Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

sorin m
Subiect Autor

ambreaj seat altea xl

02 Iun 2012, 23:20

Am un seat altea xl 2006 decembrie BXE TDI 105CP si de vreo 6 luni se aude un giriit cind calc pedala de ambreaj cam pe la jumatate iar cind plec de pe loc trepideaza daca nu o accelerez mai tare (din cind in cind)iar ambreajul nu imi patineaza.Masina are 178000 km(peste 140000 facuti in afara romaniei)si nu a fost schimbat niciodata.Am vazut k multe persoane vorbesc de volanta dubla k unic vinovat de trepidatie.as dori sa stiu care varianta este mai buna:volanta dubla,sau sa ii montez volanta simpla(care cica ar trepida mai mult)????? As dori mai multe detalii daca cineva a skimbat ambreajul si ce imi puteti recomanda.Si as mai intreba care este durata de viata(in km)a unei volante duble.multumesc :drive

nmihai67
Michel-Angelo

Re: ambreaj seat altea xl

03 Iun 2012, 05:17

Durata de viata al ansamblului de ambreaj este de cca 100-200.000 km , depinde de still si de alti factori. Uzura exista intodeauna. Eu unul zic sa pastrezi volanta dubla , A fost pusa tocmai sa impiedice trepidatiile , etc. Eu am schimbat LUK pe Sachs - complet - si sunt foarte multumit.
Ceea ce ai descris tu , suna a rulment de presiune>> uzura !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

mendez

Re: ambreaj seat altea xl

08 Iun 2012, 17:13

Eu am schimbat volanta si kitul de ambreiaj si m-a tinut cam putin . Momentan placa de presiune e varza, cand e foarte cald afara nu mai pot schimba vitezele nu mai debraiaza decat cam jumatate, ma chinui efectiv la bag in viteze, ma apas in schimbator.. Asta s-a intamplat anul trecut, iarna nu are nici o problema , vara e trist. Al doilea an in care umblu cu placa varza si cu volanta troncalind, nu are nimic, pana nu crapa de tot nu schimb. Am eu asa o ambitie.

LE. 1.9 TDI 105, BKC, kit Sachs
Seat Altea 2004 Rojo Emocion 1,9 TDI 77KW, 105CP , BKC