Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

BOGY26
Bogdan

Re: Leon FR 2.0 TFSI - Sfaturi pt. upgrade

28 Iun 2012, 23:26

Daca ai putina rabdare poate te ajut eu...sa vedem ce rezolv cu admisia..

nakano
Subiect Autor

29 Iun 2012, 08:12

Am rabdare, sa vedem ce zice LIFEPHORM despre postul anterior :roll:

PS: incredibil ce se intampla cu masinile astea si puterea... deja parca merg cu vechiul 1.6, desi nu am mers decat 1luna imi vine sa duc masina in service sa le spun ca nu mai trage ca "la inceput" :))

nakano
Subiect Autor

30 Iun 2012, 22:57

Apropo, ce parare aveti de folosiare unui ulei altul decat cel pus la dealer ?

Dealer: castrol 5w30 sau 0w30 (inca su sunt siguri :))
Momentan: castrol 0w40
Dupa chip intentionez sa trec la MOTUL 0w40

Pareri?

Multam si il astept cu nerabdare pe LIFEPHORM cu un reply!
(am sunat la dealer sa cer desfacerea chiuloasei si curatarea supapelor si.. au fost extrem de surpinsi. Le-am spus ca miroase uleiul a benzina si au spus ca pot fi multiple cauze si ca nu imi pot da un pret ci trebuie sa merg la ei cu masina sa se faca o investigatie profesionala...)

PS: pedalele 'sport' ca pe cupra pe unde se gasesc sub 530 RON cat sunt la dealer?

alecsutzyu

01 Iul 2012, 00:16

pentru pedale poti lua legatura cu un baiat care activeaza si pe forum, id lui: screen36
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

BOGY26
Bogdan

01 Iul 2012, 08:27

nakano scrie:
Apropo, ce parare aveti de folosiare unui ulei altul decat cel pus la dealer ?

Dealer: castrol 5w30 sau 0w30 (inca su sunt siguri :))
Momentan: castrol 0w40
Dupa chip intentionez sa trec la MOTUL 0w40

Pareri?

Multam si il astept cu nerabdare pe LIFEPHORM cu un reply!
(am sunat la dealer sa cer desfacerea chiuloasei si curatarea supapelor si.. au fost extrem de surpinsi. Le-am spus ca miroase uleiul a benzina si au spus ca pot fi multiple cauze si ca nu imi pot da un pret ci trebuie sa merg la ei cu masina sa se faca o investigatie profesionala...)

PS: pedalele 'sport' ca pe cupra pe unde se gasesc sub 530 RON cat sunt la dealer?

S-ar putea sa ajungi cu masina la dealer si sa te scuture de bani pe diverse motive...

boditza

01 Iul 2012, 08:50

Nu stiu daca are legatura dar in familie mai am un Megane II de 1,6 16v iar dupa ce fac 4-500km cu el in oras imi miroase uleiul a benzina, apoi daca ies cu el in afara orasului mirosul devine mai putin prezent. Dupa schimbul de ulei daca merg cu el numai in afara nu mai miroase deloc uleiul a benzina. Nu m-am gandit ca ar fi o problema...

nakano
Subiect Autor

01 Iul 2012, 22:38

alecsutzyu , multumesc, il contactez.
BOGY26 , normal ca ma jecmanesc, o sa trebuiasca sa schimb masina daca merg la ei :)) oricum sunasem doar de curiozitate...

LIFEPHORM, pe unde esti ca te asteptam cu nerabdare :D

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Iul 2012, 01:43

acest thread nu este unul de bazar, asa ca fara "up"uri, fie ele si scrise sub o alta forma. ca o paranteza, LPH a fost la finala EURO, asa ca mai ai de asteptat :)

nakano
Subiect Autor

02 Iul 2012, 09:20

gamer555, te rog explica (macar pe scurt,sa stim pe viitor) la ce te referi? Ceva ce am scris eu sau altcineva ca nu prea inteleg...
Merci!

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Iul 2012, 09:39

ma refeream la posturi de genul "X, te asteptam, hai posteaza" sau "nu are nimeni raspunsul ? etc" chiar scrise de mai multe ori. te asigur ca in momentul in care o sa vada o sa scrie.

cosminidis

02 Iul 2012, 15:26

Eu zic sa te mai gadesti la 0w40, la astea cu catalizator nu este bine sa ai a doua cifra mare, trebuie sa fie cat mai "lichid" uleiul, de asta pune dealer-ul 5w30. Pentru siguranta mergi pe 0w30, sau ce iti recomanda producatorul in cartea tehnica + schimb mai des de ulei si filtre (5-6000 km de exemplu). 0w40 s-ar putea sa iti infunde catalizatorul, nu lua aiurea ulei din auzite.
Pedale de Cupra gasesti si pe oemvag.es si pe ebay, nu stiu daca merita diferenta. Eu le-am comandat de pe oemvag parca, impreuna cu multe alte prostioare (printre care vopsea din aia corectoare, footrest, etc).
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

nakano
Subiect Autor

02 Iul 2012, 16:18

Multumesc cosminidis, am vorbit si intradevar mi sa recomandat de catre mecanic "autorizat" tot 5w30 sau 0w30 indiferent daca fac chip sau nu.
Legat de mirosul de benzina al uleiului, am inteles ca nu ar fi motive sa ma ingrijorez si in nici un caz sa nu desfac chiuloasa + curatat supapele (mi sa explicat ca la motoarele pe benzina ajung vapori in in ulei, dar in nici un caz benzina care ar determina fie cresterea cantitatii de ulei, fie scaderea presiunii din cauza subtierii, martor de check-engine apris, relanti neregulat,etc)

As vrea la revizie (care urmeaza cat mai curand) sa schimb si bujiile asa cum mi sa recomandat cu unele cu o clasa mai rece, dar inca nu am gasit informatii despre ce ar trebui sa cumpar cu exactitate si de unde (poate ma ajutati cu un hint).

Dupa mai multa documentatie si sfaturi, pe partea de performance o sa renunt la admisie si TB/cat-back (cel putin momentan) si o sa merg doar pe o resoftare. Totodata urmeaza,daca timpul ma ajuta, un set de jante pe 17 (de preferat cele originale dar care nu prea le gasesc decat noi :((...), gume noi pt. acestea pt. ca nu sunt foarte multumit cum sta pe sosea doar cu jentile de 16 si gume slabute.

Sper ca nu e considerat un UP gratuit, vorbesc si eu cu voi, nu caut "sa-mi fac reclama" :)
Peace!

cosminidis

02 Iul 2012, 17:12

Scuze de intrebare, dar cum a ajuns FR-ul cu jante de 16? Ca vine din fabrica pe 17... Daca vrei noi, sunt unele OEM foarte reusite pe oemvag.es, merita banutii dupa parerea mea.
La gume fereste-te de Pirelli P7, sunt cele mai proaste anvelope pe care le-am vazut vreodata.
Sa ne zici si noua ce soft alegi pana la urma, made in Romania sau made in US :)
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Iul 2012, 18:51

* in legatura cu P7, sunt niste cauciucuri "corecte", dar in niciun caz "cele mai proaste". eu le am pe masina si sunt cel putin decente. te referi la cele normale, nu cinturato, corect ? dezvolta ce nu iti place la ele, si cu ce altceva compari

nakano
Subiect Autor

02 Iul 2012, 22:13

Asa a venit masina, ca este SH (am precizat la inceput)... probabil au fost lovite,puse pe alta masina...etc.

As prefera sa gasesc ceva pe aici, sa le pot vedea si sa fie cat de cat ok. (adica fara suduri) - dar verific si site-ul.
(daca gasesc ceva light nu tin neaparat la cele OEM)

PS: pt.cosminidis , nu sunt din Romania, asa ca cred ca ma descurc destul de ok cu limba RO! :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9