Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 65

AlexRuLeS

Re: Leon 1.9 TDI ARL Allrad

09 Aug 2016, 17:26

mihai.b scrie:
Daca tot am fost prin partile Aradului, i-am facut o vizita lui Adi si i-am lasat la reconditionat volanul si schimbatorul. Om de nota 10, a inteles situatia si s-a straduit sa le termine intr-o seara, desi avea si altceva de lucru.
Asta a iesit: Imagine
Imagine

Cat te-a dus volanul? Ti-a pus el emblema de Cupra sau ai avut-o tu?

mihai.b
Subiect Autor

09 Aug 2016, 19:30

Volanul a avut emblema pe el si a costat 120 euro acum 4 ani cand l-am cumparat. Acum doar i-am schimbat pielea.

Sent from my SM-G388F using Tapatalk

Bogdan.A

14 Aug 2016, 01:04

parca e si mai frumoasa masina pe sosea decat in poze :)) avantaju de a sta in Brasov
________

Seat Toledo 1.6 16v 105 cp, True Love :D

mihai.b
Subiect Autor

14 Aug 2016, 16:05

Mersi Bogdan!
Azi am prins un numar fain pe ODO
Imagine

mihai.b
Subiect Autor

18 Aug 2016, 15:58

Alaltaieri dimineata s-a intamplat pocinogul . La intersectia de la Ceasu Rau' (pentru cine cunoaste zona) ies cu spatele din parcarea de pe partea stanga de pe Iuliu Maniu, cu intentia sa virez stanga la intersectie pe str. Castanilor, fiind incadrat pe banda aferenta. Masina mea era deja dreapta (adica nu mai era nevoie sa fac alta manevra pentru a ma deplasa spre inainte), bag 1 si plec usor de pe loc. N-apuc sa fac 2-3 m ca ma trezesc cu un 'destept' infipt in partea dreapta. Ma dau jos, il intreb ce @#$%^&*X! faci? Imi raspunde ca el semnalizase si trebuia sa se incadreze pe banda mea sa faca stanga :? si eu sunt de vina ca nu m-am asigurat.
WTF zic, trebuia sa te incadrezi dar nu peste mine si nu acolo. Linie continua, mai putin de 20m de coltul intersectiei, tu vii de pe banda de mers inainte marcata cu sageata. Nu si nu, omu sustine ca eu sunt vinovat. Ok, mergem la politie, el a plecat inainte, eu n-am putut sa plec imediat pt ca mi s-a rupt bieleta de pe dreapta si roata ramasese virata spre dreapta. Am chemat un prieten sa ma ajute, am mers repede la un service, am sudat bieleta si am plecat spre politie. Treaba asta a durat vreo 45 min, timp in care habar nu am ce a vorbit omu pe-acolo cu agentu' lu peste prajit.
Completez formularul ala, il ia nea' cascheta, iesim afara la masini sa vedem daunele, moment in care imi spune ca pentru atat nu facem amiabila? Atat, insemnand la mine bara fata zgariata usor, aripa la fel, janta la fel si bieleta de directie de pe dreapta rupta. Zic pentru atat, stiind ca nu am gresit cu nimic si ala sustinand sus si tare ca e nevinovat. La care nea cascheta' zice ca eu sunt vinovat si trece la intimidari, ca imi ia permisu daca nu fac amiabila si imi deschide dosar penal pentru declaratie falsa pentru obtinerea de foloase materiale. :lol:
In mod normal l-as fi lasat sa faca toate astea si as fi deschis actiune in instanta, dar am altele mai importante de care trebuie sa ma ocup acum si nu aveam timp de umblat pe la tribunal, asa ca am facut amiabila vietii; doar ca azi m-am dus si eu la asiguratorul 'desteptului' si am facut cerere de despagubire. Sa decida asiguratorii cine se face vinovat pentru eveniment. Agentul constatator mi-a dat dreptate intr-o oarecare masura, spunand ca ala nu prea are sanse sa-si repare dauna pe asigurarea mea.
Cateva imagini de la fata locului cu pozitia masinii mele cand a intrat desteptu in mine, el dorind sa vireze stanga; se vede clar marcajul continuu, distanta fata de coltul intersectiei si sagetile care indica directia de deplasare pentru fiecare banda.
Imagine

Imagine.Imagine.Imagine

Eu iesisem din locul Juke-ului cu numar strain. Azi am schimbat bieleta si am refacut geometria, cu zgarieturile mai pot sa traiesc pana se solutioneaza cazul, pt ca sunt foarte putin vizibile.

mumus

18 Aug 2016, 16:37

Nu esti vinovat!
Erai vinovat daca te lovea din spate in timp ce ieseai, daca deja erai iesit si stateai cuminte sa se faca verde, esti nevinovat, iar cum el te-a lovit din lateral, fiind si linie continua, ai si poze, mergi pana in panzele albe.
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

18 Aug 2016, 16:42

Eu zic ca e mai mult vina ta pt ca te-ai pus in miscare fara sa-i acorzi prioritate. El era deja in trafic si nu se putea incadra pe banda de stanga pt ca fusese ocupata de manevra ta si de nissan-ul care probabil a asteptat sa iesi ca sa intre el.

mihai.b
Subiect Autor

18 Aug 2016, 16:46

Si celelalte masini din spatele nissanului. Daca eu stau la rosu, cand se face verde ma pun in miscare si tu vii lansat din spate eu iti dau prioritate tie?

mumus

18 Aug 2016, 16:47

Daca ala era pe banda de inainte cum spui tu, esti nevinovat, nu sunt camere prin zona? Semnalizatul nu iti da prioritate :)
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

18 Aug 2016, 16:58

Una e sa stai la rosu si alta e sa iesi din parcare.
Omul nu avea cum vireze la stanga pt ca banda era ocupata.

Undertacher

18 Aug 2016, 17:37

Pai si daca era ocupata de Mihai deja de ce trebuia Mihai sa ii acorde prioritate? Legea este clara cine schimba banda pierde prioritatea.Trebuia sa astepte eliberarea benzii apoi schimba banda.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

gamer555
ClubSEAT Admin

18 Aug 2016, 17:52

masina rosie e vinovata si legal si moral. ba as adauga ca e si sofer prost, sunt sigur ca a inteles de ce s-a facut coada pe banda de incadrat la stanga, a incercat sa faca o smecherie sa evite pe toti (ok, Jukeul vroia sa parcheze dar cei din spatele lui erau incadrati pentru facut stanga, nu erau 15 masini pt un loc parcare), si nu a putut sa evite leonul care abia se pusese in miscare ? putea sa puna frana, sa faga figuri, sa claxoneze (chiar daca nu avea dreptate), dar acum sta si isi pierde timpul pe la asigurari si politie ca si colegul nostru pentru ca nu a fost in stare sa anticipeze.

Roger
Moderator

18 Aug 2016, 18:15

De acord ca trebuia sa stea la coada cel cu masina rosie. In fine, eu asa vad lucrurile, nu dati cu pietre :)

mumus

18 Aug 2016, 18:50

Nu dam :) dar este logic ca linia continua nu se incalca. Cine o incalca, plateste.
Seat Toledo Tsi Imagine

Roger
Moderator

18 Aug 2016, 19:14

Eh nu se incalca?! Daca mergi pe DN si e unul oprit si ai linie continua ce faci? Astepti pana termina ala de facut pipi sau pana il tracteaza careva?!
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 65