Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 62

StefanV

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Sep 2013, 16:43

Scuze, cred ca fac eu confuzie. Am vazut acum ca progressive steering nu se refera la cata rezistenta opune volanul, ci la cat de mult trebuie sa intorci de el ca sa virezi.

ovi_ice

10 Sep 2013, 17:51

DCC-ul ala suna bine 8)

Progressive steering nu te incurca oare cand trebuie sa parchezi ?

StefanV

10 Sep 2013, 21:47

N-am avut ocazia sa "invart" la un volan cu progressive steering, dar si eu ma gandesc ca ar fi putin aiurea ca rotile sa nu se intoarca tot timpul la fel. Poate ne spune cineva care a folosit asa ceva cum sta treaba in realitate.

Schumi

11 Sep 2013, 08:14

Am avut ocazia sa testez eu, pe doua modele de la BMW, un Seria 5 si un Seria 7. Ce pot sa spun este ca prima oara am avut un sentiment de video game, dar este doar o chestie de obisnuinta. Masina raspunde impecabil in orice situatie la drum, iar la parcari, am ramas stupefiat cand am vazut ca ditamai limuzina 740d se manevreaza mai usor decat un Opel Corsa ca idee... Una peste alta e o treaba faina, dar conteaza mult pretul pentru a vedea daca merita sau nu. Leonul se conduce oricum, foarte bine si usor, fara aceasta optiune.
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK

ovi_ice

14 Sep 2013, 17:09

Am vazut azi prin militari un Leon FR, nr IF ** PBN, pe culoare Apollo Blue. Foarte elegant arata asa. Deci sfat pt cei care vor sa cumpere si sunt nehotarati in privinta culorii sa ia in calcul si acest albastru. Parerea mea ca arata mult mai bine decat alb sau rosul std (doar pe astea le-eam vazut in realitate). Presupun ca si acel universo black da foarte bine.
Culorile inchise parca mai estompeaza din greselile de design (acele linii ascutie de pe lateral care "uita" sa se mai intalneasca), dar nici nu mai exista acel contrast intre plasticul negru de pe barele fata-spate si restl caroseriei. Culmea, masina da senzatia ca e mai mare pe nuante foarte inchise si in acelasi timp mai eleganta.

StefanV

14 Sep 2013, 22:31

Asta cu masina mai mare pe nuante inchise e relativa :) Eu am mers cateva zile cu un Leon alb si acum merg cu unul negru... si asta negru mi se pare mai mic si cand il vad de afara si cand sunt in interior (nu ma refer la spatiul interior, ci la senzatia de dimensiune exterioara cand stau in masina). Aveam indoieli dupa ce am ales negru (nu vazusem niciunul in realitate cand am facut comanda), dar acum nu regret deloc alegerea facuta ;) Arata mult mai bine decat vedeam in putinele poze cu leoane negre care erau atunci pe net. Recunosc totusi ca nici eu nu inteleg "viziunea" designerului care a pus liniile alea pe lateral. In schimb imi place dunga de pe capota care am vazut ca nu e prea populara la altii.

Masina pe care ai vazut-o este chiar masina de test drive la Porsche Bucuresti Aviatiei. E un diesel de 150CP cu faruri LED si trapa daca nu ma insel. Si mie mi-a placut mult cand am vazut-o. Si mi-a mai placut si rosu montsant (era una mai demult in parcare la AFI... parca avea numere de Brasov).

gamer555
ClubSEAT Admin

20 Sep 2013, 17:33

Lima green
SC vs 5dr
jante stock 17 vs optionale Performance 18
Imagine

Cosmin
Admin

20 Sep 2013, 18:13

ovi_ice scrie:
Azi am fost la PBV cu intentia de a examina mai indeaproape un Leon FR, eventual sa fac si un drive-test. Mare a fost greseala!

In primul rand aveau doar 2 masini, un Leon 5dr Reference (cred ca acelasi pe care l-am vazut la ei acu vreo 6 luni) si un Leon SC style. Pentru drive-test, doar 1.6TDi si 1.2TSi :(.

Apoi am nimerit o vanzatoare angajata de 2 luni, care stia mult mai putine despre masina decat stiam eu la 1 luna dupa aparitia oficiala (ma refer la preturi + dotari). Imi explica ce mare minune e sistemul de asistenta pt faza lunga, de parca acu l-au descoperit cei de la VAG. Categoric, la intrebari mai subtile (gen, cat e garda la sol la un FR, comparativ cu versiunea normala), nu stia sa-mi raspunda. A, si incerca sa ma convinga ca daca aleg dotarea Seat Sound System voi avea in plus 10 difuzoare fata de cele deja stock pe FR :lol:

Brusc, am ajuns sa vorbim despre bani, mi-a trantit direct oferta pe masa cu 0% discount, calculul pt finantare si casco. Iar daca ma grabesc si vin cu banii saptamana viitoare s-ar putea sa vina masina in prima sapt din noiembrie! Am intrebat-o: "Draga mea, dar masina nu trebuie sa o conduc inainte sa dau banu ?". Ea raspunde: "Pai avem un FR exact pe aceasi motorizare care trebuie sa soseasca pt un client, puteti veni cu o zi inainte sa-l livram ca sa-l incercati" WTF!!!! Adica sa conduc masina omului ? Epic, ce pot sa zic :mrgreen:

As vrea sa adaug un mic comentariu la postarea de mai sus.

Nu comentez faptul ca domnisoara de la vanzari nu stia foarte multe detalii despre masina si nu comentez la faptul ca nu exista la drive test o anumita motorizare / echipare. Nu cred ca lucrul asta e specific doar importatorului si dealerilor SEAT, situatia e identica si la case mai mari. Nu spun ca asta e un lucru ok, insa nu asta e obiectul discutiei.

As vrea insa sa comentez afirmatia subliniata.. E total neadevarata, nici un dealer nu isi permite sa ofere spre test o masina a unui client inainte de livrare, fara acordul acestuia , cu atat mai mult PBV, un dealer din curtea importatorului.

E o afirmatie grava, in opinia mea. Ok, exista loc si de mai bine in derularea procesului de vanzare a unui autoturism, insa cred ca ar fi bine sa incercam sa nu denigram. Si cand spun asta, ma refer la faptul ca un potential client ce vrea sa isi cumpere un Leon 5F nou poate lua de buna o astfel de remarca. Faptul ca nu e adevarata o pot confirma toti posesorii de Leon 5F FR care sunt convins ca nu au avut 40 de km pe bord la livrare. Colegul Andrei (DTZ) are 2.0 TDI 150, printre primele din Romania - si nu i-a luat-o nimeni la drive test inainte de livrare.

Si inca o chestie.. In caz ca se intreaba cineva, NU, nu sunt platit de Porsche Romania se la iau apararea. Insa mi se pare corect sa avem o atitudine obiectiva.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Rarazvan

21 Sep 2013, 10:13

Salutare,

Intrebare pentru posesorii de 5F: voi aveti posibilitatea sa activati staging pentru instrumentele (acele) de bord, de undeva din MS+? Sau optiunea este valabila doar pentru cei cu Navi?

Multumesc!
Seat Leon 5F 2014
FR 1.4 TSI

StefanV

21 Sep 2013, 11:09

Din cate stiu nu se poate face asta fara VAG COM sau ODIS (indiferent daca ai navi sau nu)

Rarazvan

21 Sep 2013, 14:19

Am inteles. Asta ar insemna ca s-ar putea face la dealer, pentru a nu pierde garantia?
Seat Leon 5F 2014
FR 1.4 TSI

tibetan_afurisit

24 Sep 2013, 11:41

Alexhsv scrie:
Acuma o folosesc doar (...) sau cand mai plimb cate o domnisoara si ne oprim pentru plimbare pe jos :oops:

:D

Daia-mi place mie CS ,pe langa informatii tehnice despre masinile Seat mai am si material de studiu pe partea de psihologie :)
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

GEOge

29 Sep 2013, 09:10

Oare cand se va putea comanda 1.8 cu cutie manuala?
Seat Leon 1p 1.9 tdi 77kw style

Schumi

30 Sep 2013, 11:50

Din informatiile mele de pana acum, nu se va putea comanda la noi din pacate. Va exista in curand varianta 2.0 TDI de 184 CP si pe versiunea in 5 usi, insa 1.8 TSI manual nu.
ex SEAT LEON 1.9 TDI 110 CP - BZ 86 LUK

GEOge

30 Sep 2013, 12:30

E interesant TDI de 184 cp, care are si punte independenta spate. Ramane de vazut si pretul.
Seat Leon 1p 1.9 tdi 77kw style
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 62