Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionut barsan
Subiect Autor

problema la sistemul de franare

08 Iul 2012, 21:01

am o problema la franare ,mai precis la partea din fata a masini.Am iesit cu masina si mi s-au blocatfranele pe fata,pun frana si ceva nu permite la ridicarea piciorului debraierea etrierilor.Mentionez ca pt a pleca de pe loc am desfacut aerisitorul si pistonul etrierului a debraiat fara probleme.Daca stie cineva care ar putea fi cauza astept un rasp.Multumesc anticipat

Bamse
Moderator

Re: problema la sistemul de franare

09 Iul 2012, 15:12

desfacut frane, verificat etanseitatea camasii ce imbraca pistonul de la etrier....
verificat pompa frana......
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

ionut barsan
Subiect Autor

09 Iul 2012, 15:19

am verificat si pompa de frana ramkane in presiune,probabil garniturile

Bamse
Moderator

09 Iul 2012, 15:21

sunt blocati etrierii...garniturile ce tin pistonul curat si in lichid....inseamna ca sunt rupte!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

ionut barsan
Subiect Autor

09 Iul 2012, 15:54

etrierii nu au nici o problema,de vina e sau sunt mai bine zis garniturile din pompa de franare

ionut barsan
Subiect Autor

14 Iul 2012, 12:30

nu etrierii au fost problema,pt ca am schimbat tot mai precis am schimbat pompa frana ,cutatat etrierii ,verivicat placute de frana si problema a fost din pedalier.Pedalierul nu permitea pompei sa faca cursa complet inapoi pentru a elibera presiunea si astfel aceasta ramanea in presiune.Ca un sfat pt cei care au probleme asemanatoare verificati intai pedalierul si a poi cheltuiti alti bani...

Krondet

22 Iul 2012, 16:03

si eu am avut pobleme....dar cu frana de pe spate:
Anul trecut, prin februarie (in timpul zapezilor) am lasat masina in garaj la socru, intrucat trebuia sa plect din tara. Cand m-am intors (pe la inceput de aprilie), nu am putut scoate masina, franele pe spate fiind blocate - maneta de la frana de mana fusese trasa, s-or intepenit sabotii.
Anul asta, la inceput de iulie, Seara a plouat, a doua zi nu am avut nevoie de masina, a treia zi, iar blocate rotile din spate. am fortat nitel viteza I - marsarier, iar roata stanga si-a dat drumul, dreapta ramanand la fel de teapana. Dat jos roata, ciocanit discul si fortat cu un levier, pana s-a destepenit si a inceput sa se invarta.

perioade de anotimp diferite, acelasi rezultat - blocat rotile din spate, datorita franei de mana trase. (cred ca trebe sa-mi fac timp sa curat pe acolo) :yh
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.