Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65

mumus

Re: Leon 1.9 TDI ARL Allrad

18 Aug 2016, 19:37

In caz de accident se pune, in caz ca te vede gaboru, iar se pune(daca vrea). Tata a patit-o.
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

18 Aug 2016, 19:51

No more comments!

mumus

18 Aug 2016, 20:04

Pa cat de masina colegului... in Brasov tot mai multi prosti/neatenti la volan... acum o ora vine unu pe contrasens(banda mea) (depasea) franez, ii dau un flash/claxon si tot el gesticuleaza ca ce am , ca de ce nu il las... Pai l-am lasat, ca daca nu, acum dadeam declaratii... Este bine sa ai o camera in masina. (eu am)
Seat Toledo Tsi Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Aug 2016, 20:57

ba treci peste linie, dar daca atingi pe unu pe contasens ghici cine e de vina...

mihai.b
Subiect Autor

18 Aug 2016, 23:48

Hai ca am starnit o intreaga polemica aici, desi nu asta a fost intentia mea.
Roger, iesisem deja din parcare si incepusem deplasarea spre inainte, se si vede din poza distanta de la juke pana la botul masinii mele, iar situatia ipotetica pe care ti-am dat-o cu statul la semafor, din punctul meu de vedere este la fel, pentru ca se incepe deplasarea spre inainte, iar daca unul vine mai din spate cu viteza mai mare ca a mea, fara sa mai stea la semafor si vrea sa schimbe banda/vireze la stanga o face asigurandu-se si cedand trecerea mie si celorlalti de pe banda mea, nu eu trebuind sa ii dau lui prioritate.
Aceeasi parere cu gamer o am si eu, omul a vrut sa faca o 'romaneasca' si sa evite traficul de pe banda pe care eram si eu, iar cand s-a trezit cu mine in dreptul lui, s-a pierdut si nu a mai stiut cum sa controleze situatia.
@mumus: de acord cu tine, parca in vara asta au ajuns toti 'repetentii' pe soselele din Brasov, e dezastru cum se conduce si cine conduce prin oras in momentul de fata.

Concluzionand, ma bucura faptul ca marea majoritate mi-ati dat dreptate, asta imi intareste mie ideea ca nu am gresit. Ziceam mai sus ca si tipul de la asigurari mi-a dat dreptate intr-o oarecare masura. Mi-a povestit de un alt caz pe care l-a avut de curand, cu un tip care a vrut sa vireze dreapta in zona garii, iar altul a iesit dintr-o alveola de autobuz in fata lui si s-au trosnit, iar cei de la asigurari l-au gasit vinovat pe cel care a vrut sa efectueze virajul spre dreapta :lol: ...deci orice e posibil.
Nu ma astept sa primesc vreo suma de la firma de asigurari, paguba mea a fost 122 lei (bieleta + geometria), bara oricum aveam de gand sa o vopsesc la un moment dat (asta cred ca a fost imboldul :lol: ) si niste timp pierdut aiurea. Deci nu e o tragedie!

Conduceti prudent, ca de restul se ocupa altii! :yh

mumus

19 Aug 2016, 06:19

Eu sunt curios de rezultat, daca pierzi, da in judecata politia romana, serios. Mai clar de atat nu se poate, masina e lovita in loc clar, si cea care a lovit la fel... La asta se uita prima data. Din moment ce ai fost lovit din lateral, si de era linie diacontinua, el este de vina ca a schimbat banda fara sa se asigure.

Un amic de al meu a patit o faza identica, drum cu mai multe benzi, golanasul semnalizase si sa si infipt in laterala amicului meu. Dupa poc, coboara ala cu gura mare, ii mai si baga un cap in gura amicului meu si urla la el ca: ce baaa tu nu ai vazut ca am semnalizat... Asta sa controlat nu la lovit inapoi, a spus doar ca: semnalizarea nu iti da prioritate...
L-a dat in judecata, a castigat.

A durat vreun an, ca ala tot nu se prezenta, etc... Cand a vazut ca pierde a venit mielusel sa se inteleaga, asta a cerut o suma maricica, la ala i sa umflat buza(la figutat). Probabil face puscarie, ca a mai facut.
Seat Toledo Tsi Imagine

HUNTER
HUNTER

19 Aug 2016, 08:09

Mai devreme am povestit cu cineva de la rutiera și i-am aratat si pozele. Concluzia: cel cu mașina roșie e vinovat pt ca:
1. A încălcat marcajul
2. Nu a acordat prioritate la schimbarea benzii de circulație.

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk

mihai.b
Subiect Autor

19 Aug 2016, 09:11

@mumus: nu cred ca mai pot sa ma indrept in instanta impotriva politiei din moment ce am fost de acord sa mergem pe cale amiabila. De acum, depinde de cei de la asigurari ce verdict dau. Motivul pentru care si eu am fost sa deschid dosar de dauna, este ca poate o sa isi puna aia un semn de intrebare si o sa ii refuze lui cererea de despagubire, cum ar fi normal dealtfel.
@hunter: ma bucur sa vad ca mai sunt politisti de la rutiera care gandesc. Multumesc pentru raspuns!

Undertacher

19 Aug 2016, 09:44

Sunt Mihai, destui, eu sincer cred ca cel la care ai fost nu a vrut sa gandeasca daca intelegi ce vreau sa spun.Eu cred ca cel cu masina rosie este coleg cu el.
Sunt curios cum a motivat el ca tu ai fost de vina?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

mumus

19 Aug 2016, 09:49

In amiabila desenele sunt corecte ?
Seat Toledo Tsi Imagine

mihai.b
Subiect Autor

19 Aug 2016, 12:10

@undertacher: agentul ala nu a vrut sa-si faca treaba corect si obiectiv, ceea ce mi se pare mai grav, probabil trebuiau intocmite multe documente, de aceea a si incercat sa ma intimideze cu suspendarea permisului si 'dosarul' pentru declaratie mincinoasa. Motivatia lui fata de mine a fost ca nu m-am asigurat si nu am acordat prioritate la punerea in miscare, ceea ce e corect in alte situatii. Aici nu se aplica pentru ca 'desteptul' celalalt a vrut sa schimbe banda/vireze stanga (automat el trebuia sa se asigure si sa acorde prioritate), trecand peste linia continua, la mai putin de 50 m de coltul intersectiei, nerespectand marcajul prin sageata pentru deplasarea inainte aplicat pe asfalt pe banda de pe care a venit el. Eu unul asa vad lucrurile.
@mumus: in amiabila si in toate declaratiile pe care le-am dat, eu personal am schitat desenele la fel. Pana si celalalt a facut acelasi desen ca si mine in amiabila :yh

Astea sun celelalte daune:
Imagine.Imagine.Imagine

mumus

19 Aug 2016, 12:18

Nu are cum sa iasa el nevinovat sau tu vinovat.
Seat Toledo Tsi Imagine

mihai.b
Subiect Autor

19 Aug 2016, 12:20

Vedem, orice e posibil...o sa va tin la curent cu deznodamantul.

str77

19 Aug 2016, 15:42

Imi pare rau de tine, dar totusi e ok ca nu te-a lovit mai rau.

Referitor la soferii din Brasov confirm si eu ca au iesit cei de duminica, intro zi vreo 3 mi-au taiat calea in nici 10 minute :)

pana la urma tu vrei sa iti dea doar banii pe bieleta sau si altceva ?
Jantele pe 18 sunt ok ? :)
Just a Black ARL

mihai.b
Subiect Autor

19 Aug 2016, 15:49

Eu imi doresc in primul rand sa nu ii aprobe lui cererea de despagubire, pentru ca si ala se va duce la asiguratorul meu. Daca va fi sa primesc vreo despagubire, atunci in mod normal ar trebui sa primesc pentru revopsirea elementelor (spoiler, aripa, janta), inlocuirea bieletei si refacerea geometriei.

Jantele sunt foarte OK :)
  • 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65