Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

doomduke
Subiect Autor

I have a problem with Master Power Window Switch

06 Iul 2012, 22:05

Salutare,

Am o problema cu unul din butoanele ce actioneaza geamul electric din dreapta. Este vorba de un Seat Ibiza din 2005. Masina este in 5 usi si are doua geamuri electrice si doua cu actionare manuala.

Geamul din dreapta coboara si urca normal daca este actionat de la butonul de pe usa din dreapta. Daca actionez coborarea sau urcarea geamului din dreapta de pe butonul din consola geamurilor aflata pe usa din stanga, geamul urca dar nu mai vrea sa coboare. Butonul nu actioneaza coborarea geamului.

Merita desfacuta consola si curatate contactele butonului sau este necesara o noua consola ?
Care este codul de produs si pretul pentru o noua consola ?
Cum se inlocuieste consola ?

Cu stima.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

untipdan

Re: I have a problem with Master Power Window Switch

08 Iul 2012, 16:55

Vezi ca iese foarte usor... Scoti intai partea laterala de la manerul usii... Bagi o surubelnita prin partea de jos pana se departeaza putin apoi tragi fara frica. Nu mai stiu daca trebuie desfacut si surubul pe care o sa-l vezi dupa ce scoti capacelul asta...dar parca nu era cazul. Te uiti si tu si vezi daca tine consola cu butoanele. Daca da, il desfaci si pe ala. Apoi tragi in sus de consola si iese si aia. Ii scoti mufa si incerci sa cureti un pic. Daca nu ai acces la contactele respective, toarna niste spirt medicinal acolo si apoi misca butonul timp de catva minute. (eu am rezolvat cateva contacte cu probleme in felul asta). De cumparat...nu cred ca e pre scump daca nu poti sa rezolvi asa. Sper sa reusesti...
Spor la treaba!!!
Cordoba 1.4 2007 BXW

doomduke
Subiect Autor

09 Iul 2012, 14:13

Multumesc pentru sfat. Acum stau sa ma gandesc daca spirtul medicinal, nu stiu cat la suta e pur.
Ce parere ai despre alcoolul izopropilic ?
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ

untipdan

09 Iul 2012, 14:35

Nu as vrea sa ma pronunt in necunostinta de cauza, dar presupun ca ar fi bun si ala(poate chiar mai bun). Eu am incercat cu spirt pentru ca stiam sigur ca nu ataca plasticul si ca e foarte volatil. Vezi si tu... Rau nu cred ca ai cum sa-i faci.
Cordoba 1.4 2007 BXW