Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

yoyo2008
Subiect Autor

consum mare seat toledo

08 Iun 2012, 18:25

salut , am cumparat recent un toledo din 95 motor 1.6 benzina , am schimbat distributia , am fost la verificari si totul pare in regula singura problema este un consum de 10 /100 extern si 12 in oras , turatia la relanti este de 1000/rot, cei de la service spun ca nu pot sa regleze motorul mai bine . va rog sa imi spuneti daca aveti ceva idei de unde acest consum mare .
multumesc

andrycobra

Re: consum mare seat toledo

10 Iun 2012, 13:29

Sunt multe elemente care duc la un consum ridicat.Filtrul de aer,intrare de aer fals in admisie,punere incorecta la punct a curelei de distributie,sonda lambda,benzina proasta,sonda de temperatura defecta,senzor temp.aer defect.... .Trebuie luata la mana cu un tester si meserias bun care stie sa citeasca valori reale.Degeaba ai tester daca nu stii sa il folosesti cum trebuie.

mariusp67

Re: consum mare seat toledo

23 Noi 2012, 20:21

Salut si eu am avut acceiasi problema si am rezolvat uite ce se face la monopunct ai in partea dreapta o chestiede plastic cu.o mufa trei pini si are patru suruburicu cap stelar (tx) slabesti suruburile si sucesti sus jos de el adica catre capota sau catre parbriz dar finut motorul se va tura sau va tinde sa moara. accelereaza si las in relanti reglajul se mai face si din delco cind ai turatia care vrei stringi totul la loc. La mine turatia sta la800de ture