Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

zengy

Re: Seat Leon Facelift 2009

11 Oct 2009, 09:40

Salut, am citit toate posturile de pe acest topic, pot doar sa va spun ca respect toate parerile, mie sincer imi place mai mult leonul facelift, din punctul meu de vedere este o evolutie si as adauga plusurile:
-volanul care inca de pe reference si fara piele da clasa multor modele cu pretentii, priza foarte buna, se muleaza perfect la prindere, material de calitate, foarte placut la atingere mult peste ce a fost pe leonul fara facelift
-ceasurile de bord o mare evolutie, mult mai elegante si mai aratoase, o prind foarte bine
-ne place nu ne place si consola a suferit tot o evolutie chiar daca se putea si mai bine, reference-ul fiind singura varianta care am avut ocazia sa o studiez pot spune ca plasticul folosit este bine finisat si da senzatia de mai buna calitate la atingere si la aspect, este un negru mat
-bordul din nou a suferit o evolutie, cauciucul cu care este acoperit este un mare plus parerea mea
-referitor la aspectul patratos aici e vb pur de subiectivism, sincer mie imi place mai mult decat linile fluente si rotunjite ale modelului pre facelift

O sa fiu un viitor posesor de leon, am avut un g6 highline as putea sa deschid un versus sa imi spun opinia legata ce cele 2 dupa ce voi fii condus o perioada buna de timp leonul cu facelift.

PS: "Orice masina care sufera un facelift si a fost deosebit de frumoasa inainte se imbratiseaza cu tendinta de a fi aspru criticata la inceput mai ales de posesori de modele pre-facelift, la fel s-a intamplat cu golf 6 care dupa o perioada buna de la aparitie a inclinat mult balanta in favoarea lui, la fel se va intampla si cu leonul facelift. Sper sa nu fii suparat pe nimeni, e ultima mea intentie!"

luci&dana
VIP

11 Oct 2009, 10:46

sunt frumoase amandoua :D ....imi place spatele mai mult la facelift, ca si interiorul. dar per ansamblu...amandoua sunt super
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

mrnej

11 Oct 2009, 11:42

Salut, amandoua sunt frumoase.dar leon facelift vine cu XDS adica funcţionează ca un diferential autoblocant ,si mici dotarii care fac viata mai frumoasa in leon :D.Si motoru 2,0 tdi de 170 cp vine acuma pe sistem common rail iar in Romania se plateste taxa de prima inmatriculare si la EURO 4 leon vine cu EURO 5 adica nu se plateste taxa :D :bounce: :bounce:
Giulietta 1,8t Vero Cuore Sportivo!

zengy

29 Oct 2009, 22:37

Aveti idee daca se poate pune climatronic pe versiunea reference? Din cate am vazut in configurator nu exista aceasta optiunea ceea ce mi se pare foarte grav daca nu este doar o eroare in sistem?

TIBI

29 Oct 2009, 23:02

e posibil sa nu se poata pune sau sa existe doar pe ''pachete'',adica impreuna cu alte optiuni
bamse iti poate spune sau sa consulti o brosura a unui dealer(nu ce gasesti pe net pt ca nu stiu cat de actualizate sunt)

eu personal as opta spre o varianta mai echipata,dar bugetul si-l cunoaste fiecare...oricum cand iti iei o masina nu acelasi lucru cu a lua o cravata.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

zengy

29 Oct 2009, 23:11

TIBI_84 scrie:
e posibil sa nu se poata pune sau sa existe doar pe ''pachete'',adica impreuna cu alte optiuni
bamse iti poate spune sau sa consulti o brosura a unui dealer(nu ce gasesti pe net pt ca nu stiu cat de actualizate sunt)

eu personal as opta spre o varianta mai echipata,dar bugetul si-l cunoaste fiecare...oricum cand iti iei o masina nu acelasi lucru cu a lua o cravata.

Mersi de raspuns, o sa inteb maine la dealer exact, nu m-ar interesa alte versiuni de echipare pentru ca reference-ul ofera tot strictul necesar si imi place si consola neagra, daca poti pune un climatronic, niste comenzi audio si un esp e masina perfecta pentru mine, nu ma intereseaza alte caracteristici de pe variantele superioare, mai ales ca motorasul de 1.4 tfsi vine si cu jante de aliaj pe 16!

PS: "Ma orientez spre oferta speed, motorul 1.4 tfsi 125 cp e la 14.344 eur cu tot cu tva, e un fel de reference cu discount!"

Cosmin
Admin

30 Oct 2009, 09:19

Zengy, bine ai venit in Club Seat!
Trece te rog locatia in profilul tau (Sibiu, parca :) )

Si acum la subiect...
Din pacate climatronic nu e disponibil pt. echiparea Reference, insa pt. o mie si ceva de euro poti lua echiparea Style, unde ai mai multe dotari standard (climatronic, comenzi audio pe volan, geamuri spate electrice , port USB etc.) Poate o sa-ti pare rau pe viitor ca nu ai configurat masina intr-o echipare mai de top.

Nu cauta sa cumperi ce are importatorul pe stoc, configureaza-ti masina asa cum vrei, chiar daca va dura mai mult pana la livrare..
Satisfactia o sa fie mult mai mare cand o sa-ti vina masina..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Artanis

30 Oct 2009, 11:47

Pe stoc nu mai gasesti 1.4 TSI din cate stiu eu, deci nu se pune problema.

zengy, masina la care te gandesti tu, eu am comandat-o in vara, si intr-o saptamana intru in posesia ei. Este vorba despre un Leon 1.4 TSI Reference cu ESP (care vine la pachet cu senzor de presiune in roti) si comenzi audio pe volan (care vine la pachet cu oglinzi pliabile electric). Climatronic n-am vazut sa se poata pune pe Reference, dar pe mine nu ma interesa oricum :)
LEON ST 1.4 ACT

zengy

30 Oct 2009, 12:36

V-am ascultat sfaturile si va multumesc pentru ele, intradevar nu eram dispus sa-mi iau masina fara climatronic, am reusit sa obtin un discount care sa ma convinga sa configurez o masina noua, am ales style evident + vopsea metalizata, din pacate nu m-am incadrat in buget si pentru esp dar sper sa nu am vreodata nevoie de el :) ...apropo nu ar fii trebuit sa fie adaugat in standard conform cu nu stiu ce norma europeana? Mai trebuie sa ma hotarasc la culoare, oscilez intre gri nimbus si negru, posibil sa intre in ecuatie si un albastru mai deschis, orice sfat e bine venit!

zengy

01 Noi 2009, 09:50

Artanis scrie:
Pe stoc nu mai gasesti 1.4 TSI din cate stiu eu, deci nu se pune problema.

zengy, masina la care te gandesti tu, eu am comandat-o in vara, si intr-o saptamana intru in posesia ei. Este vorba despre un Leon 1.4 TSI Reference cu ESP (care vine la pachet cu senzor de presiune in roti) si comenzi audio pe volan (care vine la pachet cu oglinzi pliabile electric). Climatronic n-am vazut sa se poata pune pe Reference, dar pe mine nu ma interesa oricum :)

Salut, sa sti ca o sa ma reorientez spre o configuatie asemanatoare cu a ta, o sa pot sa imi pun si esp si vopsea metalizata si acest pachet de optionale, mai bine renunt la climatronic pentru ca se poate trai si fara, chiar daca initial am fost destul de necajit, mi-a trecut acuma, important e sa scot un pret optim, pot sa te intreb daca ai luato prin oferta leon speed sau ai facut comanda nou, la ce pret ai ajuns?

Mersi!

Artanis

02 Noi 2009, 08:34

L-am luat la oferta, dar nu la cea cu "leon speed" care este para-mi-se la cei de la Alto. Eu iau masina prin PVB2, comanda noua, pentru ca au fost singurii care s-au straduit sa-mi puna la dispozitie pentru drive-test o masina cu motorizarea 1.4 TSI (chit ca un A3, si nu un Leon).
Configuratia mea am scos-o usor sub 15mii (culoare crono yellow).
LEON ST 1.4 ACT

A B U

02 Noi 2009, 16:57

eu am luat diesel 1.9 tdi facelift reference... cu tot ce se putea pune pe un reference si m-a ajuns undeva la 16mii

Sylver
Subiect Autor

03 Noi 2009, 18:46

zengy, negru e o culoare prea pretentioasa: arata foarte bine asa e, dar nu atat praful, cat zgarieturile, oricat de mici, se vad imediat. Si mai e si efectul de panza de paianjen mai evident decat la alte culori, din cauza spalatoriilor auto. Eu as lua gri metalizat, desi sunt posesor de leon negru.
Black Leon benzinar

zengy

03 Noi 2009, 21:58

Sylver, multumesc de sfat, da intradevar e pretentioasa, stiu ca am avut masina de culoarea neagra, arata superb dupa ce iesi de la spalatorie cu ea :) E destul de greu de facut un compromis care sa ma multumeasca in privinta culorii, cele mai mari sanse de reusita le are pana la urma tot negrul, maine e ultima zi in care ma pot "suci"...

zengy

08 Noi 2009, 14:36

Comandat versiunea style, 1.4 tfsi 125, plus esp si culoare negru magico, am achitat avansul, am de asteptat cam pana in ianuarie...numai bine!
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17