Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 65

mihai.b
Subiect Autor

Re: Leon 1.9 TDI ARL Allrad

03 Oct 2015, 16:57

Manual a fost aplicata, cu celebra tehnica 'wax on, wax off' :D

mihai.b
Subiect Autor

22 Oct 2015, 14:39

Am montat astazi rotile cu anvelope de iarna, am zis sa profit cat inca mai e vremea buna pt ca nu e deranjul asa mare.

dany19940
Moderator

22 Oct 2015, 14:41

Ai gasit ce mai trebuia pentru parasolare? Lampile si instalatia respectiva...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

mihai.b
Subiect Autor

03 Noi 2015, 14:36

Saptamana trecuta spaland parbrizul cu jetul, am observat ca intre duze am o fantana arteziana (la propriu). In acelasi timp cu jetul care stropea parbrizul, tasnea si in sus lichid printre grilele de plastic de sub parbriz. Astazi m-am ocupat de problema. Demontat stergatoare cu tot brate, scos masca de plastic si cand ajung la furtunul dintre cele 2 duze, chiar unde intra in duza dreapta, avea 2 gauri. Dupa o inspectie mai serioasa am vazut ca si inspre mijloc era destul de copt.
Am vrut sa comand unul nou, dar din pacate codul de pe el nu mai era in intregime lizibil; ce am reusit eu sa deslusesc 1M0955961 :?: , dar programul de piese nu gaseste codul asta.
Ca sa nu stau cu masina demontata, temporar am imbracat furtunul intr-o banda izolatoare foarte buna, urmand ca intre timp sa deslusesc codul piesei, sa o comand si ulterior o voi inlocui.
Partea incercuita cu rosu, nr.12 in diagrama ma intereseaza.

Imagine

Undertacher

03 Noi 2015, 16:08

Aceasi problema am avut-o si eu.Rezolvare am mers la un magazin am cumparat un chit de furtun plus diuze universal .Din el bineinteles am folosit doar furtunul pe care l-am folosit la inlocuirea celui crapat in cazul meu dar tot intre diuze.A iesit perfect si a costat in jur de 12 lei.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

mihai.b
Subiect Autor

03 Noi 2015, 16:22

Spune-mi, te rog, Undertacher, de la ce magazin ai luat si ce fel de furtunul? In caz ca nu identific codul corect, sa am macar o alternativa.

Undertacher

03 Noi 2015, 17:15

Magazinul de piese auto pe colt de la complex din tractorul vis a vis de biserica.Furtunul este destul de gros in carne si este din cauciuc transparent.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

mihai.b
Subiect Autor

08 Dec 2015, 14:24

Avand in vedere ca se apropie sfarsitul anului, unul in care am realizat cam tot ce mi-am propus la masina o sa fac un scurt rezumat:
-am inceput anul 2015 rau, cu proiectorul si grila stanga sparte :cry: - au fost inlocuite;
-achizitionat anvelope de vara noi GoodYear Eagle F1 Asymmetric 2;
-inlocuit sonda litrometrica;
-inlocuit al2-lea ventilator de habitaclu cu unul nou Febi (crezand ca ala este vinovatul pentru zgomotele sistemului de AC);
-inlocuit stergatoare OEM - operatiunea asta o fac anual :tongue ;
-schimbat distributie - curele OEM, role Conti - Ina, pompa apa OEM, antigel OEM; odata cu asta s-a schimbat si termostatul OEM, vasul de expansiune, senzorul de temperatura OEM, termoflotul OEM, bujii preincalzire apa FEBI si a fost reconditionat alternatorul;
-tot ce inseamna articulatii pe fata s-a inlocuit: bucsi (de la bara stabilizatoare si brate), bielete, capete de bara la astea am mers pe Lemforder si bara stabilizatoare OEM;
-capac culbutori nou cu garnitura si suruburi noi;
-simering palier, simering ambreiaj, simeringuri in dreapta la distributie (nu stiu exact cum se numesc);
-suport motor dreapta OEM inlocuit, ramasese singurul neschimbat;
-turbina hibrid si soft;
-ambreiajul intarit cu kevlar, rulmentul de presiune schimbat cu unul nou OEM;
- inlocuit ulei OEM in cutie;
-inlocuit scutul lateral dreapta;
-inlocuit flansa fata cardan;
-trecut ITP;
-montat arcuri etrieri spate;
-montat digital music changer;
-inlocuit ventilatoare, radiator clima, filtru dezumidificator, termocupla, releu ventilatoare;
-am facut 2 revizii anul asta: ulei si filtre;
-revizie Haldex: ulei + filtru;
-a primit o ceruire si un detailing interior;
-spre sfarsitul anului am reparat furtunul dintre duzele de la parbriz care era spart;
-am mai inlocuit busonul de la rezervor pentru ca s-a rupt snurul acela;
-am dat cauciucurile vechi de iarna si am luat unele aproape noi Michelin Alpin5.

Masina are acum 2693xx km si merge foare bine. Ar mai fi de facut cate una alta la ea pe partea estetica, poate anul viitor. Mecanic as mai vrea sa demontez toata puntea spate, sa sablez bratele si jugul si sa schimb bucsaraia, flansa si rulmentul cardanului. Voi vedea la anul ce reusesc :)
Acestea fiind spuse, va doresc sarbatori fericite tuturor si un an mai bun decat cel ce a trecut :santa:

Roger
Moderator

08 Dec 2015, 14:33

Impresionanta lista si maxim respect din partea mea :hi
Cel mai probabil o sa am si eu nevoie de un set de anvelope de vara noi si luasem in calcul GoodYear F1 Asymmetric F2.
La leonul negru am avut F1 si mi-au placut maxim pe ud.
F2-urile cum sunt overall?

mihai.b
Subiect Autor

08 Dec 2015, 14:46

Multam Roger :hi
Nu pot sa compar decat cu Michelin PS3 pt ca asta am avut inainte pe masina asta si au fost tot noi:
-GY sunt mai silentioase;
-GY sunt mai moi, dar pt drumurile din Ro mi se par mai potrivite din pct asta de vedere decat Michelin; avandu-le pe cele de iarna acum pe masina, chiar daca sunt pe 16, pot sa iti spun ca acestea scutura putin mai tare cu aceeasi presiune;
-performatele pe asfalt ud sunt la fel, cel putin eu nu am remarcat diferente notabile in conditii de condus normal;
-daca vine vorba de condus mai sportiv (sa nu spun pilotat :drive :D ) Michelin PS3 sunt superioare, de aici si pretul mai mare probabil.
-ramane de vazut testul de anduranta, cat vor tine.

Eu zic ca poti sa le alegi linistit pt. negresa :), pt Galbioara mai ales daca o sa o duci pe circuit iti recomand cu mana pe inima Michelin PS3 din cauza ca GY au peretele lateral foarte moale.

CristianACS

10 Dec 2015, 19:54

Imi place cand cineva are grija de masina lui. Felicitari :hi
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

mihai.b
Subiect Autor

10 Dec 2015, 20:50

Multumesc baieti :hi

toni

11 Dec 2015, 14:20

Ai schimbat ceva anul asta :hi
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

mihai.b
Subiect Autor

11 Dec 2015, 15:43

Asa e toni, sunt multe piese schimbate. Le-am adunat insa pe parcursul a 3 ani si totul a fost gandit si planificat foarte bine. E drept ca multe piese nu necesitau inlocuire (termostat, termoflot, senzor temperatura, vas expansiune de ex) insa daca tot am demontat jumatate de masina, am gandit si in perspectiva la ce piese ar mai putea sa cada si, avand acum acces mai facil la ele am decis sa le inlocuiesc.
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 65