Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gr3mlin
Subiect Autor

Spoiler Spate

30 Sep 2008, 07:12

Mi-a busit unu ieri spoilerul spate,si mi l-a crapat pe o portiune de aproximativ de 4-5 cm. Dupa tot calvarul de ieri pe la politie, azi trebuie sa ma duc la firma de asigurari a celui care m-a busit sa evalueze aia pagubele. Voi poate ati mai avut accidente usoare si stiti mai bine ca mine (La mine e primul accident :( ), ar trebui sa imi schimbe tot spoilerul(avand in vedere ca e plastic ) sau se poate repara?
Avand in vedere ca masina are doar 6 luni si eu nu am fost vinovat cu nimic eu as vrea sa mi-l schimbe ei, fara sa apelez la CASCO, pe banii mei :x

Voi ce ziceti?
L30n 1P, 1.4, 85 CP
Imagine

The teacher
Profesoru

30 Sep 2008, 07:18

Daca e crapat , garantat se inlocuieste

gr3mlin
Subiect Autor

30 Sep 2008, 07:20

Si eu sper la fel Cristi :) (Sper sa nu faca aia de la Asirom figuri pe-acolo)
L30n 1P, 1.4, 85 CP
Imagine

Dante
ClubSEAT Team

30 Sep 2008, 07:23

dar de ce nu mergi la asiguratorul tau casco ? ca rezolva ei sa-si ia banii de la asiguratorul rca al aluia care te-a lovit, si in plus cred ca merge si mai repede toata treaba, intrare in service etc.
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

cry_wum

30 Sep 2008, 07:24

pai asa sa faci, sa nu apelezi la casco. 1. la orice reparatie tot te costa undeva intre 10-12% din valoarea totala a masinii(aprox 100 de eur) 2. iti creste prima de asigurare sau iti vor scadea valoarea totala asigurata a masinii. 3. nu iti mai scade prima de asigurare dupa un an. + altele.
foloseste rca-ul idiotului care te-a lovit, si baga-te in seama cu inspectorul de daune sa iti scrie pe formularul de daune "inlocuire" si nu "reparare".
mult succes si ..nu pune la suflet. :)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

gr3mlin
Subiect Autor

30 Sep 2008, 07:26

Dante scrie:
dar de ce nu mergi la asiguratorul tau casco ? ca rezolva ei sa-si ia banii de la asiguratorul rca al aluia care te-a lovit, si in plus cred ca merge si mai repede toata treaba, intrare in service etc.

Nu stiam ca se poate si asa(In cazul asta nu o sa trebuiasca sa imi faca reintregire de Casco ?). O sa incerc asta daca vad ca aia nu vor sa-l schimbe
L30n 1P, 1.4, 85 CP
Imagine

cry_wum

30 Sep 2008, 07:47

Dante scrie:

ce spui tu inseamna ca tot pe casco iti faci masina, dar asiguratorul casco isi recupereaza banii prin actiune in regres in instanta civila de la asiguratorul rca al celui vinovat. oricum,in cazul asta se cheama ca iti faci pe casco masina si ai micile dezavantaje enumerate mai sus.:)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

razmih

30 Sep 2008, 08:09

Se schimba sigur. Si trebuie sa o faci pe RCA-ul celui care te-a lovit (daca a fost din vina lui).
Iti spun din proprie experienta. Acum o saptamana si-a schimbat un prieten (care are fosta mea masina) pentru acelasi motiv ca tine. Spoilerul era spart, dar abia se vedea si cu toate astea i s-a schimbat. El a fost lovit in timp ce era oprit la o trecere de pietoni. Reparatia s-a facut pe RCA-ul celui care l-a lovit. Sa ai grija la ce este pe sub spoiler, ca daca e ceva stramb pe acolo sa iti treaca la deviz, ca prietenului meu nu i s-a trecut o prostie din plastic, el nu a vazut si a ajuns sa si-o cumpere singur.

gr3mlin
Subiect Autor

30 Sep 2008, 08:58

razmih scrie:
Se schimba sigur. Si trebuie sa o faci pe RCA-ul celui care te-a lovit (daca a fost din vina lui).
Iti spun din proprie experienta. Acum o saptamana si-a schimbat un prieten (care are fosta mea masina) pentru acelasi motiv ca tine. Spoilerul era spart, dar abia se vedea si cu toate astea i s-a schimbat. El a fost lovit in timp ce era oprit la o trecere de pietoni. Reparatia s-a facut pe RCA-ul celui care l-a lovit. Sa ai grija la ce este pe sub spoiler, ca daca e ceva stramb pe acolo sa iti treaca la deviz, ca prietenului meu nu i s-a trecut o prostie din plastic, el nu a vazut si a ajuns sa si-o cumpere singur.

Tot la o trecere de pietoni am fost lovit si eu :)...razmih cum imi dau seama daca e ceva stramb sub spoiler? (cunostintele mele despre masini tind spre 0 :)) )sau cel care evalueaza masina trebuie sa isi dea seama ?
( Presupun ca sa iti dai seama ar trebui dat spoilerul jos )
L30n 1P, 1.4, 85 CP
Imagine

razmih

30 Sep 2008, 09:12

Atunci cand iti schimba spoilerul, ca altfel nu ai cum. Nu stiu exact care este procedura dar e bine sa tii cont de lucrul asta.

a_ionut

30 Sep 2008, 09:21

Am patit eu asa ceva acum 2 luni. La o trecere de pietoni. Tot crapat spoilerul.
Am ales sa fac pe casco pentru a se misca mai repede baietii dar se numeste casco cu regres dupa cum mi-au spus cei de la generalli.
Adica: eu fac masina pe casco si ei isi recupereaza banii de la rca-ul vinovatului.
In caz ca mai e ceva defect pe la masina pe dedesubt cei de la service vor suna la asigurator pentru a veni sa faca suplimentare fata de ceea ce s-a dat initial in deviz.
Asa am patit eu. Agentul intelegandu-se bine cu cei de la service le-a spus sa faca poze sa le trimita pe mail si s-a dat acordul destul de repede.
Seat Leon 1p

TIBI

03 Oct 2008, 16:28

garantat iti schimba spoilerul,chiar aseara discutam cu cineva pe tema asta si mi-a confirmat.respectivul cu care vorbeam lucreaza in domeniu asigurarilor auto.
culmea e ca tocmai EL mi-a spus cum sa procedez in cazul in care sunt lovit,dar bara nu are mai nimic(ma refer la crapaturi).cica poti sa o lovesti tu cu ceva dur cat sa o gauresti.doar daca e gaurita o da la inlocuire,altfel se chituieste.

cu vreo 3-4ani in urma un prost nu a mai avut frane si buf in spatele golfului.bara a avut o gaura,iar fusta zgariata destul de nasol.
doar bara mi-a inlocuit-o,fusta nu pt ca nu era gaurita.

bafta si rabdare multa :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator