Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 62

BOGY26
Bogdan

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

13 Mar 2013, 11:45

mususk, eu cand vin si vreau S3 sau M3 si exemplele pot continua, NICIODATA, nu mi se va spune ca de fapt imi vor vinde decat sigla...cand vreau FR/Cupra ma astept sa fie varful de lance de la Seat, ca motorizare si putere, nu niste lesinaturi de 122 cp :idea: Deja se pierde ideea de sportivitate/putere cu aceste motorizari...

tibetan_afurisit

13 Mar 2013, 11:46

Dip01 scrie:
Legat de FR de 122 CP am multumit fabricii cand am vazut asta si sper sa fie si Cupra de 140 CP sincer. Pentru vanzari este ceva extraordinar sa poti oferii ceva elitist vizual la un pret mai mic.

Pai cred si eu ca esti multumit.Seat de fapt vinde acum sigla FR si Cupra.
Si apoi ma pot duce si eu acum in bazar sa iau o sigla de FR (e mai ieftin decit sa cumpar masina cu sigla )s-o pun pe Cordoba mea.In fond de la 101 la 122 nu e cine stie ce diferenta. :yh
Si da,elitist vizual e corect,nu multi au privilegiul sa se plimbe cu sigla. :D
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

tibetan_afurisit

13 Mar 2013, 11:48

[quote="BOGY26"] nu mi se va spune ca de fapt imi vor vinde decat sigla.../quote]
:D
am scris amindoi acelasi lucru in acelasi timp.
inseamna ca gindim la fel.si probabil multi altii.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

BOGY26
Bogdan

13 Mar 2013, 11:49

Corect :!:

ovi_ice

13 Mar 2013, 12:48

Dip01 scrie:
Legat de FR de 122 CP am multumit fabricii cand am vazut asta si sper sa fie si Cupra de 140 CP sincer.

Jesus, omule, tu te auzi? Nu vreau sa par arogant, dar unii dintre noi avem cifrele alea pe doua roti. Pai 140CP pe o masina care pana acum o vedeai si pe circuit (chiar aici pe forum exista un astfel de exemplar) e o mare jignire pt toti pasionatii/posesorii de Cupra.

Ca tot a adus cineva aminte mai devreme de Volvo, pe V40, baietii au motoare pe benzina in felul urmator: T3 - 150 CP, T4 - 180 CP (ambele de 1.6l) si T5 - 245 CP (2.5l). Si pt nici una dintre versiuni nu se bat cu pumnul in piept ca ar fi versiuni sportive cu emblema distinctiva, cum ar trebui sa fie FR si Cupra.

Dip01

13 Mar 2013, 13:10

1.FR vizual si calitativ inseamna mult mai mult decat sigla pe care sa o cumperi din piata. Daca vreti o detaliere o sa va prezint si poze si diferente de dotari fata de restul echiparilor.
2. FR nu este doar motorizarea de 122 CP. Daca voi puneti accent doar pe aceasta motorizare pot sa inteleg ca v-ar parea rau sa cumparati un FR de 180 CP si sa va confunde lumea in oras cu unul de 122 CP ceea ce inseamna ca si voi puneti accent pe imagine, pe acel elitism vizual.

Eu sincer va dau dreptate celor care aveti sau vreti sa achizitionati un FR sau o Cupra. Se pierde din exclusivismul acestor modele cu noile preturi. SUnt perfect de acord. Eu am zis doar ca vanzator ca imi convine teribil situatia. Diminuarea acelui segment mic de clienti cu potential pentru ceea ce obisnuia sa insemne FR este mult mai mica decat castigul majoritatii romanilor care vor sa aiba o masina care arata mai bine, ceea ce nu mi se pare deloc gresit. Putem daca vreti sa facem un sondaj pe forum sa vedem cate motorizari de 1.6, 1.2 TSI sau 1.4TSI avem cu bari de Cupra sau Kit aero. Eu ridic primul mana. Am Leon cu KIT aero cu motor de 125 CP pentru ca tin la imagine si imi place cum arata.
Eu cred ca fabrica in continuare va mentine un exclusivism ca si motorizari si aspect pentru Cupra pentru segmentul de clienti care in continuare va vrea si va putea sa fie altfel.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

Dip01

13 Mar 2013, 13:12

ovi_ice scrie:
Dip01 scrie:
Legat de FR de 122 CP am multumit fabricii cand am vazut asta si sper sa fie si Cupra de 140 CP sincer.

Jesus, omule, tu te auzi? Nu vreau sa par arogant, dar unii dintre noi avem cifrele alea pe doua roti. Pai 140CP pe o masina care pana acum o vedeai si pe circuit (chiar aici pe forum exista un astfel de exemplar) e o mare jignire pt toti pasionatii/posesorii de Cupra.

Ca tot a adus cineva aminte mai devreme de Volvo, pe V40, baietii au motoare pe benzina in felul urmator: T3 - 150 CP, T4 - 180 CP (ambele de 1.6l) si T5 - 245 CP (2.5l). Si pt nici una dintre versiuni nu se bat cu pumnul in piept ca ar fi versiuni sportive cu emblema distinctiva, cum ar trebui sa fie FR si Cupra.

Mr 140 era o paralela cu un mesaj de mai sus. Nu are cum sa aiba Cupra 140 CP cand avem Fr la 180 CP.
Cristian Tion

tibetan_afurisit

13 Mar 2013, 13:56

Dip01 scrie:
FR vizual si calitativ inseamna mult mai mult decat sigla pe care sa o cumperi din piata.

Eu iti spun sincer ca daca-l vad,de exemplu,pe TIBI in Leonul lui pe strada,o sa ma fac cit mai mic in scaunul (cu impact vizual ) FR-ului meu de 122 de cai.O sa ma fac ca nu-l cunosc.Bag capul sub bord.De rusine evident.

Dip01 scrie:
Eu cred ca fabrica in continuare va mentine un exclusivism ca si motorizari si aspect pentru Cupra pentru segmentul de clienti care in continuare va vrea si va putea sa fie altfel.

Ma-ndoiesc.Dar e o simpla presupunere.
Coelho spunea ca ce se intimpla o data are putine sanse sa se-ntimple a doua oara.Ce se intimpla de doua ori cu siguranta se va intimpla si a treia oara. :)

P.S.
Nu te supara pe mine pentru consideratiunile pe marginea subiectului.Nu am nimic personal cu tine.
Sunt simple discutii. Mai mult (sau mai putin) obiective.
Si,cred eu,necesare in activitatea ta din showroom.Vei sti cum sa abordezi clientii dificili.Asa ca mine. :D
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

gamer555
ClubSEAT Admin

13 Mar 2013, 14:28

practic s-a schimbat un pic optica producatorului. FR a devenit nivel de echipare (exterior, interior) ce poate fi pus pe o gama larga de motorizari (nici cele mai slabe dar nici cele mai puternice din gama). cupra va ramane varful, desi va fi disponibila pe toate caroseriile. daca vreti, FR a devenit un "R line" la VW, "S line" audi, "M paket" bmw sau "R design" volvo etc. si tineti minte ca aceasta schimbare s-a facut deja de la 1P1 (facelift), doar ca in RO nu s-a implementat. in alte tari existau deja FRuri 1P1 de 125 cai, si atunci nu s-a plans nimeni.

chestia cu exclusivitatea pica, pe 1P si 1M la noi pe forum predomina "FR si Cupra look". unii chiar cu badgeurile respective pe masina. si eu sunt unul dintre cei care au pus bari de cupra, etc, desi masina mea e sport up BKD care nu a fost niciodata motorizare de FR macar. practic ti se da posibilitatea sa pui pe masina din fabrica toate chestiile pe care ulterior le-ai fi pus pe bucati :) pentru ca pana la urma noi cel putin de prin club asta am fi facut :)

puputavi

13 Mar 2013, 14:35

Total irelevant daca au scos pachet FR pentru alte motorizari. Oricum sunt destui care isi modifica masina dupa ce o cumpara si le pun bari de FR/Cupra deci why not get it from the factory?

Ca o sa vezi mai multe FR-uri acuma pe strada da, e si normal. Totusi Seat este un producator de masa, nu e Aston Martin sau Rols Royce, daca vrei ceva exclusivist dai un ban. Atata timp cat se cauta kituri exterioare, fabrica ar fi fraiera sa nu ofere aceasta optiune.

Dip01

13 Mar 2013, 14:54

Subscriu la cele de mai sus. Gamer e documentat din exterior corect. Inca de cand s-a scos varianta Sport, in afara se extinsese FR catre 125 CP si poate fi intr-adevar privit ca un pachet de echipare sport. Exclusivismul speram totusi sa ramana la Cupra. Si asa cum sugera si colegul puputavi, fabrica incearca sa maximizeze profitul vanzand mai mult catre cei care vor masini cu look mai sportiv. Ganditi-va cat pierdea pana acum fabrica de la cei care nu cumparau bari de Cupra sau Kit pentru ca erau foarte scumpe si ramaneau cu barile vechi pe cap din cauza asta optand pentru alte masini cu look sportiv mai ieftine. Asa platesc un singur set de bari, cele originale de pe masina. Ganditi-va ca se elimina sau se diminueaza si achizitiile after market de la alti producatori gen Je Design.
Poate am devenit prea defensiv, dar in nici un caz nu am luat personal parerile voastre. Intr-adevar ma pregatesc mai mult pentru obiectiile clientilor din showroom, doar ca eu nu vad negativ ceea ce voi reclamati, vad un model de secol XXI din toate punctele de vedere care merita cel putin o sansa si care are o oferta corecta de pret orientata catre vanzarea de volum in detrimentul vanzarilor punctuale exclusive.
Cristian Tion

sandman

13 Mar 2013, 15:45

nu mi se pare o problema sa aiba un fr 122cp, chiar dimpotriva. asta era dinainte sa apara noul leon pe leon 1p. doar ca nu era adus la noi in tara(asta e alta problema de care ma leg). multi care vor un fr si nu isi permit sunt bucurosi ca exista unul mai ieftin, chiar cu motorul de 122cp. prefer sa imi iau un fr de 122cp decat un style+optiuni, pentru ca iese mai bine ca pret/dotari si arata mai bine. si decat sa stai pe urma sa iti lovesti masina ca sa iti pui bara de fr/cupra pe masina...cand tu ai 105cp sau mai putin, e cam acelasi lucru.
prin chestia asta si seat are de castigat si clientii pentru ca vor un look agresiv la un pret accesibil.

si continui sa cred ca trebuia adus in romania si noul motor 1.4tsi 140cp(nu ca nu ai ce sa alegi sau ca nu o sa se vanda masina din cauza asta), doar ca multi asteptau acest motor si acuma o sa se indrepte spre vw sau skoda(deci iar seat are de pierdut). repet, nu e o tragedie doar o constatare(eu unul mi-as fi schimbat masina pentru noul motor si atat).
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Miky&Bogdan

13 Mar 2013, 16:08

Am văzut aseară noul Leon expus în cora Pantelimon. Echipare reference cu motor 1.2 tsi 105 cp 16600 euro. Cred ca avea extra jante. 16900 a fost leonul din semnătura mult mai dotat cu un motor mai puternic și economic și acum ca am văzut 5f ul pot spune și mult mai frumos. Nu merita. Poate doar un fr 2.0 tdi cu faruri led și panoramic...
Mânerele ușilor ar trebui schimbate. Arata de parcă sunt luate de la o cratiță. Ar putea apărea chiar în lista de accesorii altele, sau eventual dacă se potrivesc de la 1p exeo sau ibiza. Pe echiparile care se vor accesibile e un regres.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

mususk266

13 Mar 2013, 16:16

noi, seatistii, suntem fani inraiti si e normal sa ni se sara tzandara cand auzim de fr de 122cp, acum dupa cele spuse pe aceasta pagina azi, incepusem sa dau dreptate inca de dimineata celor care ca ziceau ca se doreste acapararea unui numar mai mare de clienti oferind nu un fr veritabil cum ne-am fi asteptat noi seatistii ci mai mult un pachet fr.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

TIBI

13 Mar 2013, 16:21

Tibetan ce am eu nu e fr :tongue ,deci nu ai de ce sa fii jenat(ar fi absurd..taman tu :wink: ). As fi vrut eu un fr pursange dar nu s-a putut la vremea respectiva.

Sandman si unde mai e pasiunea de a-l face tu cum vrei daca-l iei direct fr look?
Personal as alege un style+ optiuni.Ulterior as pune si bara fr.Asta daca e sa fie tot la fel de interesanta ca si cea de 1p.
Pana acum nu m-a incantat noul leon,nici macar SCul. Fara sa exagerez cee'd gt(sau care i-o fi numele exact) arata mult mai bine. E grav acest aspect si nu credeam ca o s-o ia inainte corenii. Mai ramane acum fiabilitatea,macar aici sa nu se faca rabat
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 62