Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 62

csaban

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

30 Mai 2013, 21:44

Si poate cel mai important argument, cu navi iei mai mult la revanzare. Eu zic sa iei navi in loc de culoare.
2013 Seat Leon 1.4TSI, 122CP

dan.nistor

30 Mai 2013, 22:12

GEOge scrie:
E ciudat ca nu se ofera spalator de faruri impreuna cu full led... aceeasi intrebare am pus-o si la dealer si raspunsul a fost ca vin impreuna dar domnul respectiv nu parea sigur pe informatie. Si inca o intrebare, daca imi puteti raspunde. Este vreo diferenta intre ecranul oferit la navi si cel de la media system plus? Au diagonala similara, dar sunt la fel? Pt ca daca nu e nici o diferenta as renunta la navi si in schimb as pune culoarea alor blue care imi place mult tare.

Nu e nicio diferenta intre ecranul principal de la media system plus si cel de la navi. Diferenta e doar ca ecranul mic dintre vitezometru si turometru este color la navi (chestie total inutila pentru ca are si niste animatii care distrag atentia. ecranul ala standard mi se pare f. frumos, simplu si lizibil. nu stiu cum se numeste, parca maxi dot). Navi are in torpedo 2 sloturi sd card. Unul e dedicat pentru sd card-ul cu harti si celalalt sd card-uri cu mp3-uri pentru sistemul audio.

Parerea mea este ca te gandesti f. bine sa renunti la navi, e o fandoseala care nu face nici pe departe banii. Hartile pentru Romania sunt invariabil proaste iar in Europa banui ca iesi mai degraba ocazional. Peste 3-4 ani nu o sa mai ai niciun update pentru harti si sistemul ala navi va fi ca si inutil la revanzare, ca sa nu mai vorbim ca cei ce cumpara Leon la mana a 2-a se uita mai mult la motorizare si nu dau 2 lei pe navigatie, faruri care schimba singure faza lunga / faza scurta (alta cretinatate) si alte zorzoane. Aditional, navigatie poti sa ai la dispozitie oricand, mai ales daca o folosesti ocazional. Iti pui Google Maps offline pe un telefon sau tableta si esti ani lumina peste ORICE sistem de navigatie integrat in masina. in concluzie, culoarea Alor Blue e superba si te va bucura in fiecare zi pe cand navi e o chestie de care ai putea avea nevoie de 3 ori pe an si chiar si atunci rezolvi altcumva. Nu e grea alegerea.

In ce priveste spalatorul pentru faruri... am si eu emotie din punctul asta de vedere. Speram ca vine cu farurile LED. Nu imi pasa prea tare dar ar fi fost frumos sa includa asta. Si mai frumos ar fi fost sa includa si indicatorul de nivel de lichid. Daca nu sunt (o sa descopar de abia peste 1 luna) o sa o consider o marlanie. La farurile xenon, am citit ca e lege in EU ca sa vina cu spalator pt ca au fasciculul f. bine delimitat si intens. Daca se depune gheata sau mizerie pe sticla farului, refractia luminii devine f. deranjanta pentru cei ce vin din sens opus. Din cauza asta e lege sa aiba spalator. Motivele aplicabile la xenon sunt chiar mai mult aplicabile la LED. Deci trag nadejde ca au spalator.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

cata_tase

31 Mai 2013, 01:45

ma deranjeaza sa vad ca persoanele din Romania se plang(au si dreptate) ca masina (leon) cumparata noua ajunge cu unele dotari in minus fata de occident. am scris ceva despre masina mea la pagina 28 dar vreau sa mai spun ca, noul leon o sa-l am cu faruri full led si cu spalatorul de faruri inclus pentru ca este in dotare(nu ma refer la cel de iarna).totusi cred si eu ca vin dotate cu spalator. PS. eu stau in Italia
leon 2013 2,0 tdi fr 150 cp

cata_tase

31 Mai 2013, 02:15

ca un mic detaliu vreau sa mai spun , un prieten al meu(care sta tot in Italia) si-a cumparat renault laguna noul model din Romania si ce sa vezi nu are inclus senzorul de presiune pneuri, pentru ca la noi in Romania sunt foarte multe gropi si de aia "casa mama" a optat sa nu le puna.

ovi_ice

31 Mai 2013, 10:09

Pt HID intr-adevar instalatia de spalare e obiligatorie. Tehnic vorbind, datorita intensitatii mult mai mari a luminii pe xenon si a tehnologiei folosite (far cu lupa), in momentul in care farul se murdareste, reflexiile devin deranjante pt ceilalti participanti la trafic.
Obligativitatea instalatiei de spalare este reglementata de norme internationale de securitate auto (ECE R48 daca imi aduc bine aminte), cei de la RAR ocupandu-se cu aceste normative pt tara noastra. Practic, omologarea vehiculelor pt a fi vandute se face de catre RAR pe baza acestor normative.

Pt LED nu stiu sa existe o reglementare in acest sens (poate ma insel eu si o fi aparut intre timp). Deci, de ce ziceti voi ca "ar trebui" inclusa instalatia de spalare pt LED-uri ? Pt ca daca ar fi obligatorie, nu ar omologa RAR-ul masina...

Daca nu exista utilitate d.p.d.v tehnic, de ce sa fie inclusa ? Doar ca "da bine" in lista de dotari ? :twisted:

Miky&Bogdan

31 Mai 2013, 15:42

un video interesant in care noul leon este pus in valoare prin culori :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3qaRRLwsghE&NR=1&feature=endscreen[/youtube]
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

dan.nistor

31 Mai 2013, 18:09

ovi_ice scrie:
Pt HID intr-adevar instalatia de spalare e obiligatorie. Tehnic vorbind, datorita intensitatii mult mai mari a luminii pe xenon si a tehnologiei folosite (far cu lupa), in momentul in care farul se murdareste, reflexiile devin deranjante pt ceilalti participanti la trafic.

...

Daca nu exista utilitate d.p.d.v tehnic, de ce sa fie inclusa ? Doar ca "da bine" in lista de dotari ? :twisted:

Din review-urile pe care le-am vazut, intensitatea luminii LED este similara cu cea xenon, la fel si delimitarea abrupta a zonei luminate fata de intuneric. In consecinta, este aplicabil acelasi rationament care a dus la obligativitatea includerii spalatoarelor pentru xenon. Pt mine misterul e doar daca legea aplicabila la xenon este aplicabila si pt LED.

BOGY26
Bogdan

31 Mai 2013, 18:34

Miky&Bogdan scrie:
un video interesant in care noul leon este pus in valoare prin culori :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3qaRRLwsghE&NR=1&feature=endscreen[/youtube]

Superbe jantele :mrgreen:

cata_tase

01 Iun 2013, 00:47

vreau o lamurire, ce inseamna multi link spate care cred ca se va pune doar pe leon cu 184 cp.

dan.nistor

01 Iun 2013, 02:30

cata_tase scrie:
vreau o lamurire, ce inseamna multi link spate care cred ca se va pune doar pe leon cu 184 cp.

Este un tip de suspensie mai scumpa, mai complexa dar si tehnologic superioara variantelor prezente pe versiunile <= 150 CP prin faptul ca ofera proiectantilor posibilitatea de a o configura a.i. masina sa raspunda optim dpdv al tinutei de drum si al confortului in mai multe scenarii decat sunt posibile in tipurile mai simple de suspensie. In practica, acest lucru nu se poate observa decat in situatii mai neobisnuite, care in cazul unei masini pt asfalt cu tractiune fata inseamna in general abordarea agresiva a unei curbe pe un drum cu oarecare denivelari.

gamer555
ClubSEAT Admin

01 Iun 2013, 15:14

multi link se pare ca ar fi pentru 1.8 tsi 180 / 2.0 tdi 184. in plus, aceste doua motorizari ar avea si modulator de sunet, in functie de turatie (gadget...)

cata_tase

01 Iun 2013, 19:09

sa inteleg ca pe masina mea de 150 cp nu ajunge cu multi link?. multumesc de prima lamulire

ovi_ice

01 Iun 2013, 19:36

cata_tase scrie:
sa inteleg ca pe masina mea de 150 cp nu ajunge cu multi link?. multumesc de prima lamulire

Exact...

Leonul 1P avea multi-link indiferent de motorizare. Tocmai de asta suntem unii "ofuscati" pe grupul VAG. Sa pui bara torsiune spate pe o masina care ar fi trebuit sa fie cea mai sportiva (din trio-ul Leon/Octavia/Golf) mi se pare o ofensa la adresa cumparatorului.

Asta e, exista Ford, Mazda....

cata_tase

03 Iun 2013, 21:12

de ce uneori se foloseste cand este vorba de leon variantele prescurtate cred :5f , 1p si prima generatie care nu mai tin minte care sunt initialele. deci, vreau sa stiu de ce se aplica si care sunt motivele ?

• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 62