria plafonului si este destul de greu si migalos sa stai sa le strangi (decat cu nervi de otel reusesti). Am auzit ca ar fi problema de la ventilatorul care se afla in spatele torpedoului (sper sa fie de acolo). Am dat jos torpedoul si m-am lovit de o noua problema.
Cum se da capacul de pe ventilator jos ?? Am atasat niste poze cu locul unde am ajuns.

Si mai am o problema :D de cand am cumparat masina suportul de pahar nu mai sare (daca il apesi pe inchis ramane acolo blocat). Cum iese de acolo suportul de pahar? Daca tot este torpedoul dat jos sa umblu si la suport sa vad ce ar avea si daca merge reparat.

Numai bine si drumuri bune,
Alex.

ImagineImagineImagineImagine
Leutzuu 1.9 SDI

p1nking
Subiect Autor

04 Aug 2013, 14:42

Astazi am rezolvat si suportul de pahar. :D Dupa ce am dat jos aproape tot de pe acolo :) am reusit sa il si fac.
Cam asa arata masina momentan :)

Imagine
Leutzuu 1.9 SDI

p1nking
Subiect Autor

04 Noi 2013, 13:56

Sa cam pus prafu' pe topicul leonului meu :cry .

Ca tot nu am mai zis nimic de el, a primit cadou un kit complet cu 8 senzori de parcare.

Marca senzorilor de parcare este Valeo. Kit-ul primit contine cei 8 senzori, mai multe cablaje :) pe care inca nu ma risc sa le desfac pana nu dau jos barile sa il si montez, afisajul electronic si cutia (nu stiu cum ii zice) care face legatura intre senzori+alimentare+afisaj electronic. Din pacate kit-ul nu a venit si cu carticica de montaj :-? , dar deh au fost cadou pentru leon, cred ca se poate gasi aceasta carticica si in varianta online.

Din cate am vazut pe internet ar fi modelul: Senzori de parcare fata spate Valeon Kit 5.

A mai montat cineva senzori de parcare din gama Valeo?? Ce parere aveti despre ei in timp ???
Leutzuu 1.9 SDI

p1nking
Subiect Autor

04 Feb 2014, 20:40

Ca tot nu am mai scris de mult pe aici, in aceasta seara s-a dus tata la mecanic sa bage niste ulei la cutie ca de dimineata cand a plecat la munca a auzit un carait/tacanit in treptele de viteza a 2-a si a 3-a ... Cand a ajuns la mecanic nu mai erau decat maxim 300g in cutie de ulei ramase, iar cand a umplut din nou a inceput sa curga la imbinarea dintre cutie si motor din cat am inteles eu. Deci problema este cum aflu care este tipul de cutie care il am pe masina sau cum pot identifica o cutie compatibila ??? Cam la ce pret ar fi o cutie??
Daca este nevoie o sa dau detaliile necesare pentru identificarea cutiei compatibile ca sa stiu ce caut pe internet si sa vad ce gasesc :( . Pana gasesc alta cutie masina o sa stea pe bara :(. :hi

Numai bine si o seara buna in continuare va doresc,
Alex.
Leutzuu 1.9 SDI

Roger
Moderator

04 Feb 2014, 21:06

Codul cutiei este scris pe stickerul din portbagaj, sub mocheta, pe langa roata de rezerva. Cel pe care apar si codurile PR.

HUNTER
HUNTER

04 Feb 2014, 21:10

daca iti curge printre cutie si motor, eu cred ca e semeringul de palier. acela se schimba, nu cred ca e nevoie de o alta cutie.
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 30