Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

NYGGER
Subiect Autor

intrebare player stock leon 1p - volum peste 20

11 Iun 2012, 21:24

DE CE ATUNCI CAND INCERC SA RIDIC VOLUMUL CASETOFONULUI DE LA MASINA MAI MULT DE 20 SE DA SINGUR MAI INCET ?????? ARE O DEFECTIUNE ??? DACA NU ARE ,CARE POATE FI REZOLVAREA PROBLEMEI ???? MS MULT

Roger
Moderator

Re: AJUTOR

11 Iun 2012, 21:27

Salut,

Si cam despre ce masina e vorba si ce "casetofon"?

p.s. Bun venit pe forum :hi

puputavi

12 Iun 2012, 10:17

Este o problema arhicunoscuta la casetofoanele AURA. Sie u am avut-o. Daca dadeam mai repede volumul in sus, acesta scadea.

Din ce concluzii am tras eu ar fi probleme cu potentiometrul de volum.
Fie a intrat praf in el, fie e defect aici eventual poate ne spune parerea un electronist.

Nu am apucat sa investighez pre mult problem ca l-am schimbat.

dany19940
Moderator

12 Iun 2012, 15:28

Aura nu are potentiometru, ca ar trebui sa aiba capat. E un step-counter, da impulsuri doar la un numarator car face treaba mai departe cu volumul. Cu murdaria ai dreptate sau nu, adica acel "potentiometru" poate fi murdar si sa dea aiurea impulsuri, dar poate fi si stricat si sa faca la fel. Sau chiar acel numarator de impulsuri poate fi "dus cu capul" si sa reactioneze ciudat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

NYGGER
Subiect Autor

12 Iun 2012, 19:19

SAL ...ms ! cum sa va zic eu voua .......... este vorba de un seat leon 2008 cu casetofonul ala cu patrat cu displeiul alb (cel care vine la ea ,,,, nu ala de la full) problema nu e ca nu ajunge mai sus volumul.......problema e ca chiar daca ajunge nu se mentine acolo :cry: ..... eu ma gandeam ca poate avea un senzor de sunet ceva de genul car poate fi dezactivat??? asta tot ...ms mult pt raspunsuri..sal...

P.S. stie cineva? daca spala masina la maotor se intampla ceva ? si daca o pot spala ce anume trebuie sa acopar sau sa fiu atent sa nu intre apa????? :hi :salute:

gamer555
ClubSEAT Admin

12 Iun 2012, 20:21

pentru fiecare problema in parte, faci un topic separat (asta dupa ce cauti daca nu cumva s-a mai discutat).

la leon 1P (asa se cheama cel din 2008) este ciudat ca dai volumul la peste 20. poate daca asculti radio cu sunet foarte slab, dar de pe un CD la volum 20 iti sar boxele. eu nu trec de 12 maxim 13 pentru ca incepe sa distorsioneze (am si basul setat la +2 ce-i drept).

dany19940
Moderator

12 Iun 2012, 20:26

Pricipiul este acelasi. In plus, "scula" este legata prin CAN-bus cu senzorul de viteza al masinii - functia GALA: se da singur mai tare la cresterea vitezei, respectiv se da mai incet la scaderea ei. Gradul de variatie se poate regla din meniu. Cine are asa ceva iti poate indica cum sa modifici asta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dzaraider
ClubSEAT Team

Re: intrebare player stock leon 1p - volum peste 20

14 Iun 2012, 15:40

Si eu la fel ca gamer555...maxim 12-13 fara distorsionari. S-ar putea sa aiba si un senzor care regleaza volumul in cazul in care este prea puternic semnalul audio pentru difuzoarele instalate(asta pe langa
In plus, "scula" este legata prin CAN-bus cu senzorul de viteza al masinii - functia GALA: se da singur mai tare la cresterea vitezei, respectiv se da mai incet la scaderea ei. Gradul de variatie se poate regla din meniu. Cine are asa ceva iti poate indica cum sa modifici asta.
, cum bine a mentionat dany19940) dar sunt destul de convins ca nu poti sa il dezactivezi, e ca un sistem de "autoaparare".
Seat Leon FR 1.4TSI MY2016 >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=206&t=22753
EX 2:Seat Leon S copa 1.2TSI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=15871
EX 1:Seat Leon Referance 1.9 TDI >> http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=9162