Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

Re: ""Salut,Toledo blond in actiune!""

31 Mai 2013, 19:10

M-am oprit la niste module memorie oglinda. Adica j267 si j267a.
Habar nu am unde sunt si cum arata. Pe schema 99 arata ca sunt in usa , intre mufa albastra si mufa oglinda ?!
Eu mufa albastra nu am.
Deci sunt total confuz :cry
Helpppppppp
Cine are scaune cu memorie si oglinda care rabateaza?
In bucuresti daca se poate, sa vad si eu in spatele sticlei de oglinda.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

31 Mai 2013, 21:54

Nope, acele module sunt de fapt niste potentiometer scurte de tot prinse in oglinzi, si cu cursoarele angrenate de rotitele reductoarelor ce angreneaza oglinda. Sunt exact pe spatele ansamblului rotund in care sunt motorasele ce regleaza oglinda. Nu am gasit de cumparat separate doar modulele si, de fapt, chiar daca le gasesti separate, nu le poti monta pe un ansamblu normal de motorase - nu exista decuparea necesara intre motorase pentru "agatarea" cursoarelor. La aceste module mai vin 4 fire, cu mufa separata la oglinda si traseu in usa separat pana la baza stalpului. Iar de acolo ajunge la modulul de sub scaun, in mufa maro.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

01 Iun 2013, 02:48

Asa :( , si ce fac mai departe?
Cred ca se termina in Ron? macar o poza cu un cablaj de la oglinda cu memorie?
Are 2 mufe? :cry

Am tras cablajul nou pentru scaune electrice, am legat canbusul si firul semnal marslier, si un fir la mufa diagnoza. Alimentarea este pusa prin siguranta originala de putere mare langa relee, iar partea de alimentare modul de sub scaun si memorie este pusa la siguranta 1 ( 10A ), conform planului !

firele - cele patru - sunt la piciorul stalpului, unu in mufa albastra , o mufa am spart=o si trebuie sa o cumpar !, poate ai un cod?

Ce sa inteleg ? ca s-a renuntat la acele module memorie din oglinda ( potentiometre) dupa 2001?
Si este nevoie de oglinzi din 99-2001?
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

01 Iun 2013, 08:02

Daca ai facut legaturile astea, inseamna ca ai scaune electrice...deocamdata. Depinde de modulul de sub scaune ar trebui sa-ti mearga si memoria scaunelor. Acel modul a fost la inceput cu terminatia A sau B, apoi s-a schimbat in E dupa 2002 parca. Diferenta intre ele e doar generatia de CAN, legaturile electrice sunt aceleasi. Am facut niste poze la modulul cu motorase din oglinda, dar vad ca nu dau de ele. Am avut un sector dintat ce trage oglinda pe o directie lipsa si am stricat alt ansamblu bun sa ca iau acel sector. Iata ce mai am:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Eu am renuntat la mufele albastre de la baza stalpilor, am dus firele direct la oglinzi si am pus mufe acolo doar. In poza 2 se vede codul de pe mufa oglinzii, cu 4 pini. Banuiesc ca poti intreba la un magazin de perechea ei. Asta pana deseara cand ajung si eu la un ETKA si sper sa dau de codul ei.
Oricum, poti folosi deocamdata si asa memoriile (daca se lovesc versiunile de CAN), dar nu vei putea beneficia de memorarea oglinzilor si nici de functia "mirror down" la mersul inapoi. Dar nu cred ca s-a renuntat la memoria la oglinzi dupa 2001, dar o sa ma uit in ETKA daca apar oglinzile lacrima in varianta cu memorii.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

01 Iun 2013, 12:12

Azi o sa ajung la Buzau sa pun si scaunele din fata. O sa-ti scriu ce modul am dedesupt.
Sper ca scrie pe el!
Nu stiu dar nu se vede bine codul ala de pe mufa
scriel tu aici si caut in etka., ms
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

01 Iun 2013, 13:26

Codul este 3B0 972 722. Perechea era ori cu 732, ori 752 la urma din cate imi aduc aminte.
Bafta cu montajul. Asteptam noutati deseara atunci :hi

dany19940
Moderator

01 Iun 2013, 20:33

Da, deci perechea de pe instalatia usilor a mufei oglinzii este 3B0 972 732. Au fost ieftine tare.

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

14 Iun 2013, 11:53

Auzi dani? dar mufa aia albastra e in oglinda si duce la motorase?
Eu nu am mufa aia , la mine firele sunt lipite direct pe placa !
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

14 Iun 2013, 12:10

Cum de sunt firele lipite direct de placa de pe spatele motoraselor? Si daca vreau sa dau jos modulul cu motorase nu pot? Ciudat rau. In pozele mele se vede mufa care intra in modul, daca imi aduc bine aminte are 7 fire: 3 la motorase si 4 la potentiometrele pentru memorii. Ma rog, tot acelasi principiu ar trebui sa fie. Fa o poza completa la placa de pe spatele motoraselor si discutam.

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

16 Iun 2013, 01:06

nu , nu are mufa, deci trebuie sa dezlipesti. Dar tine cont ca eu am motorasul si instalatia de pe o oglinda mica de dreapta. nu prea e loc de mufe in pus pe aolo. poate de aceea este , sunt direct lipite !
Intre timp am pus firele din mufa oglinda-usa dreapta exact ca cea din stanga. Directiile sunt toate pe invers. Dar acum merge memoria perfect! Bag retour si se lasa jos si stanga , dupa care revine cand bag 1-a.
Memorarea se face in 2 pozitii: una cu R bagat , una fara !
Sunt foarte confuz de ce nu merge corect si pe dos cea din dreapta. Maine sau poimaine o sa studiez mufa mare care intra in motor ridicare geamuri. Acolo se afla si controlerul de oglinzi! cred ca un fir difera fata de cea fara memorie sau e pus altfel.
Intre timp , Dani poate ti-ai adus aminte ce punte ai facut :) :?
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

16 Iun 2013, 08:03

Mihai, n-ai ce umbla in firele de la motor, oricum difera legaturile la cel din stanga de cel din dreapta. Legaturile diferite sunt doar in oglinzi dupa cum ti-am zis. Cum sa-mi aduc aminte ce-am facut? La ce era pe capul meu atunci, si cu masina, si cu casa...numai la pozat nu m-am gandit. Am schimbat locul unei punti, atat stiu. Radea Samson de mine ca nu mai stiu cum a fost original atunci. Parca pe mine asta ma interesa :D Bun de stiut ca oglinzile mici de dreapta nu au mufa, desi e ciudat. Daca au loc de mufa la oglinzile doar electrice, cred ca incapea si asta. Ma rog, nu comentez optiunea fabricantului. Ai zis ca faci o poza la placuta de circuit. Fa-o, sa am la ce ma uita si gandi. :hi

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

18 Iun 2013, 05:43

pozele oglinda dreapta cu memorie:
Sper sa-ti poti aminti sau poate altceva, placa nu poate fi scoasa , este tinuta de acele puncte negre de plastic topite :(

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

18 Iun 2013, 13:57

Mihai, placa ta difera total fata de a mea. Eu credeam ca la tine au scos mufa si au lipit firele direct, dar vad ca si asezarea pieselor si traseele difera. Din ce am studiat la pozele tale, ai 4 zone in care poti lucra (sageti rosii). Din pacate nu vad daca placa mai are trasee si pe partea cealalta. Si la mine avea acele puncte de plastic, dar le-am incalzit si am reusit sa scot placa afara ca sa repar ce lipsea la ea. Apoi am bagat placa la loc, am facut verificarile de rigoare si am recapsat-o la loc. Uite pe una din pozele tale despre ce punti vorbesc:
Imagine
Daca nu te descurci, sunt sanse mari sa ajung acasa mai devreme decat era prevazut, adica peste vreo 2 saptamani doar. Daca zici ca amandoau sensurile sunt pe dos, trebuie sa schimbi capetele motoraselor intre ele, adica legaturile lor. Daca doar un motoras face asta, atunci la acel motoras trebuie sa faci asta. Si asta se face din acele punti doar. Mai ai o posibilitate: sa muti si unul din fire acolo unde am pus sageata galbena, odata cu schimbarea amplasarii puntilor. Deci e de analizat la fata locului.

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

18 Iun 2013, 18:14

Fiecare sens era pe dos , asta dupa ce am schimbat gri cu mov...dar nu mai mergea parcarea oglinzii in R , si revenea altfel decat plecase.
Dupa ce am pus firele corect, merge memoria oglinzi perfect , dar sensurile sunt aiurea, din pacate nu doar pe dos. Nu au logica !
Eu unul tin sa cred ca cea mica nu e compatibila cu memoria scaunelor!
Am facut rost de Nr PR de pe masina donatoare , sa vad ce a avut din fabrica. poate scaunele au fost puse ulterior , sau altceva . o sa incerc sa descifrez numerele sterse.

Imagine
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

18 Iun 2013, 18:29

Pai fa o "tabla de materii" in care scrii directia in care vrei tu sa mearga si cea in care de fapt merge. Si analizam de acolo. Poate trebuie inversate si capetele potentiometrelor, desi nu prea cred asta.

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 17